Rozpoczęły się prace nad przebudową Terminalu 3 chicagowskiego lotniska O’Hare. To część trwającego już większego projektu modernizacji tego międzynarodowego portu lotniczego, który ma uczynić go jednym z najbardziej wydajnych i nowoczesnych lotnisk w kraju i na świecie. Prace mają potrwać trzy lata.
W ramach projektu modernizacji Terminalu 3, noszącego nazwę ElevateT3, połączone zostaną dwa punkty kontrolne Administracji Bezpieczeństwa Transportu (TSA) umożliwiając nowocześniejsze i sprawniejsze operacje. Korytarz pasażerski między Concourse K i Concourse L ma być trzykrotnie poszerzony. Poczekalnie przy bramkach K1 i L2A mają zostać znacznie powiększone dla wygody pasażerów.
W planach jest także modernizacja strefy odbioru bagażu i aktualizacja systemów jego obsługi, budowa przestrzeni handlowej o powierzchni około 10 tys. st. kw., modernizacja toalet, w tym dodanie toalety rodzinnej.
Projekt obejmuje też renowację wewnętrznej i zewnętrznej struktury terminalu w celu zwiększenia wydajności energetycznej.
„Dzisiejszy dzień stanowi znaczący krok w kierunku odkrycia na nowo doświadczeń związanych z podróżowaniem na międzynarodowym lotnisku O’Hare poprzez projekt ElevateT3” – powiedział podczas ceremonii rozpoczęcia przebudowy 22 kwietnia burmistrz Chicago Brandon Johnson. „Ta inicjatywa transformacji nie tylko poprawi naszą infrastrukturę, ale także wzmocni pozycję Chicago jako światowego lidera lotnictwa, dzięki znacznemu wsparciu z ustawy dotyczącej infrastruktury” – wskazał burmistrz Johnson.
Projekt przebudowy Terminalu 3, którego koszt szacuje się na 300 mln dolarów, jest finansowany częściowo ze środków pochodzących z federalnej ustawy prezydenta Bidena dotyczącej rozwoju i naprawy infrastruktury.
Projekt przebudowy w największym stopniu ma dotknąć linie American Airlines, ponieważ ich bramki odlotów znajdują się na Terminalu 3.
Przebudowa ma potrwać około trzech lat, do lata 2027 r. Prace będą odbywać się etapami, aby ograniczyć zakłócenia w działalności linii lotniczych.
Projekt ElevateT3 i jest częścią większej inicjatywy O’Hare 21, która ma na celu modernizację lotniska na miarę XXI wieku i przekształcenie go w jeden z najbardziej wydajnych, najlepiej połączonych i najłatwiej dostępnych portów lotniczych nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale na całym świecie.
W ramach projektu lotnisko ma dodać nowe punkty kontroli bezpieczeństwa, zwiększyć liczbę miejsc bramek (gates) i poprawić obszary odbioru bagażu. Zmiany mają poprawić komfort pasażera i sprawić, że podróż przez lotnisko będzie płynniejsza, szybsza i bardziej wygodna.
(jm)