Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 14 listopada 2024 09:07
Reklama KD Market

Tajniki Social Security dotyczące imigrantów

Tajniki Social Security dotyczące imigrantów
fot. Adobe Stock

Planowanie emerytury Social Security jest jednym z najważniejszych zadań w życiu. Niestety, niewiele osób zna dobrze przepisy. W poprzednim artykule wyjaśniłam kilka ważnych tajników systemu Social Security (w sieci szukaj „Mało znane tajniki Social Security”), a w tym naświetlę kilka faktów dotyczących imigrantów.

Liczne sposoby roszczenia świadczeńMałżeństwo może pobierać świadczenia Social Security na różne sposoby. Badania naukowców z Center for Retirement Research przy Boston College wykazały, że odpowiednia kombinacja wieku i świadczeń Social Security może znacznie powiększyć dochód małżeństwa. Również pole do manewru mają wdowy I wdowcy, co wyjaśniam w książce pt. „Ubezpieczenie Społeczne Social Security”.

Szczególną uwagę do spraw emerytalnych powinni przykładać imigranci, gdyż na ich sytuację rzutują dodatkowe czynniki: status imigracyjny, polska emerytura czy renta, kraj zamieszkania, zmiana sytuacji podatkowej po wyjeździe do Polski. Dla osób wracających do Polski nieodzowna jest książka pt. „Emerytura reemigranta w Polsce”.

Lata pracy nie przepadająW przeszłości polski imigrant tracił wszystko, jeżeli nie dopracował w Stanach do 40 kwartałów: emerytury Social Security nie dostawał, a wpłacone składki zwracane mu nie były.

Zmieniło się to od 1 marca 2009, gdy z pomocą przyszła Polsko-amerykańska umowa o zabezpieczeniach społecznych. Jeżeli mamy w Stanach od 6 do 39 kwartałów legalnie zaliczonej pracy, to okresy ubezpieczenia w Polsce mogą uzupełnić brakujące okresy ubezpieczenia w Stanach. Nazywa się to połączeniem emerytur (totalization), choć jest to określenie nieprecyzyjne. To nie emerytury są łączone, lecz okresy ubezpieczeniowe.

Renta dla żony (męża) w PolscePolsko-amerykańska umowa o zabezpieczeniu społecznym jest dobrą wiadomością dla rozwiedzionych i pozostawionych małżonków w Polsce.

Mieszkający w Polsce członkowie rodziny amerykańskich pracowników (wdowy, wdowcy, nieletnie czy niepełnosprawne sieroty, małżonkowie, byli małżonkowie, nieletnie czy niepełnosprawne dzieci) mogą być uprawnieni do pobierania świadczeń rodzinnych Social Security na takich samych zasadach, jak gdyby mieszkali w USA. Członkowie rodziny nie muszą być obywatelami amerykańskimi, posiadaczami zielonej karty, ani nie muszą mieć nawet numeru Social Security, ażeby pobierać w Polsce świadczenia rodzinne (family benefits), do których się kwalifikują. Zniesiony został również stary wymóg życia w związku małżeńskim przez 5 lat na ziemi amerykańskiej.

Od 1 marca 2009 rodziny amerykańskich pracowników kwalifikujący się do renty rodzinnej mogą otrzymywać ją w Polsce tak, jak gdyby mieszkali w Stanach.

Jeżeli pracownik pracował w Stanach krócej niż 10 lat, to uprawniony może być do „łączonej” emerytury, z której żona otrzymać może połowę. Łączone emerytury, ich potrącenia oraz tajniki polsko-amerykańskiej umowy emerytalnej wyjaśniam w książce pt. „Emerytura polska i amerykańska”.

Emerytura dla nielegalnychWiemy, że aby dostać emeryturę Social Security trzeba przepracować co najmniej 10 lat i osiągnąć wiek emerytalny (62 lata, pełny wiek – 66-67 lat). Nielegalni imigranci muszą spełnić dodatkowe warunki. Na mocy Social Security Protection Act z roku 2004, osoby składające wnioski po 1 stycznia 2004 muszą:

· albo mieć jakikolwiek numer Social Security (uprawniający do pracy albo nie) przyznany im przez SSA przed 1 stycznia 2004 roku, albo

· dostać po 1 stycznia 2004 numer Social Security upoważniający do pracy (czyli uzyskać, przynajmniej na jakiś czas legalny status imigracyjny), albo

· w przeszłości wjechać do USA na wizie biznesowej (B-1) lub jako członek załogi na wizie D-1 lub D-2.

Innymi słowy, już od 20 lat, bo od roku 2004 na emeryturę ani rentę Social Security nie mają szansy nielegalni imigranci, którzy nigdy nie mieli numeru dobrego Social Security i ciągle nie mają uregulowanego statusu imigracyjnego. Praca na cudzy czy fałszywy numer, jak również na numer podatnika (ITIN), dyskwalifikuje wnioskodawcę. Jedyną radą dla nich jest uregulowanie imigracyjnego statusu. Zasady te dotyczą tylko osób składających wnioski o świadczenia emerytalne czy rentowe po 1 stycznia 2004. Jeżeli ktoś otrzymał emeryturę wcześniej, to nie zostanie mu ona odebrana.

Gdy wracasz do PolskiWiele osób wysłuży dziesięć lat pracy, po czym mając 40 czy 50 lat wraca do stęsknionej rodziny w Polsce, licząc na hojną emeryturę, która figuruje w raporcie SSA. Błąd. Urząd Social Security, podając przewidywaną wysokość świadczeń zakłada, że osoba taka będzie do wieku 67 lat miała zarobki na podobnym poziomie co w ostatnim roku. Skoro zaprzestanie ona pracy, średnia jej zarobków spada, więc emerytura okaże się o wiele, wiele mniejsza. Ponadto dla osób bez legalnego statusu imigracyjnego świadczenia pomniejszone będą przez 25,5-procentowy podatek (nonresident tax) oraz Windfall Elimination Provision.

Windfall Elimination ProvisionJeżeli dostajesz dwie emerytury: polską i amerykańską, to dotyczy cię „Windfall Elimination Provision” (WEP) – klauzula, która powoduje redukcję świadczeń Social Security (emerytury czy renty dla niepełnosprawnych) maksymalnie do połowy świadczeń polskich (plus stopa inflacji od roku, w którym skończyłeś 62 lata), albo do połowy średnich waloryzowanych zarobków z całego życia albo do 587 dol. w roku 2024, w zależności od tego, co jest mniejsze.

Gdy składasz wniosek o emeryturę Social Security, masz obowiązek przyznać się do uprawnienia do polskiej emerytury. Gdy pobierasz już świadczenia Social Security, a zacząłeś dostawać ZUS, masz obowiązek poinformować o tym SSA w ciągu 30 dni.

Co jest mniej wiadome, to fakt, że redukcja WEP jest pomniejszana osobom o (odpowiednio liczonym) stażu osiągającym 30 lat i nie dotyczy odbiorców rent rodzinnych ani wdowich. Przepisy są skomplikowane, więc polecam książkę „WEP: Jak walczyć z redukcją Social Security dla Polaków”.

Jak widać, przykrych przepisów dotyczących emerytur imigrantów nie brakuje. Warto być ich śwadomym.

Elżbieta Baumgartner 
jest autorką wielu książek o profilu finansowym i konsumenckim, m.in. „Powrót do Polski”, „Amerykańskie emerytury”, „Emerytura reemigranta w Polsce”, oraz „Emerytura polska i amerykańska”, „Ubezpieczenie społeczne Social Security”. Są one dostępne w D&Z House of Books, 5507 W. Belmont Ave., Chicago, albo w wersji elektronicznej w witrynie Poradnika Sukces, www.PoradnikSukces.com, 1-718-224-3492.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama