Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 27 grudnia 2024 01:26
Reklama KD Market

Siemoniak: Spodziewam się, że we wrześniu rząd przyjmie projekt ustawy o ochronie ludności

Tomasz Siemoniak fot.Shawn Thew/EPA

Spodziewam się, że na jednym z wrześniowych posiedzeń Rada Ministrów przyjmie projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej - zapowiedział Tomasz Siemoniak, szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na konferencji po środowej odprawie ze służbami. Dodał, że bardzo liczy na to, że dyskusja będzie ponadpartyjna, a ustawa przyjęta jednomyślnie.

W środę w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się odprawa szefa MSWiA, koordynatora służb specjalnych Tomasza Siemoniaka, wojewody mazowieckiego Mariusza Frankowskiego oraz szefów i wiceszefów służb podległych resortowi.

Na konferencji prasowej po odprawie Siemoniak poinformował, że dokonano m.in. dokładnego przeglądu sytuacji bezpieczeństwa województwa mazowieckiego. Jak dodał, wszystkie problemy, które obecne są w całej w Polsce, w woj. mazowieckim są nasilone szczególnie ze względu na jego wielkość i rangę.

"Oczekuję szczególnie, żeby wszystkie służby mocno się koncentrowały na kwestiach związanych z nowymi zagrożeniami. Mam na myśli akty dywersji na zlecenie obcych służb" - powiedział Siemoniak.

Zaznaczył, że okres wakacji nie jest czasem zmniejszenia intensywności działań służb. Wśród zadań wymienił m.in. zabezpieczanie masowych imprez i zapewnienie bezpiecznego wypoczynku podczas urlopów.

Siemoniak przypomniał również, że środowa odprawa jest trzecią, której on przewodniczy i organizuje wspólnie z wojewodami - pierwsza była w Poznaniu, następna w Opolu. "Te odprawy służą temu, żeby podkreślić, że w czasach tak wielkich zagrożeń bezpieczeństwa, w czasach nowych wyzwań dla służb mundurowych i służb specjalnych, ta współpraca powinna być tak ścisła jak nigdy i nasze państwo powinno działać w sposób bardzo skonsolidowany, jeśli chodzi o radzenie sobie z różnymi zagrożeniami" - zaznaczył.

Szef MSWiA poinformował, że w ubiegłym tygodniu aresztowana została kolejna osoba związana z przeprowadzaniem, planowaniem, próbami aktów dywersji na terytorium Polski. Zapewnił również o współdziałaniu ABW m.in. z policją, strażą pożarną i służbami państw sojuszniczych.

"To na pewno jest sprawa o ogromnej wadze dla bezpieczeństwa życia, zdrowia, majątku polskich obywateli" - mówił. Zwrócił też uwagę, że problem związany z aktami dywersji dotyczy całej Europy.

Poinformował, że podczas odprawy rozmawiano również o bezpieczeństwie w czasie wakacji, czy zagrożeniach związanych z narkotykami. "Niewątpliwe sukcesy policji w zwalczaniu przestępczości narkotykowej przynoszą też rekordowe liczby jeśli chodzi o to, co policja rekwiruje. To pokazuje, że jest to ogromny problem, który dotyka dzieci i młodzież różnych kategorii wiekowych. Musimy bezwzględnie walczyć z tego rodzaju zagrożeniami" - powiedział.

Szef MSWiA zaznaczył, że poruszono również kwestię współpracy straży pożarnej z samorządami, a także wewnętrznych problemów służb m.in. wakatów w policji. Rozmawiano też o problemach finansowych, inwestycjach oraz zbliżającej się polskiej prezydencji w Unii Europejskiej.

Minister zaznaczył, że ważnym elementem każdej odprawy jest rozmowa o projekcie ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. "To będzie radykalna zmiana, jeśli chodzi o funkcjonowanie obrony cywilnej, budowę schronów, obronę ludności w rozmaitych aspektach" - powiedział. Przypomniał, że projekt został przyjęty przez Komitet Stały Rady Ministrów.

"Spodziewam się, że na jednym z wrześniowych posiedzeń Rady Ministrów ten ważny, ogromny, bardzo kosztowny projekt będzie przyjęty" - wskazał szef MSWiA.

Podkreślił, że chciałby szerokiej dyskusji na ten temat, "żeby rozmawiać z fachowcami, z ekspertami, we wszystkich województwach". Dodał, że bardzo liczy na to, że dyskusja będzie ponadpartyjna, a ustawa przyjęta jednomyślnie. "To są rzeczy zbyt ważne, by się o nie partyjnie pokłócić" - zaznaczył szef MSWiA.

Siemoniak mówił również o spostrzeżeniach dotyczących pożarów dużych obiektów. "Będziemy w tych obszarach na pewno proponowali akty legislacyjne" - zapowiedział. Dodał, że przygotowywana jest regulacja, która nałoży znacznie bardziej restrykcyjne normy jeśli chodzi o budowę obiektów wielkopowierzchniowych.

"Normy przeciwpożarowe, grodzie, gaśnice, różnego rodzaju kwestie monitoringu, jak również dyskutujemy na ten temat, żeby wzorem innych państw ograniczyć wielkość tego rodzaju obiektów. Jeśli się zbuduje dwie wielkie bazy logistyczne czy cztery, to inaczej niż jedną gigantyczną" - mówił. (PAP)

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama