Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 25 września 2024 04:14
Reklama KD Market

Zdrowie psychiczne kobiety w ciąży 

Zdrowie psychiczne kobiety w ciąży 

Gdy Agnieszka dowiedziała się, że jest w ciąży zalała ją fala radości i euforii. To była długo wyczekiwana ciąża, poprzedzona dziesiątkami testów i rozczarowaniem, nieprzespanymi nocami oraz niepokojami, czy już nigdy nie uda się? W końcu przyszedł dzień, gdy test ciążowy pokazał pozytywny wynik. 

Agnieszka nie czekała ani chwili, tylko natychmiast wsiadła w samochód, aby osobiście podzielić się nowiną z mężem, który wyjechał, jak co rano, by rozpocząć nowy dzień w rodzinnym biznesie. Radości nie było końca. W szczęśliwe oczekiwanie wymarzonego niemowlęcia jednak po pewnym czasie wkradł się lęk. 

Czy będzie zdrowe, jak przebiegnie poród? Pojawiły się wahania nastrojów i chroniczne zmęczenie. Mimo tego, po latach Agnieszka wspomina ten czas, jak jeden z najlepszych okresów jej życia. “Czułam się jak księżniczka, nosiłam w sobie nowe życie, byłam skupiona na sobie i maleństwie, czas oczekiwania na dziecko to naturalny proces przygotowania się na narodziny”.

Trzy psychologiczne trymestry ciąży

Ciąża to bardzo specyficzny i złożony okres w życiu kobiety. W czasie oczekiwania na dziecko towarzyszą przyszłej matce zmiany nie tylko na płaszczyźnie biologiczno-fizjologicznej, ale także w funkcjonowaniu psychologicznym i społecznym. W czasie ciąży zachodzą widoczne zmiany w wyglądzie ciała, kobiecości, uczuciach i seksualności, a pozycja i rola kobiety zyskują nowe walory. Każda przyszła mama w większym lub mniejszym stopniu doświadcza ambiwalencji psychicznej, częstych zmian nastroju od wyczerpania do egzaltacji, zaburzeń emocjonalnych lub mieszanych zaburzeń lękowo-depresyjnych. 

Ponadto ciąża rodzi szereg specyficznych obaw dotyczących przebiegu i zdrowia, co czyni kobietę szczególnie bezbronną i wymagającą odpowiedniego wsparcia ze strony partnera. Ciążę można uznać za stan charakteryzujący się wysokim poziomem emocji, ale również jest błogosławieństwem i czasem wyciszenia i skupienia się na małym cudzie, jakim jest noszenie w sobie dziecka. 

Amerykańscy naukowcy wyodrębnili trzy psychologiczne etapy ciąży. Każdy z nich charakteryzuje się innymi przeżyciami wynikającymi z pojawiających się zmian biologicznych matki i rozwoju dziecka.

Etap pierwszy

Pierwszy psychologiczny etap ciąży trwa od momentu pierwszego pozytywnego testu ciążowego do około czwartego miesiąca. Według Brazeltona i Cramera głównym celem tego okresu jest akceptacja zmian, jakie się pojawiają. Oprócz fizycznych objawów wczesnej ciąży, takich jak brak miesiączki, wrażliwość na zapachy i niektóre pokarmy, nudności oraz zmęczenie, mogą wystąpić wahania nastroju. Radość z poczęcia dziecka może być przygaszona pojawiającymi się lękami i niepokojem dotyczącym zdrowia dziecka, porodu, etc. Pojawiają się rozważania, związane z przyszłą odpowiedzialnością. Te dylematy, przeżywane w tym wczesnym okresie są zupełnie naturalne. 

Etap drugi

Drugi psychologiczny etap ciąży zaczyna się wraz z pierwszymi odczuwanymi ruchami dziecka. Od tego momentu matka zaczyna postrzegać dziecko jako odrębną od siebie istotę. Czuje potrzebę poznania dziecka – jednym z najważniejszych przeżyć jest badanie USG – usłyszenie bicia serca, pierwsze zdjęcia płodu. Zaczyna się przypisywanie cech nienarodzonemu dziecku, fantazje na temat jego wyglądu i charakterystyk. Co ciekawe, dziecko jest najczęściej idealizowane do 7 miesiąca ciąży, natomiast po tym okresie idealny obraz dziecka zaczyna być bardziej realny, co naukowcy uznają jako ważny czynnik adaptacyjny, przygotowujący do narodzin prawdziwego niemowlęcia. 

W drugim etapie psychologicznym ciąży występuje ciekawy fenomen – kobieta jest bardziej wytrzymała na sytuacje stresowe. Naukowcy wysuwają hipotezę, że ciało kobiety jest ewolucyjnie wyposażone w mechanizmy obronne, które chronią zarówno matkę jak i jej nienarodzone dziecko przed emocjami, które w tym okresie mogą wpłynąć negatywnie na rozwijające się dziecko. 

Trzeci etap

Trzeci psychologiczny etap ciąży zaczyna się pomiędzy 28 a 32 tygodniem. W tym czasie aktywność dziecka jest bardziej możliwa do wyczucia, dziecko reaguje na dotyk matki lub ojca, można już przewidzieć, kiedy będzie bardziej aktywne, a kiedy prawdopodobnie śpi. W tym czasie negatywne uczucia emocjonalne mogą ponownie powrócić. Może to wynikać z narastającego dyskomfortu, bólu, bezsenności, zmęczenia i wyczerpania lub jako wynik transformacji istniejącego poczucia własnej tożsamości. Nasilają się niepokoje związane z porodem. To również czas niecierpliwego i pełnego nadziei oczekiwania na pojawienie się dziecka. Myśli i emocje matki są skoncentrowane na dziecku, dzięki temu, gdy już się urodzi, noworodkowi łatwiej jest zaadaptować się z warunków życia wewnątrzmacicznego do świata. 

Kobieta w ciąży jest pod szczególną ochroną, jest jak królowa, która nosi w sobie nowe życie. Jest silna i odporna, a zarazem bezbronna i wrażliwa. Potrzebuje w tym czasie wsparcia partnera i osób bliskich, kompetentnej opieki medycznej, oraz uspokojenia. Aby przyszła matka mogła oferować dziecku należytą opiekę, pokarm i bezpieczną więź, jej potrzeby emocjonalne muszą być również zaspokojone.

Dr Katarzyna Pilewicz, LCPC, CADC

Psychological Counseling Center, LLC

405 Lake Cook Rd., Suite 203Deerfield, IL, 60015

925 N. Plum Grove Rd., suite A-BSchaumburg, IL, 60173

8383 W. Belmont Ave, suite 301River Grove, IL  60171

MAIN PHONE# (224) 303- 4099Emergency Phone# (847) 907 1166

Fax# (224) 261-8772

www.psychologicalcounselingcenter.comwww.psychologiachicago.comwww.duiclassesdeerfield.com

Like us on Facebook:www.facebook.com/psychologicalcenterkasiapilewicz


384_06_2

384_06_2

thumbnail_IMG_5254

thumbnail_IMG_5254

thumbnail_IMG_5253

thumbnail_IMG_5253

thumbnail_IMG_5252

thumbnail_IMG_5252

thumbnail_IMG_5251

thumbnail_IMG_5251

thumbnail_20240601_202002

thumbnail_20240601_202002


Podziel się
Oceń

ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama