W wieku 95 lat zmarł w Tokio japoński architekt Fumihiko Maki, laureat Nagrody Pritzkera, zwanej architektoniczną Nagrodą Nobla – podała we wtorek agencja Kyodo. Jednym z najważniejszych jego projektów był drapacz chmur World Trade Center 4, wybudowany w Strefie Zero w Nowym Jorku.
"Architektura to dziedzina wysoce niejednoznaczna" – twierdził japoński architekt. Sam siebie nazywał modernistą.
Tworzył budynki proste, dające poczucie lekkości, często wykorzystując budownictwo w systemie modułowym. W swoich projektach łączył metal, beton, szkło, czyli klasyczne materiały epoki modernizmu, z mozaiką, aluminium i stalą nierdzewną.
Maki często mówił o architekturze jako o tworzeniu "niezapomnianych scen". Jak sam przyznawał inspiracją i punktem wyjścia dla jego projektów były wszelkiego rodzaju interakcje międzyludzkie, do których mogło dojść w budynkach, które tworzył.
Architekt studiował na Uniwersytecie Tokijskim i na Harvard University Graduate School of Design w USA. Jego debiutancki projekt Audytorium Toyoda na Uniwersytecie w Nagoi zdobył w 1960 r. nagrodę Instytutu Architektury w Japonii, najważniejszej organizacji architektonicznej w kraju.
W 1993 r. otrzymał Nagrodę Pritzkera, która jest nazywana architektoniczna Nagrodą Nobla, za cały dorobek życia. W uzasadnieniu napisano, że wyróżniono go szczególnie "za dzieła budowlane, które są nie tylko wyrazem jego czasów, ale mają przetrwać modę". Podkreślono, że był pionierem w zastosowaniu nowych materiałów, a także umiejętnie łączył elementy kultury Wschodu i Zachodu.
Jednym z ważniejszych projektów, które zrealizował Fumihiko, był gmach World Trade Center 4 należący do kompleksu zbudowanego w Strefie Zero w Nowym Jorku. Budynek mieści się na terenie, gdzie znajdowały się wieżowce World Trade Center, które zostały zaatakowane przez terrorystów 11 września 2001 r. Otwarty w 2013 r. drapacz chmur ma 72 piętra i powierzchnię 214 tys. m kw.
Wśród innych ważnych dzieł japońskiego architekta znajduje się centrum kultury Spiral w tokijskiej dzielnicy Aoyama, rozległe centrum kongresowe Makuhari Messe na obrzeżach Tokio w prefekturze Chiba oraz Narodowe Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Kioto. (PAP)