Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 24 grudnia 2024 06:39
Reklama KD Market

Mam konto IRA, ale dlaczego nie jestem bogaty?

fot. Depositphotos.com

Średnia emerytura Social Security w roku 2024 wynosi  miesięcznie tylko 1917 dol. oraz 3834 dol. dla małżeństw – 46 000 dol. w skali rocznej. Ażeby wyżyć z takiej kwoty, należy mieć dodatkowe źródło przychodu albo uskładać na starsze lata znaczące oszczędności. Amerykańskie przepisy w tym pomagają przez stworzenie różnych uprzywilejowanych podatkowo kont emerytalnych, z których IRA – Individual Retirement Account –  jest najprostszym i najpowszechniej dostępnym.

Jak korzystamy z IRAW minionym roku łączne aktywa na tradycyjnych Indywidualnych Kontach Emerytalnych (IRA) w Stanach Zjednoczonych oszacowano na około 10,1 biliona dolarów. Średnie oszczędności emerytalne dla wszystkich rodzin wyniosły 333 940 dolarów, podczas gdy mediana wyniosła 87 000 dolarów. Z drugiej strony, prawie dwie trzecie uprawnionych rodzin nie ma żadnego konta IRA. Skoro imigranci pracują w USA krócej od Amerykanów, zarabiają z reguły mniej, bywają gorzej zaznajomieni z zasadami domowych finansów, więc korzystają z kont emerytalnych nawet mniej. Oto popularne nieporozumienia na temat skuteczności konta IRA.

„Inwestuję w IRA”Stwierdzenie to ma tyle sensu, co „inwestuję we wspólne konto”. Individual Retirement Account to rodzaj konta, które daje przywileje podatkowe: wpłaty są dla większości ludzi odpisem podatkowym, a środki rosną na nim z odroczeniem podatków na przyszłość. IRA można otworzyć w banku, funduszu powierniczym (mutual fund) lub u maklera, a środki inwestować w dowolne instrumenty finansowe: lokaty bankowe, akcje, obligacje, przeróżne fundusze powiernicze. Nie inwestujemy więc w IRA, lecz w instrumenty, które w IRA włożymy.

Ile renty wypłaci moje IRA?IRA nic nie wypłaci. IRA, to nie renta kapitałowa, lecz uprzywilejowane podatkowo indywidualne konto, na którym mieć będziemy tyle, ile wpłacimy plus ile nasze inwestycje zarobią na przestrzeni czasu. Zasady działania wszystkich indywidualnych kont emerytalnych dostępnych w Stanach wyjaśniam w książce pt. „Amerykańskie emerytury”.

Ażeby dać naszym środkom możliwość przyrostu, powinniśmy je deponować regularnie w intratne instrumenty finansowe. Dla przeciętnego zjadacza chleba, mającego kilkadziesiąt czy kilkanaście lat do emerytury, nie powinny to być konta bankowe, płacące niewielkie procenty, lecz zdywersyfikowane akcyjne fundusze powiernicze, najlepiej podążające za średnią giełdy (index stock mutual funds).

„Zainwestowałem 3000 dol., ale to niewiele dało”Pozostawienie niewielkiej kwoty na koncie oszczędnościowym, to nie jest inwestycja. Nawet przez 20 lat, zakładając średnie 3-procentowe odsetki, kwota 3000 dol. urośnie tylko do 5418 dol, co niewiele zmieni naszą życiową sytuację, bo zaledwie dotrzyma kroku inflacji. Ale jeżeli 3000 dol. wpłacać będziemy co roku, to po 20 latach mieć będziemy 88 447 dol., zakładając średni 3-procentowy zwrot.

Osiągnąć można znaczenie więcej. Po pierwsze, warto wpłacać tyle, ile zezwalają przepisy: do 7000 dol. rocznie, plus dodatkowy 1000 dol. dla osób, które ukończyły 50 lat. Ponadto, warto ulokować IRA nie w banku, lecz w którymś z funduszy powierniczych (mutual fund).

W ostatnich trzydziestu latach, czyli od 1 stycznia 1994 roku do końca roku 2023, akcje w koszyku Standard & Poor’s 500 przyniosły wraz z dywidendami średnio 10 proc. rocznie, mimo kilku dotkliwych załamań. W ostatniej dekadzie wskaźnik S&P rósł 10,2 proc. rocznie, a z reinwestowanymi dywidendami – 12,2 proc. rocznie. W całym ostatnim stuleciu giełda średnio przyniosła 6,5 proc. zwrotu, a reinwestując dywidendy – 10,5 proc., co dokumentuje długoterminowy trend. Nic dziwnego, że bogaci (trzymający środki w akcjach przedsiębiorstw) bogacą się coraz bardziej.

Dane historyczne znajdziesz tu: https://dqydj.com/sp-500-return-calculator/ oraz www.moneychimp.com/features/market_cagr.htm.

Wniosek: Nie chowaj pieniędzy pod materac. Jeżeli wraz z żoną będziecie maksymalnie uczestniczyć w IRA, wpłacając po 12 000 dol. rocznie (tysiąc dolarów miesięcznie) i inwestować regularnie np. w ETF-y naśladujące wskaźnik NASDAQ 100 albo S&P 500, to po 25 latach zostaniecie milionerami i będziecie mogli się delektować beztroską emeryturą.

„Oszczędności podatkowe, to zawracanie głowy”Wiele osób nie korzysta z IRA, bowiem uważa przywileje podatkowe za nieistotne. Przy małych kwotach i krótkim horyzoncie czasowym korzyści rzeczywiście nie są znaczne. Ale na przestrzeni wielu lat stanowią dużą różnicę.

Powróćmy do przykładu lokaty po 3000 dol. rocznie w fundusze giełdowe, które przez ostatnie 20 lat przyniosły 9,6 proc. rocznie. Na zwykłym koncie nawet do jednej czwartej przychodu mogłyby pochłonąć podatki (federalne, stanowe, lokalne), co redukowałoby stopę zwrotu do 7,4 proc. Wtedy dzisiejszy stan tego zwykłego konta inwestycyjnego wyniósłby około 150 500 dol. – prawie o 47 000 dol. mniej niż na koncie IRA.

Kalkulator procentu składanego znajdziesz tu: www.moneychimp.com/calculator/compound_interest_calculator.htm.

„Potrzebuję kilka kont dla dywersyfikacji”Nieprawda. Posiadanie licznych kont sprawia niepotrzebne kłopoty i pomnaża koszty ich utrzymania (custodial fees). Zdywersyfikowana powinna być zawartość konta, co skutecznie czyni fundusz indeksowy ETF. Instrumenty te wyjaśniam w tekście pt. „Exchange Traded Funds i jak na nich zarobić”, który znajdziesz na witrynie PoradnikSukces.com. Tamże znajdziesz mój tekst pt. „Jedyna strategia inwestycyjna jakiej potrzebujesz”.

„Nie mam pieniędzy na wpłatę na IRA”Oprócz odpisu podatkowego i odroczenia podatków, IRA ma jeszcze inną zaletę, mianowicie mało znany kredyt emerytalny (retirement credit), który należy się właśnie umiarkowanie zarabiającym.

Polega to na tym, że umiarkowanie zarabiający (około sześćdziesiąt tysięcy rocznych zarobków dla małżeństw i połowa tego dla osób samotnych) mogą dostać od Wujka Sama za wpłacenie na konto emerytalne od 200 dol. do 1000 dol., a dwa razy tyle małżeństwa rozliczające się razem, gdzie dwie osoby wpłaciły na IRA. Daje to do 50 procent natychmiastowego zwrotu. Darmowe pieniądze, które prezentuje ci fiskus po to, żebyś odkładał sobie na starość! Ile lat musiałbyś czekać na taki zwrot trzymając pieniądze w banku, który płaci teraz małe procenty rocznie?

WniosekNajpewniejszym i najłatwiejszym sposobem na zapewnienie sobie dostatniej przyszłości jest cierpliwe, regularne oszczędzanie na uprzywilejowanym podatkowo koncie emerytalnym i lokata środków w zdywersyfikowane akcyjne fundusze powiernicze, najlepiej indeksowe ETF-y. Zacznij inwestować jak najszybciej, bo czas jest twoim największym sprzymierzeńcem.

Elżbieta Baumgartner

nie jest prawnikiem, a artykuł ten nie powinien być uważany za poradę prawną. Jest autorką wielu książek-poradników, m.in. „Jak chować pieniądze przed fiskusem”, „Jak kupić dom mądrze i nie przepłacić”, „Podręcznik właściciela domu”. Są one dostępne w D&Z House of Books, 5507 W. Belmont Ave. w Chicago, albo w wersji elektronicznej bezpośrednio od wydawcy, Poradnik Sukces, www.poradniksukces.com, tel. 1-718-224-3492.www.poradniksukces.com

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama