Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 9 stycznia 2025 06:38

Czy w 2024 roku warto szukać zatrudnienia w księgowości?

Księgowość to branża, którą od lat postrzega się jako stabilną. Osoby zajmujące się tym obszarem zawodowym nie mogą narzekać na brak zajęć. Jednak dynamizmy zachodzące na rynku pracy w 2024 roku i rozwój sztucznej inteligencji rodzi obawy, czy wciąż będzie zapotrzebowanie na specjalistów z tej dziedziny. Nowoczesne technologie i automatyzacja procesów księgowych stwarzają nowe możliwości, ale z drugiej strony budzą pytania o przyszłość tradycyjnych ról księgowych.

Rynek pracy 2024 – stabilność i popyt na księgowych

Przeglądając dane zawarte w Barometrze zawodów, rynek pracy 2024 jest otwarty dla osób zajmujących się księgowością. W 206 powiatach w Polsce występuje deficyt pracowników ds. rachunkowości i księgowości. Powodem takiego stanu jest m.in. brak osób wykwalifikowanych w tej dziedzinie, jak i to, że kandydaci nie spełniają wymagań pracodawców, czy też nie odpowiadają im warunki pracy. Bywa też tak, że poszukiwani są specjaliści, którzy dodatkowo znają języki obce.

Na zatrudnienie mogą liczyć księgowi, którzy na bieżąco aktualizują wiedzę. Niezależnie od wielkości, firmy muszą sprostać rosnącym wymaganiom regulacyjnym i podatkowym, co generuje zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów. Ważna jest otwartość na rozwój technologiczny i umiejętność stosowania innowacyjnych narzędzi.

Trendy zawodowe w branży księgowej

Rozwój AI coraz bardziej będzie wpływał na wykonywanie różnych zawodów, również na pracę w księgowości. Osoby, które będą umieć korzystać z nowoczesnego oprogramowania, będą w stanie zaoferować swoim pracodawcom znacznie więcej niż tylko podstawową obsługę księgową. Analityka finansowa, doradztwo podatkowe, planowanie strategiczne – to obszary, w których pracownicy z umiejętnościami technologicznymi mogą się wyróżniać. Warto więc inwestować także w rozwój kompetencji z zakresu technologii finansowych.

Kolejną ważną kwestią jest bezpieczeństwo informacji finansowych. Rosnąca ilość danych przetwarzanych cyfrowo wymusza to, by księgowi stosowali się do zasad cyberbezpieczeństwa i współpracowali z zespołami IT, aby chronić wrażliwe dane. Mogą powstać nowe stanowiska pracy łączące te obszary.

Patrząc na rynek pracy 2024, można wyciągnąć wnioski, że praca zdalna i hybrydowa stają się coraz bardziej powszechne. Od nowoczesnych księgowych wymaga się zdolności do skutecznego działania w tych modelach, a także umiejętności zarządzania zespołami na odległość oraz korzystania z narzędzi do współpracy w formie zdalnej.

Praca w księgowości – zarobki

Wynagrodzenia w księgowości zazwyczaj zależne jest od doświadczenia, formy współpracy, zakresu obowiązków i kwalifikacji. Osoby, które śledzą trendy zawodowe, aktualizują wiedzę i są na bieżąco z najnowszymi regulacjami, mogą liczyć na wysokie zarobki. Mediana rynkowa w tym zawodzie wynosi 6580 zł brutto, 25% najlepiej opłacanych księgowych otrzymuje pensję wyższą niż 7530 zł.

Gdzie szukać zatrudnienia?

Osoby zajmujące się księgowością mogą założyć własną działalność i budować bazę klientów, czy też szukać zatrudnienia w biurach rachunkowych lub działach finansowych firm i korporacji zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. Księgowi są potrzebni także m.in. w sektorze publicznym – urzędach, instytucjach samorządowych i państwowych, organizacjach publicznych, czy też w firmach konsultingowych, ubezpieczeniowych i bankach.

Szukając zatrudnienia, można przejrzeć oferty wraz z pomocnymi opiniami na temat potencjalnych pracodawców – dostępne są w portalu GoWork.pl.

Dziennik Związkowy - Polish Daily News i Alliance Printers and Publishers Inc. nie ponoszą odpowiedzialności za treść artykułów sponsorowanych publikowanych na www.dziennikzwiazkowy.com

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama