Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 10 stycznia 2025 05:11

Bodnar: jest pytanie, na ile konsultacje z prezydentem mają sens, jeśli za chwilę kończy się jego kadencja

Adam Bodnar fot. OLIVIER MATTHYS/EPA-EFE/Shutterstock

Powstaje pytanie, na ile w ogóle konsultacje z prezydentem będą miały jakikolwiek sens, jeśli już za chwilę będzie się kończyła kadencja Andrzeja Dudy i czy z pakietem ustaw nie trzeba będzie doczekać do momentu, gdy przyjdzie nowy prezydent - ocenił minister sprawiedliwości Adam Bodnar.

Szef MS został w środę zapytany w TVP Info o to, czy zmiany dotyczące na przykład planów rozdzielenia urzędów ministra od prokuratora generalnego będą konsultowane z prezydentem Dudą.

"Kolejność jest następująca. Musimy przejść przez proces legislacyjny dotyczący tej ustawy, ale także innych ustaw. Przed nami jest ustawa dotycząca weryfikacji statusu sędziów powołanych po 2017 roku, musimy zmierzyć się z ustawą o Sądzie Najwyższym, w parlamencie jest ustawa o Trybunale Konstytucyjnym" - przypomniał Bodnar.

Jak zaznaczył w związku z tym "powstaje pytanie, na ile w ogóle te konsultacje z prezydentem będą miały jakikolwiek sens, jeśli - bo to szybko minie - już za chwilę będzie się kończyła kadencja Andrzeja Dudy". "Czy być może z tym pakietem ustaw nie trzeba będzie doczekać do momentu, gdy przyjdzie nowy prezydent bardziej skłonny do dostrzeżenia tych wszystkich złych rzeczy, które się stały w wymiarze sprawiedliwości w ciągu ośmiu lat rządów PiS" - zaznaczył szef MS.

"Na pewno nie można tracić czasu i siadać do tej pracy legislacyjnej dopiero w 2025 roku. Tak to wynika z planu działania, który przedstawiłem Radzie UE, że te wszystkie działania legislacyjne będą postępować. Prace są dość zaawansowane, jeśli chodzi o większość tych projektów ustaw" - wskazał Bodnar.

Dodał, że w czwartek sejmowa komisja ma zająć się zaopiniowaniem poprawek Senatu do nowelizacja ustawy o KRS zakładającej, że 15 sędziów-członków KRS ma być wybieranych w wyborach bezpośrednich i w głosowaniu tajnym przez wszystkich sędziów w Polsce, a w piątek nad tymi poprawkami zagłosuje cały Sejm.

W maju Senat jednomyślnie zaaprobował poprawkę, zgodnie z którą bierne prawo wyborcze będzie przysługiwało wszystkim sędziom, niezależnie od tego, czy byli nominowani przez KRS przed zmianą przepisów w 2017 r., czy po tej zmianie. Przyjęcie takiej poprawki wywołało dyskusję wśród polityków i prawników.

"Myślę, że jutro na komisji zostanie podjęta decyzja, w jaki sposób podejść do tych senackich poprawek" - dodał Bodnar. (PAP)

autor: Marcin Jabłoński

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama