Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 22 listopada 2024 03:25
Reklama KD Market

Wdrożenie Bitcoina na świecie: Przykłady i trendy globalne

Wdrożenie Bitcoina na świecie: Przykłady i trendy globalne

Dziś jesteśmy świadkami coraz to bardziej zaawansowanych technologii, które rewolucjonizują nasz świat. Możemy robić wygodne zakupy przez internet, płacić w sklepach bezdotykowo z wykorzystaniem telefonu, a nawet grać w gry hazardowe online takie jak Sweet Bonanza i inne sloty, bez konieczności wychodzenia z domu — w kasynach internetowych. Mamy dziś też do dyspozycji technologię blockchain i kryptowaluty, a w szczególności Bitcoina, który w ostatnim czasie odgrywa bardzo istotną rolę dynamicznie zmieniającym się świecie.

Bitcoin to pierwsza pionierska kryptowaluta, która pojawiła się w 2009 roku i od tamtego czasu jej znaczenie jest coraz to większę. To właśnie Bitcoin był katalizatorem do ogólnoświatowych dyskusji dotyczących przyszłości klasycznego pieniądza i jego wartości, a także systemów finansowych. Co prawda przez wiele lat Bitcoin charakteryzował się dużą niestabilnością, jeśli chodzi o jego wycenę i wartość, a także był tematem wielu debat w zakresie regulacji, to jednak jego akceptacja i adopcja do otaczającego nas świata wykładniczo rosła.

Dziś postrzegany jest nie tylko jako zwykłe aktywo cyfrowe, ale jako technologia, która ma wiele zastosowań, przez co jest powszechnie wdrażany w wielu miejscach świata na różnych obszarach. Do tego przyszłość Bitcoina wygląda naprawdę interesująco, bo pokazują to globalne trendy wokół BTC.

Globalne trendy

Bitcoin powoli staje się bardzo ważnym elementem naszej codzienności, bo wskazują na to obecne, globalne trendy, które sprawiają, że dociera on do mas, zwiększając świadomość osób, które wcześniej nie miały nigdy do czynienia z BTC. Na fakt, że adopcja i wdrażania Bitcoina na świecie rośnie, wpływa wiele czynników, a do najważniejszych z nich należą:

  • rosnący postęp technologiczny,
  • aspekty ekonomiczne,
  • kwestie regulacyjne,
  • trendy społeczne.

Postęp technologiczny to zdecydowanie najważniejszy z czynników, bo dzięki temu, że technologia działająca wokół BTC jest coraz bardziej zaawansowana, staje się ona coraz bardziej dostępna i przystępna. Aspekty takie jak rozwój giełd, portfeli i miejsc, w których można kupić BTC w kilka sekund, bez weryfikacji i za waluty fiat, sprawiają, że Bitcoin dla wielu nie jest już „czarną magią”, tylko czymś powszechnym.

Coraz większa adaptacja Bitcoina na świecie to również zasługa kwestii ekonomicznych, takich jak inflacja czy kryzysy finansowe. W niektórych miejscach na świecie aspekty te doprowadziły do tego, że zaczęto wdrażać BTC jako alternatywny środek płatniczy, chroniąc się w ten sposób przed utratą wartości tradycyjnego pieniądza.

Katalizatorem dla popularyzacji wdrażania Bitcoina jest też coraz bardziej przejrzyste regulacje go dotyczące. Wiele krajów posiada dziś bardzo przystępne przepisy prawne względem BTC, co zwyczajnie zachęca społeczność do adaptacji go zarówno na poziomie indywidualnym, jak i instytucjonalnym. Społeczne trendy, takie jak coraz mniejsze zaufanie do rządów i banków, także odegrały istotną rolę w zwiększeniu zainteresowania Bitcoinem i inwestowania w niego.

Przykłady wdrażania Bitcoina

Do tej pory byliśmy już świadkami wielu szeroko zakrojonych wdrożeń BTC na świecie. Zdecydowanie najpopularniejszymi przykładami w tym zakresie są takie kraje jak Salwador czy Nigeria, gdzie Bitcoin został zaadaptowany na skalę całego kraju i jest dziś fundamentalnym elementem w zakresie funkcjonowania kraju.

Salwador

Salwador był pierwszym krajem, który wdrożył BTC, jako oficjalną walutę w kraju. Miało to miejsce w 2021 roku i sytuacja ta sprawiła, że obok USD Bitcoin stał się prawnym środkiem płatniczym, którym można było się posługiwać na terenie całego Salwadoru.

Ta przełomowa decyzja miała przede wszystkim za zadanie pobudzić rozwój gospodarczy kraju. Celem było także ogólne zmniejszenie kosztów transakcji, które były nierzadko bardzo duże. Ponadto wdrożenie BTC miało sprawić, że więcej społeczeństwa zacznie korzystać z płatności online, bo Salwador słynął z tego, że wiele osób w ogóle nie korzystało z usług tamtejszych banków.

Pomimo tego, że decyzja ta spotkała się z wieloma krytycznymi opiniami i postawiła przed Salwadorem wiele wyzwań, takich jak problemy techniczne z Chivo Wallet, oficjalnym portfelem Bitcoina rządu Salwadoru, kraj ten nie poddał się i parł naprzód. Cały czas skupował Bitcoina i wzmacniał infrastrukturę krajową pod względem korzystania z BTC.

Nigeria

Nigeria to kolejny świetny przykład adopcji Bitcoina na skalę całego kraju. Tutaj, w odróżnieniu od Salwadoru, pomysł ten nie wyszedł od rządu, tylko od samych mieszkańców. Z racji tego, że Nigeria borykałą się z dużą inflacją i dewaluacją lokalnej waluty, mieszkańcy Nigerii zwrócili się w stronę Bitcoina i wdrożyli go w trybie P2P (peer-to-peer) do codziennego życia.

Bitcoin miał się dla nich stać alternatywnym rozwiązaniem w zakresie oszczędzania, bo wartość lokalnej, tradycyjnej waluty fiat cały czas malała, przez co trzymanie w niej funduszy i korzystanie z lokat nie miało większego sensu. BTC stał się też głównym środkiem płatniczym, jeśli chodzi o transakcje zagraniczne w Nigerii.

Przyszłe trendy

Choć Bitcoin już teraz jest powszechnie adoptowany w wielu miejscach, to jego przyszłość pod tym względem wygląda bardzo optymistycznie. Wszystko wskazuje na to, że będzie on coraz chętniej wykorzystywany przez inwestorów instytucjonalnych. Ponadto regulacje na świecie względem BTC będą bardziej przystępne i przejrzyste. Być może będzie też zintegrowany z tradycyjnymi systemami płatności, co sprawi, że kupno, sprzedaż i obracanie BTC stanie się łatwiejsze.

Dziennik Związkowy - Polish Daily News i Alliance Printers and Publishers Inc. nie ponoszą odpowiedzialności za treść artykułów sponsorowanych publikowanych na www.dziennikzwiazkowy.com

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama