Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 10 stycznia 2025 05:43

Filmowe rezydencje

Dom w Winnetce, znany z filmu "Home Alone" fot. Zillow

Ostatnio wystawiono na sprzedaż za ponad 5 milionów dolarów dom w Winnetce. Rezydencja z pięcioma sypialniami i sześcioma łazienkami przy 671 Lincoln Avenue nie wyróżniałaby się niczym specjalnym, gdyby nie jeden istotny szczegół. Stanowiła kluczową scenerię dla większości scen kinowego przeboju pt. „Home Alone”, w którym dziesięcioletni Kevin – w tej roli Macaulay Culkin – odpiera kolejne próby włamań złoczyńców granych przez Joe Pesciego i Daniela Sterna...

Schody i głowa konia

W rezydencji nadal znajdują się słynne schody, po których Macaulay zjechał na saniach, ale bujających się puszek z farbą, pełniących rolę pułapek dla intruzów, już dawno nie ma. Posesja była wcześniej wystawiona na sprzedaż w 2012 roku, a trzy lata później cena osiągnęła 1,58 mln dolarów. W 2021 roku Airbnb umieściło nieruchomość w ofercie dla fanów filmu z możliwością jej wynajęcia tylko na jedną noc. Od czasu, kiedy robiono tam zdjęcia do filmu, powierzchnia mieszkalna domu podwoiła się, a właściciele dodali dużą oranżerię i boisko do koszykówki.

W ogłoszeniu o sprzedaży opisano posiadłość jako „jeden z najsłynniejszych domów na świecie”, obejmujący dwa salony, dużą kuchnię, garaż na trzy samochody i „niezapomniane schody”, po których Culkin zjeżdżał na sankach. Jednak w gruncie rzeczy producenci filmu kręcili wszystkie sceny zewnętrzne w odległym plenerze, a do zdjęć w środku domu wykorzystano jedynie główną klatkę schodową, piwnicę, strych i podest na pierwszym piętrze. Domek na drzewie na podwórku, zbudowany specjalnie na potrzeby filmu, został rozebrany po zakończeniu filmowania.

Oczywiście nie jest to jedyna nieruchomość w Stanach Zjednoczonych i na świecie, która może się poszczycić filmową karierą. W zeszłym roku dom z filmu „Halloween” trafił na rynek za 1,8 mln dolarów, a mieszkanie nad księgarnią w londyńskiej dzielnicy Notting Hill wystawiono do sprzedaży w 2022 roku za ponad 2 miliony funtów. Inny słynny obiekt filmowy to rozległa rezydencja z filmu pt. „Scarface”, która zmieniła właściciela w 2015 roku i została sprzedana za 12,25 mln dolarów. Niemal równie znany jest rodzinny dom w San Francisco, który pojawił się w filmie „Mrs. Doubtfire”, i w 2016 roku został sprzedany za 4,15 miliona dolarów.

Dom z filmu „A Nightmare on Elm Street”, w którym Freddy Krueger morduje wszystkie swoje ofiary, został sprzedany w 2021 roku za 2,9 miliona dolarów, mimo skromnej powierzchni. Goście o wrażliwym usposobieniu mogą zdecydować się na nocleg w pobliskim pensjonacie. W 2022 roku rezydencja z 28 sypialniami i 38 łazienkami, niegdyś należąca do Williama Randolpha Hearsta i aktorki Marion Davies, która pojawiła się w takich filmach jak „Ojciec chrzestny” i „Ochroniarz”, została sprzedana za 126 milionów dolarów.

W jednej z sypialni Jack Woltz, potentat filmowy grany przez Johna Marleya, budzi się i odkrywa pod kołdrą głowę swojego ulubionego konia, co jest jedną z najsłynniejszych scen filmu „Godfather”. Obiekt ten, wybudowany w 1927 roku, posiada dwupiętrową bibliotekę i oświetlone korty tenisowe. Był w swoim czasie celem podróży poślubnej Jacqueline i Johna F. Kennedych. Pełnił także funkcję siedziby prezydenta Kennedy’ego podczas wyborów prezydenckich na zachodnim wybrzeżu.

Wątpliwy interes?

Nie wszystkim domom „filmowym” wiedzie się tak dobrze. Posesja jednej z najbardziej znanych rodzin w historii amerykańskiej telewizji, dom „Brady Bunch” w Hollywood w Kalifornii, został niedawno wystawiony na sprzedaż za 5,5 miliona dolarów. Jest to dom z pięcioma sypialniami i pięcioma łazienkami, położony na działce o powierzchni 0,29 akra, ale jego wartość jest niższa od okolicznych nieruchomości. Łódź-prom głównego bohatera filmu „Sleepless in Seattle”, którego grał Tom Hanks, jest obecnie własnością dyrektora z branży technologicznej, który zapłacił za nią ponad 2 miliony dolarów. Poprzedni właściciele mieszkali w tym domu od 1993 roku, czyli w tym samym roku, w którym ukazał się kultowy obraz filmowy.

Niezwykle głośny i popularny serial pt. „Breaking Bad” nie jest filmem, który podnosi na duchu, a dom w mieście Albuquerque, w którym mieszkała fikcyjna rodzina White’ów, też nie stał się szlagierem na rynku nieruchomości. Żadna z agencji nieruchomościowych nie zdradza szczegółów, ale wiadomo, że posesja została zbudowana w 1972 roku i ma zaledwie 1910 stóp kwadratowych powierzchni oraz tylko jedną łazienkę.

Wracając do kultowego filmu „Home Alone”, w ubiegłym roku Donald Trump zaprzeczył twierdzeniom, jakoby wymusił swój udział w epizodycznej roli w drugiej części tego obrazu z 1992 roku, choć tak twierdzą producenci. Natomiast Joe Pesci wspominał niedawno, że „doznał poważnych poparzeń czubka głowy” podczas kręcenia sceny, w której podpalany jest jego kapelusz. Być może zatem dom w dzielnicy Winnetka kryje w sobie wiele tajemnic filmowych, o których jeszcze nie wiemy. Wiadomo natomiast, że jest to jedna z najzamożniejszych części aglomeracji chicagowskiej, gdzie średni roczny zarobek na osobę wynosi prawie 125 tysięcy dolarów, natomiast średnia cena domu na tym przedmieściu przekracza znacznie sumę miliona dolarów.

Biorąc to wszystko pod uwagę, wydaje się, iż cena posesji znanej z filmu „Home Alone” wynika w znacznej mierze z hollywoodzkiej sławy domu, a nie jej realnej wartości. Z drugiej strony, jak ostrzegają agenci nieruchomości, kiedyś o filmie wszyscy zapomną, a dom w Winnetce stanie się taką samą posesją jak wszystkie inne, czyli być może znacznie tańszą niż obecnie.

Andrzej Heyduk

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama