piątek, 27 września 2024 04:37

Paryż - przełożona szansa medalowa żeglarzy. Szóste miejsce florecistek

W czwartek o medale mieli się ścigać polscy żeglarze, ale decydujący wyścig przełożono. Florecistki nie powtórzyły sukcesu szpadzistek, które zdobyły brązowy medal i ostatecznie w turnieju drużynowym zajęły szóste miejsce.

W Marsylii o medal mieli walczyć Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki w żeglarskiej klasie 49er. Wyścig został jednak dwa razy przerwany - najpierw z powodu dużej zmiany wiatru, a w powtórnej próbie - ponieważ wiatr „siadł”. Były to korzystne decyzje dla Polaków, którzy po bardzo słabych startach płynęli pod koniec stawki. Rywalizację przełożono na piątek. Buksak i Wierzbicki zajmują piąte miejsce, ale z szansami nawet na złoto.

W innych klasach udało się przeprowadzić wyścigi. Do piątkowych wyścigów medalowych awansowali w windsurfingowej klasie iQFoil Paweł Tarnowski - z piątej pozycji oraz Maja Dziarnowska - z siódmej.

Florecistki nie poszły w ślady brązowych medalistek paryskich igrzysk - szpadzistek. Po porażce w ćwierćfinale z Japonkami 30:45 Julia Walczyk-Klimaszyk, Hanna Łyczbińska, Martyna Jelińska i Martyna Synoradzka walczyły o miejsca 5-8. W pierwszym meczu bez problemów poradziły sobie z najsłabszym w stawce Egiptem, który pokonały 45:21. Ostatecznie zajęły szóstą lokatę, przegrywając z Francuzkami 44:45.

Od chodu na dystansie 20 km rozpoczęła się rywalizacja lekkoatletów. Reprezentanci Polski zajęli odległe miejsca: Artur Brzozowski był 27., Maher Ben Hlima - 29., a Katarzyna Ździebło - 30.

Kajakarz górski Mateusz Polaczyk odpadł w półfinale slalomu K1. Nie odniósł sukcesu również strzelec Tomasz Bartnik, zajmując siódme miejsce w finale karabinu trzy postawy.

W sportach walki porażki ponieśli pięściarka Aneta Rygielska oraz ostatni biało-czerwoni w turnieju judo - Piotr Kuczera i Beata-Pacut-Kłoczko, oboje sklasyfikowani na dziewiątym miejscu z dorobkiem jednej wygranej i jednej przegranej walki.

Na eliminacjach zakończyli starty pływacy: Laura Bernat, Adela Piskorska i Piotr Ludwiczak.

Drużyna jeźdźców nie awansowała do finału konkursu skoków przez przeszkody, a w turnieju golfa Adrian Meronk zajmuje 49. lokatę.

Ze zmiennym szczęściem grali koszykarze 3x3. Najpierw przegrali z Litwą 12:21, a następnie pokonali Chiny 22:17 i zachowują szansę na udział w play off.

Jako ostatni z Polaków wystąpili w czwartek siatkarze plażowi Michał Bryl i Bartosz Łosiak. Zapewnili sobie awans do 1/8 finału, wygrywając z francuskim duetem Remi Bassereau, Julien Lyneel 2:0 (21:15, 21:18).

W tabeli medalowej po szóstym dniu igrzysk prowadzą Chiny - 11 złotych, 7 srebrnych i 6 brązowe. Drugie miejsce zajmują Stany Zjednoczone (9-15-13), a trzecie Francja (8-11-8). Polska jest sklasyfikowana na 33. pozycji z trzema krążkami - srebrnym kajakarki górskiej Klaudii Zwolińskiej oraz brązowymi drużyny szpadzistek i czwórki podwójnej wioślarzy.