Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 24 listopada 2024 05:49
Reklama KD Market

Polskie akcenty na amerykańsko-francuskiej wystawie fotograficznej w Chicago Cultural Center

Polskie akcenty na amerykańsko-francuskiej wystawie fotograficznej w Chicago Cultural Center
Marzena Abrahamik przy swoich pracach w Cultural Center

Do 25 sierpnia w chicagowskim Cultural Center można oglądać wystawę fotograficzną Opening Passages: Photographers Respond to Chicago and Paris, na której pokazane są zdjęcia i prace artystów z obu tych miast. Wystawa jest poświęcona szeroko pojętemu zagadnieniu imigracji oraz zmieniającym się krajobrazom społecznym we Francji i w Chicago, i są na niej niespodziewane polskie akcenty.

Marzena Abrahamik, rodowita tarnowianka mieszkająca w Chicago, jest wśród dziesięciu fotografów, których prace można znaleźć na wystawie Opening Passages: Photographers Respond to Chicago and Paris w Cultural Center w centrum Chicago. Łącznie na wystawie zaprezentowano prace pięciu amerykańskich i pięciu francuskich fotografów. Abrahamik jest jedyną Polką w grupie.

Historia urodzonej w 1978 r. Marzeny Abrahamik jest podobna do tysięcy historii polonijnych rodzin w Chicago. Miała pięć lat, gdy jej matka wyjechała z komunistycznej Polski do Stanów Zjednoczonych w poszukiwaniu lepszych możliwości ekonomicznych. Po jakimś czasie Marzena z ojcem znaleźli się w Grecji. Minęło dziesięć lat, zanim rodzina mogła się znów połączyć, tym razem w Stanach Zjednoczonych.

W swoim projekcie zatytułowanym „Return” Abrahamik opowiada historię reemigracji. Chciała pokazać w nim historie osób, które po latach, a nieraz dekadach życia w Chicago, powróciły do Polski – na emeryturę, z powodu niższych kosztów życia czy łatwiejszego dostępu do służby zdrowia.

Projekt Abrahamik to dwa duże kolaże zatytułowane Constellation I i Constellation II oraz pięć mniejszych prac, w których przewijają się znajome polskiej społeczności maki, orły, flagi, symbole religijne, sceny z polonijnego życia w Chicago i rodzinne zdjęcia z Polski.

Wyjazd do nowego kraju to doświadczenie, które zmienia życie. Mimo starań o utrzymanie własnej tożsamości, imigrant często nabywa drugą, zupełnie nową – czytamy w opisie prac fotografki. Reemigracja nie oznacza bynajmniej powrotu do „starej” tożsamości, lecz kolejną zmianę. Projekt „Return” to próba wyrażenia tego złożonego procesu poprzez pokazanie scen z życia i symboli, „które są jednocześnie stałe i płynne”.

Wystawa jest poświęcona imigracji, zmieniającym się krajobrazom społecznym we Francji i Chicago oraz zagadnieniu, jak te dwa miasta radzą sobie z nowymi mieszkańcami. Od 1996 r. Chicago i Paryż mają status miast siostrzanych. Oba miasta zawsze przyciągały imigrantów z całego świata.

Głównej wystawie w Cultural Center towarzyszyły mniejsze wystawy o powiązanej tematyce w mniej tradycyjnych przestrzeniach w chicagowskich dzielnicach Austin, Edgewater i Woodlawn. Tę ostatnią można  jeszcze oglądać do 27 lipca w Experimental Station. Wystawa w Cultural Center potrwa zaś do 25 sierpnia.

Tekst i zdjęcia:

Joanna Marszałek[email protected]


Stressed young woman calculating monthly home expenses

Stressed young woman calculating monthly home expenses

Marzena Abrahamik przy swoich pracach w Cultural Center fot. Joanna Marszałek

Marzena Abrahamik przy swoich pracach w Cultural Center fot. Joanna Marszałek

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama