Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 15 listopada 2024 11:33
Reklama KD Market

Siatka imigrantów z Bałkanów oszukała rząd na miliony dolarów w pomocy covidowej

Siatka imigrantów z Bałkanów oszukała rząd na miliony dolarów w pomocy covidowej
fot.123RF Stock Photos

Na karę półtora roku więzienia i zapłatę ponad półtora miliona dolarów zadośćuczynienia skazał w ub. tygodniu sąd federalny kobietę z Chicago za jej udział w zorganizowanej siatce przestępczej, która pozyskała od rządu federalnego łącznie ponad 16 milionów dolarów w pożyczkach i dotacjach dla małych firm w ramach ustawy pomocowej związanej z pandemią koronawirusa.

Sąd federalny skazał 33-letnią Milicę Sumakovic na półtora roku więzienia federalnego oraz zapłatę rekompensaty w wysokości 1,68 mln dol. na rzecz Small Business Administration (SBA) – federalnej agencji, która zajmowała się administracją programów pomocowych. Wyrok zapadł w czwartek, 25 kwietnia br. Sumakovic w ub. roku przyznała się do winy w sprawie zarzutu oszustwa finansowego.

Sumakovic jest wśród siedmiu oskarżonych osób, które były częścią tej samej siatki przestępczej. Grupa złożyła łącznie ponad 300 aplikacji o pomoc finansową na sumę przekraczającą 40 mln dol. z federalnego programu Economic Injury Disaster Loan Program (EIDL).

Program był częścią ustawy CARES (Coronavirus Aid, Relief, and Economic Security Act, CARES), niosącą pomoc finansową w postaci pożyczek i grantów dla przedsiębiorstw, które doświadczyły spadku dochodów z powodu pandemii koronawirusa.

Sumakovic i wspólnicy składali liczne aplikacje, w których figurowali jako właściciele i prowadzący firmy w Illinois i na Florydzie. W dokumentacji fałszowali informacje dotyczące liczby pracowników oraz dochodów rzekomych firm.

Według prokuratorów, amerykańska agencja ds. drobnych przedsiębiorstw, U.S. Small Business Administration, SBA wypłaciła wnioskodawcom ponad 16 milionów dolarów z tytułu nieuczciwych świadczeń.

Sumakovic osobiście nadzorowała i pomagała innemu oskarżonemu, Marko Nikolicovi, w złożeniu 18 fałszywych aplikacji na łączną sumę 2,6 mln dolarów.

Wcześniej wyroki w sprawie usłyszeli inni członkowie szajki, 36-letni Marko Nikolic z La Grange w styczniu został skazany na 4 lata i 2 miesiące więzienia oraz zapłatę 6,9 mln dol., 34-letni Branko Aleksic z Chicago w listopadzie ub. roku został skazany na blisko 3 lata więzienia i zapłatę 575 tys. dol. odszkodowania. Obaj wcześniej przyznali się do winy w sprawie oszustwa finansowego oraz prania pieniędzy.

Pozostali czterej członkowie siatki są poszukiwani i wydano na nich nakaz aresztowania. Według władz, mogą już przebywać za granicą. Są to 36-letnia Maja Nikolic z Brookfield, 38-letni Nebojsa Simeunovic z Lyons, 34-letni Mijajlo Stanisic z Willowbrook i 33-letnia Dorde Todorovic z Chicago.

W śledztwie i procesie brali udział przedstawiciele jednostki śledczej Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego (Homeland Security Investigations) w Chicago, inspektora generalnego Departamentu Skarbu, inspektora generalnego SBA oraz jednostki śledczej amerykańskiego Urzędu Podatkowego (IRS).

„Programy pomocowe przewidziane w ustawie CARES zostały zaprojektowane w celu pomocy małym firmom walczącym o przetrwanie w pandemii COVID-19” – powiedział p.o. prokuratora federalnego na dystrykt Północnego Illinois Morris Pasqual. „Nasze biuro jest zaangażowane we współpracę z partnerami w zakresie egzekwowania prawa, wykorzenienia nadużyć w tych ważnych programach i pociągnięcia do odpowiedzialności każdego, kto chce z nich nieuczciwie skorzystać”.

W kwietniu br. specjalna grupa zadaniowa Departamentu Sprawiedliwości ds. zwalczania oszustw związanych z COVID-19 opublikowała raport, w którym szczegółowo opisała wysiłki poszczególnych agencji na rzecz zwalczania powszechnych oszustw związanych z programami COVID-19.

Osoby, które posiadają informacje na temat prób oszustw związanych z programami COVID-19, proszone są o zgłaszanie ich do Departamentu Sprawiedliwości pod numer specjalnej infolinii (866) 720-5721 lub online na stronie www.justice.gov/disaster-fraud/ncdf-disaster-complaint-form.

(jm)

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama