Na nagraniu krążącym w sieciach społecznościowych ubrany w mundur armii malijskiej osobnik zaprasza swoich kolegów na „śniadanie” podczas patroszenia przed kamerami niezidentyfikowanego ciała.
Z komentarzy i doniesień mediów wynika, że umundurowany mężczyzna mówiący w lokalnym języku bambara oświadczył, że zje wątrobę zmarłego, wzbudzając wesołość u swoich kompanów.
Armia malijska zareagowała na film w środę, potwierdzając jego istnienie. Rzecznik sztabu przyznał, że widać na nim osobę ubraną w mundur wojskowy i insygnia FAMA (Malijskich Sił Zbrojnych). Następnie sztab generalny wydał krótkie oświadczenie: „Armia malijska i cała FAMA stanowczo dystansują się od tego filmu, a praktyki te, pokrewne kanibalizmowi, są sprzeczne z etyką, wartościami i zwyczajami naszej armii”.
W czwartek władze wojskowe poinformowały o rozpoczęciu dochodzenia i „mobilizacji odpowiednich służb”, które mają zweryfikować autentyczność nagrania i zidentyfikować zarejestrowaną na nim osobę.
„Traktujemy tę sprawę bardzo poważnie i podejmujemy wszelkie środki, aby poznać prawdę na temat tego filmu” – dodał rzecznik sztabu.
Film pojawił się we wtorek na platformie X, jednak ze względu na drastyczne sceny został z niej usunięty.
Organizacje praw człowieka i ONZ wielokrotnie oskarżały żołnierzy Mali i wspierających ich najemników z Rosji o dokonywanie egzekucji i torturowanie ludności cywilnej podejrzewanej o współpracę z rebeliantami w regionie Sahelu. Wiele zbrodni zostało udokumentowanych, jak na przykład ta z ostatniego tygodnia marca 2022 roku, której dopuściły się Malijskie Siły Zbrojne i ich sojusznicy rosyjscy we wsi Moura w centrum Mali. Rozstrzelano tam co najmniej 500 cywilów podczas „operacji antyterrorystycznej”.
Z Monrowii Tadeusz Brzozowski (PAP)