Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 4 stycznia 2025 03:56

Reparacje dla czarnoskórych mieszkańców Chicago?

Burmistrz Brandon Johnson fot. Vashon Jordan Jr./City of Chicago

Oficjalne przeprosiny miasta za niewolnictwo w dekrecie burmistrza Johnsona

W specjalnie wydanym dekrecie burmistrz Chicago Brandon Johnson oficjalnie przeprosił czarnoskórych mieszkańców miasta za krzywdy doznane w wyniku niewolnictwa oraz segregacji i dyskryminacji rasowej, a także rozpoczął tworzenie grupy zadaniowej ds. reparacji dla Afroamerykanów.

Burmistrz Brandon Johnson, trzeci Afroamerykanin na tym urzędzie w Chicago, podpisał w poniedziałek, 17 czerwca, rozporządzenie wykonawcze (Executive Order 2024-1) ustanawiające grupę zadaniową w celu opracowania programu reparacji dla czarnoskórych mieszkańców. Dekret zawiera też formalne przeprosiny Chicago skierowane do czarnej społeczności za krzywdy, których doznała w wyniku niewolnictwa, segregacji rasowej oraz współczesnych przepisów.

W budżecie Chicago zarezerwowano – z inicjatywy burmistrza – pół miliona dolarów na zbadanie kwestii odszkodowań dla czarnoskórych mieszkańców miasta.„Dzisiejsze rozporządzenie wykonawcze to nie tylko publiczna deklaracja; to zobowiązanie do kształtowania przyszłości naszego miasta poprzez przeciwstawienie się dziedzictwu nierówności, które nęka Chicago od zbyt dawna (…). Będziemy dążyć w kierunku pojednania poprzez ukierunkowane inwestycje, mające na celu naprawienie dziesięcioleci celowej dezinwestycji w dzielnicach i społecznościach czarnych mieszkańców” – stwierdził w oficjalnym oświadczeniu burmistrz Johnson.

Afroamerykańska radna Stephanie Coleman z 16. okręgu miejskiego pochwaliła inicjatywę burmistrza Johnsona. „Dziś poczyniony został duży krok do przodu i jestem wdzięczna administracji Johnsona za jej ciągłe wsparcie i zaangażowanie w leczenie głębokich ran zadanych przez wieki niesprawiedliwości wobec czarnej społeczności (…). Nie będziemy się wstydzić tego, kim jesteśmy i tego, co przezwyciężyliśmy” – podkreśliła radna Coleman.

Kilka miast w całym kraju, w tym Los Angeles, San Francisco, Detroit i Asheville w Karolinie Północnej, podjęło podobne wysiłki w celu zbadania wpływu niewolnictwa i systemowego rasizmu. W 2021 r. Evanston (północny sąsiad Chicago) stało się pierwszym miastem w USA, które udostępniło swoim czarnoskórym mieszkańcom odszkodowania za dyskryminację rasową w przeszłości, ale realizacji programu towarzyszą liczne kontrowersje. Na początku tego miesiąca grupa konserwatywnych aktywistów zaskarżyła w sądzie w trybie cywilnym program reparacji dla Afroamerykanów miasta Evanston.

(ao)

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama