Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 9 stycznia 2025 06:13

Cierpisz na bóle i napięcia o nieokreślonej przyczynie? To możę być choroba okluzyjna

Pani Doktor, czym jest choroba okluzyjna i jakie są jej przyczyny?

– Choroba okluzyjna to zaburzenie pracy układu żucia, zębów, mięśni żucia oraz stawów. Oznaką tej choroby są na przykład zgrzytanie zębami lub uczucie napiętych mięśni twarzy oraz bóle głowy. Najczęstszymi przyczynami prowadzącymi do choroby okluzyjnej są: krzywo wyrzynające się ósemki, czyli tak zwane zęby mądrości; przesuwanie się zębów po usunięciu innych zębów; niedopasowane wypełnienia; albo wady szkieletowe. Dlatego leczenie tej choroby polega na doprowadzeniu do równego kontaktu wszystkich zębów górnych i dolnych przy rozluźnionych mięśniach. Metody leczenia, które są często stosowane w tej chorobie, to kalibracja, czyli wyrównanie zgryzu.
Czasami potrzebna jest odbudowa zębów, co może się odbyć poprzez zrobienie koron lub wypełnień, lub bioclear. Często wymaga to również leczenia ortodontycznego, czyli wyprostowania zębów. Najważniejsze jest jednak, aby każdy plan leczenia był indywidualnie dostosowany do potrzeb pacjenta, ponieważ każde uzębienie jest inne. Celem jest, aby cały system twarzowy, czyli mięśnie, stawy i zęby, prawidłowo współpracowały razem w zgodzie i harmonii, wtedy ból lub zniszczenie zębów jest prawie niemożliwe.

A jak można samemu rozpoznać, czy ma się starte zęby? 

– Mogę Państwu dać takie zadanie do zrobienia. Proszę podejść do lustra i spojrzeć na swoje zęby, zwłaszcza te przednie dolne. Jeśli na przykład zauważycie żółty kolor i zęby są bardzo spłaszczone z góry, to oznacza, że zęby są starte. Jest to znak, że szkliwo zostało starte i teraz widać zębinę, tą drugą warstwę zęba, która ma żółty kolor. Spróbujcie sobie wyobrazić, że 1 mm, który widać żółtego koloru, oznacza, że 2 mm zęba zostało już starte, bo już tej pierwszej warstwy zęby nie ma, a to jest aż 20% zęba. A więc naprawdę warto szybko udać się do dentysty, który będzie mógł nam pomóc, zanim ten problem stanie się poważniejszy. Zgrzytanie zębami, jak już wspominałam, jest jednym z objawów choroby okluzji, również bóle głowy, wychylenie przednich zębów do przodu, starte zęby, zwłaszcza jest to widoczne na przednich zębach, których końcówki robią się ostre i tak cieniutkie, że są prawie przezroczyste, że aż się kruszą i stają się coraz krótsze. Mogą nawet pękać, łamać się, i nawet można tak osłabione zęby stracić. Kolejnymi objawami są trzaski, przeskakiwanie lub nawet ból w stawie żuchwowo-skroniowym, który znajduje się przed uszami, lub odczuwalne napięcie mięśni i twarzy.


Spotykam wielu pacjentów, którzy odwiedzają na przykład neurologów lub innych specjalistów, i oprócz przepisania im tabletek, nikt nie potrafi tym pacjentom pomóc, a czasami wystarczy się udać do wykwalifikowanego dentysty, aby przywrócić sobie zdrowie i uśmiech na twarzy. Dlatego zapraszamy do naszej kliniki, Dazzling Dentistry. W naszym gabinecie zauważą Państwo od razu, że poświęcamy pacjentowi czas, że nie czekają Państwo w poczekalni, i nikt się nie spieszy, aby jak najszybciej zakończyć Państwa wizytę z nami i przyjąć kolejnego pacjenta. Jesteśmy z tego niezmiernie dumni, i nasi wieloletni pacjenci bardzo to doceniają. Podstawą precyzyjnego leczenia jest prawidłowa, rzetelna diagnostyka, która najpierw wymaga spędzenia dużo czasu z pacjentem, a potem jeszcze więcej czasu nad opracowaniem najbardziej odpowiedniego indywidualnego planu leczenia. Pracujemy po prostu według naszego motto, które brzmi: ‘Nasz pacjent jest w centrum wszelkich naszych starań’.”


S4 Pg 12 June 7.indd

S4 Pg 12 June 7.indd

dazzling 5

dazzling 5

dazzling9

dazzling9

dazzling8

dazzling8

dazzling4

dazzling4

dazzling7

dazzling7

dazzling2

dazzling2

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama