Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 15 listopada 2024 07:42
Reklama KD Market

Raport: ponad 280 mln ludzi dotkniętych głodem w 2023 r.

Raport: ponad 280 mln ludzi dotkniętych głodem w 2023 r.
fot. Pixabay.com

Liczba osób dotkniętych kryzysem głodu nigdy nie była tak wielka - informuje dziennik "Le Monde", powołując się na globalny raport o kryzysach głodu (GRFC 2024) opublikowany w środę. Raport został sporządzony przez Sieć Informacyjną o Bezpieczeństwie Żywnościowym (FSIN) wraz z 16 innymi organizacjami.

"Ten raport brzmi jak katalog porażek ludzkości" - komentuje w preambule sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. "W świecie obfitości dzieci umierają z głodu" - powiedział sekretarz generalny ONZ, komentując dramatyczną skalę głodu na świecie.

W 2023 r. 281 mln osób zostało dotkniętych kryzysem głodu w 59 różnych krajach. Ta liczba wzrosła od 2022 r. (257 mln) i rośnie od pięciu lat z rzędu. Najbardziej dotkniętym krajem przez głód jest Demokratyczna Republika Konga, od lat targana przez wewnętrzne konflikty. Pozostałe kraje najbardziej dotknięte przez głód to Nigeria, Sudan, Afganistan, Etiopia, Jemen, Syria, Bangladesz, Pakistan i Birma.

Raport GRFC 2024 skupia się na krajach dotkniętych kryzysami, które potrzebują wsparcia międzynarodowego. Dokładną metodologię raportu można znaleźć na stronie www.fsinplatform.org/grfc2024.

Jak wskazuje Michael Siegel, rzecznik francuskiej organizacji Action Contre La Faim, pomagającej w walce z głodem, najczęstszym powodem doprowadzającym do kryzysu głodu są konflikty zbrojne. "Głód jest coraz częściej używany jako broń" - komentuje Siegel, podkreślając, że w krajach ogarniętych konfliktami zbrojnymi powinno się zapewniać organizacjom humanitarnym możliwość niesienia pomocy.

"Dwie trzecie dzieci, które cierpią na niedożywienie, żyją w rejonach bardzo biednych (...), tylko jedno na czworo dzieci ma dostęp do leczenia" - zwraca uwagę Siegel.

Kryzysy ekonomiczne i nagłe zmiany klimatu są pozostałymi najczęstszymi czynnikami głodu na świecie. "Zapotrzebowanie na pomoc humanitarną wzrosło trzykrotnie od 2016 r." - zaznacza wicedyrektor FAO (agenda Narodów Zjednoczonych do spraw wyżywienia i rolnictwa) Fleur Wouterse. Wydatki na pomoc humanitarną wspólnoty międzynarodowej osiągnęły rekordowy poziom w 2022 r. Lecz przez ciągle rosnące potrzeby te kwoty nie są wystarczające - zaznacza Wouterse.

W ubiegłym roku ze względu na złą koniunkturę gospodarczą wiele państw zdecydowało się ograniczyć swoje wydatki na pomoc humanitarną, m. in. USA czy W. Brytania. Takim krajem jest też Francja, która w lutym tego roku wycofała 740 mln euro z budżetu przeznaczonego na pomoc humanitarną.(PAP)

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama