Z faktem, że emigranci z Polski od początku z zaangażowaniem włączyli się w rozwój Archidiecezji Chicagowskiej, nikt nie dyskutuje. Od momentu założenia w 1867 roku przez ks. Leopolda Moczygembę pierwszej polskiej parafii pw. św. Stanisława Kostki do 1928 roku powstało ich 56. W samym tylko Chicago przez Polaków wybudowane zostały 42 świątynie. Analizie tego zjawiska poświęcona jest książka autorstwa Anny Fink pt. „56 kościołów, polskie dziedzictwo w Chicago”, zawierająca katalog polskich parafii rzymskokatolickich w Archidiecezji Chicagowskiej, założonych w latach 1867-1928.
Kościoły te wybudowane dzięki wsparciu polskich wiernych służyły wyłącznie naszym rodakom, ponieważ wszystkie msze sprawowane były w języku polskim. Książka zawiera kompletną i chronologiczną listę tych wyjątkowych świątyń. Rys historyczny zawiera wiele danych od najważniejszych dat po mapki lokalizacyjne oraz osobiście wykonany przez autorkę szkic z nazwą parafii. Książka wydana jest w języku polskim i angielskim. Stanowi ważny wkład w dokumentowanie śladów polskiej społeczności i jej zasług w rozwój duchowości społeczeństwa amerykańskiego. Stanowi pierwszą kompletną i chronologiczną listą tych wyjątkowych świątyń. Autorka opatrzyła wydawnictwo wstępem ukazującym etapy rozwoju emigracji Polaków do Ameryki, poczynając od historycznego udziału rzemieślników z Polski w ratowaniu pierwszej kolonii w Jamestown poprzez wiek XIX, aż do czasów współczesnych.
– Trzy dekady temu przyjechałam tutaj z Polski, żeby dowiedzieć się więcej o swoich przodkach, którzy tutaj przybyli wiele dekad temu. Chciałam się dowiedzieć, co robili, gdzie mieszkali i moje poszukiwania rozpoczęłam od kościołów, ponieważ wszyscy wiemy, że wokół świątyń i polskich parafii zogniskowane było środowisko polskich emigrantów, zarówno w minionym wieku jak i wcześniej. Przy okazji zadałam sobie pytanie, ile tych kościołów wybudowali, bo byłam w kilkunastu, a słyszałam, że jest ich o wiele więcej. Stąd zaświtał mi w głowie pomysł, żeby nad tym popracować. Przez ostatnie trzy lata w weekendy i po pracy zawodowej rozpoczęłam mrówczą pracę docierania i zbierania niezbędnych informacji. Dzieliłam się nimi z rodziną. Okazało się, że był to bardzo popularny temat. Wszyscy byli zainteresowani moimi dociekaniami i tak narodził się pomysł napisania książki, którą dzisiaj miałam okazję zaprezentować. Pomimo tego, że do tej pory było wydanych kilkanaście książek o tej tematyce, to jednak większość z nich była albumami z pięknymi zdjęciami i opisami detali architektonicznych, a moja książka jest swoistym kompendium wiedzy o tych kościołach i parafiach, ukazując jednocześnie w ten sposób wkład polskich imigrantów w historię Ameryki. Jestem szczęśliwa, że książka jest w języku polskim i angielskim, bo to pozwala bardziej otworzyć się na młodzież. Mam nadzieję, że w przyszłości trafi do szkół polonijnych – powiedziała Anna Fink podczas spotkania autorskiego, które 30 marca odbyło się w Muzeum Polskim.
Autorka jest absolwentką wydziału historii sztuki oraz turystyki poznańskich uczelni. W 1992 roku przyleciała do Chicago, aby połączyć się z najbliższą rodziną i znaleźć miejsce dla siebie w dorosłym życiu. Po przyjeździe podjęła studia o profilu architektury wnętrz i zainteresowała się badaniem śladów polskości w kościele katolickim na terenie chicagowskiej metropolii.
Książkę można nabywać na platformie amazon wpisując tytuł książki lub na stronie internetowej: www.56churches.com. Więcej informacji można znaleźć także pisząc na adres: info@56churches.com.
Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP