Setki osób cierpiących na udar słonecznych trafiły do szpitali w Pakistanie w związku z intensywną falą upałów – poinformowała w czwartek agencja AP. Poprzedniego dnia w mieście Mohendżo Daro temperatura osiągnęła 49 st. C (120 st. F).
Fala upałów dotknęła szczególnie mieszkańców Lahore we wschodniej części kraju, a także w miejscowościach na południu, w prowincji Sindh. Wiele szpitali utworzyło centra reagowania kryzysowego, aby móc przyjąć większą liczbę osób potrzebujących pomocy. Karetki pogotowia ratunkowego przekazują wodę butelkowaną oraz lód osobom najbardziej potrzebującym pomocy.
Pakistańskie władze zaapelowały do obywateli, aby pozostali w domach, nawadniali się oraz unikali wyczerpujących podróży. Jak donosi AP, wielu robotników tłumaczy, że nie może opuścić miejsc pracy, gdyż muszą wyżywić swoje rodziny.
Meteorolodzy prognozują, że tak skrajne upały utrzymają się co najmniej przez tydzień. Temperatury w ciągu dnia gwałtownie rosną o 8 st. C, co budzi obawy klimatologów przed wystąpieniem powodzi z powodu topnienia lodowców w północno-zachodniej części Pakistanu.
W kwietniu 2024 r. Pakistan dotknęły potężne fale powodzi. Był to najbardziej mokry miesiąc od 1961 r. Odnotowano dwukrotnie większe opady deszczu niż w latach ubiegłych. Ulewne deszcze doprowadziły do śmierci wielu osób, zniszczenia domów i pól uprawnych.
"Pakistan jest piątym krajem na świecie pod względem narażenia na skutki zmian klimatycznych. Byliśmy świadkami ponadprzeciętnych opadów i powodzi" – powiedziała na konferencji prasowej w Islamabadzie Romina Khurshid Alam, koordynatorka premiera Pakistanu ds. klimatu. Rząd twierdzi, że Pakistan przyczynia się do emisji dwutlenku węgla poniżej 1 proc., ale ponosi największy ciężar z powodu globalnych katastrof klimatycznych.(PAP)