Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 13 stycznia 2025 11:18

Schronisko dla migrantów w dawnej szkole św. Bartłomieja przy Addison Ave. już w kwietniu

Budynek dawnej szkoły przy kościele św. Bartłomieja fot. Google Map/screenshot

Archidiecezja Chicagowska wydzierżawi miastu budynki za darmo

Zapowiadane kilka miesięcy temu schronisko dla migrantów w budynkach dawnego kościoła St. Bartholomew przy Addison Ave. zostanie otwarte w kwietniu – ogłosił w piątek burmistrz Chicago Brandon Johnson. W styczniu Johnson deklarował, że miasto nie będzie otwierać nowych schronisk, lecz w tym przypadku zapewnia, że miasto nie poniesie żadnych kosztów.

Władze Chicago w wydanym w piątek, 5 kwietnia oświadczeniu z biura burmistrza potwierdziły, że schronisko dla migrantów zostanie uruchomione w budynkach szkoły i zakonu dawnej parafii św. Bartłomieja (zwanej też przez miejscowych mieszkańców St. Bart’s) przy 4910 W. Addison St. w Portage Park na północnym zachodzie Chicago. Pierwsze rodziny migrantów mają się tam wprowadzić w połowie kwietnia. Szkoła została zamknięta na początku 2023 roku.

W ramach umowy Archidiecezja Chicagowska wydzierżawi miastu budynki kościelne bez żadnych kosztów. Następnie miasto podnajmie budynek Fundacji Zakat, która obejmie opieką nowych przybyszów zakwaterowanych w schronisku – według biura burmistrza. Zakat Foundation to szanowana międzynarodowa organizacja charytatywna z siedzibą w Bridgeview, założona przez muzułmanów w celi walki z ubóstwem na całym świecie.

W ramach umowy Zakat Foundation pokryje wszystkie koszty operacyjne i zapewni personel do prowadzenia schroniska, a jednocześnie wdroży w nim regulamin, który obowiązuje we wszystkich miejskich schroniskach. Zapowiedziała też współpracę z kuratorium oświaty (Chicago Public Schools, CPS) w sprawie zapisów dzieci migrantów do szkół.

Z kolei władze powiatu Cook zobowiązały się do instalacji pryszniców i dokonania innych niezbędnych drobnych remontów w budynkach. W komunikacie nie ma informacji o kosztach tego projektów, ale powiat Cook w tym roku zobowiązał się do przeznaczenia 70 mln dol. na pomoc migrantom, w tym pokrycie kosztów związanych z posiłkami i innymi usługami.

„Ta inicjatywa stanowi niezwykły przykład tego, co można osiągnąć, gdy sektory publiczny, prywatny i non-profit współpracują na rzecz wspólnego celu” – powiedział burmistrz w oświadczeniu. Dodał, że wypracowanie tego porozumienia było możliwe dzięki międzyrządowej i międzywyznaniowej koalicji utworzonej przez jego Biuro Praw Imigrantów, Migrantów i Uchodźców (Office of Immigrant, Migrant, and Refugee Rights).

Radna 30 okręgu miejskiego, w którym znajduje się St. Bartholomew, Ruth Cruz stwierdziła w oświadczeniu, że „schronisko w kościele St. Bartholomew jest świadectwem odporności i empatii naszej społeczności”. Zapewniła o swojej pomocy dla Zakat Foundation, powiatu Cook oraz Archidiecezji w zapewnieniu „rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji bezpiecznego miejsca i zasobów niezbędnych do stworzenia sobie nowego życia”.

Zadowolenie ze współpracy wyraziła też szefowa powiatu Cook Toni Preckwinkle. „Powiat Cook jest dumny, że może przyczynić się do tej inicjatywy” – oświadczyła.

W piątkowym komunikacie nie podano, ile osób znajdzie zakwaterowanie w schronisku w St. Bartholomew, lecz sprecyzowano, że będą to „wyłącznie rodziny”. W początkowych planach, w grudniu, mowa była o 350 migrantach.

Schronisko było początkowo zapowiadane w grudniu 2023 r. i miało zostać otwarte w styczniu br. Tuż po ogłoszeniu decyzji lokalni mieszkańcy protestowali przeciwko brakowi transparentności ze strony władz Chicago i nieuwzględnieniu ich w procesie decyzyjnym.

W ostateczności nie doszło do otwarcia schroniska w styczniu. Przyczyny kilkumiesięcznego opóźnienia nie są jasne. „Chicago Sun-Times” informował, że Archidiecezja oferowała miastu bezpłatnie kilkanaście lokalizacji na zakwaterowanie migrantów, lecz zamiast tego miasto wynajmowało prywatne schroniska, a także przekształciło w schroniska budynki parków miejskich.

Pod koniec marca burmistrz Johnson zapowiedział stopniowe zamykanie pięciu schronisk dla migrantów w budynkach parków miejskich, aby przywrócić obiekty do ich pierwotnego przeznaczenia i przygotować do letnich programów. Przebywających tam około 800 migrantów miało być stopniowo przenoszonych do innych miejsc, a schroniska zamykane.

Johnson wielokrotnie apelował do władz federalnych o pomoc w rozwiązaniu kryzysu migracyjnego. W tegorocznym budżecie na pomoc migrantom przeznaczono 150 mld dol., choć wielu prognozowało, że prawdziwy koszt będzie dwa razy wyższy. W czwartek, 4 kwietnia burmistrz Chicago Brandon Johnson wezwał prezydenta Joe Bidena do przyznania pozwoleń na pracę nie tylko migrantom z Ameryki Południowej, lecz również nieudokumentowanym, którzy od lat mieszkają w Chicago.

W styczniu burmistrz Johnson deklarował, że miasto nie będzie otwierać nowych schronisk dla migrantów z powodu rosnących kosztów związanych z kryzysem migracyjnym. Wprowadził 60-dniowy limit na pobyt i zapowiedział stopniowe eksmisje ze schronisk. Nie wykluczył jednak wówczas współpracy z organizacjami religijnymi i innymi organizacjami w celu prowadzenia schronisk. Zdaniem burmistrza, nowe reguły miały być dla migrantów motywacją do uzyskania samodzielności.

W lutym władze zamknęły pierwsze cztery mniejsze spośród 28 miejskich schronisk, m.in. w związku ze spadkiem liczby migrantów przybywających do Chicago. Ten spadek jest tymczasowy – ostrzegają analitycy. Do Chicago może nadciągnąć kolejna fala migrantów, zwłaszcza w obliczu organizowanej tam w sierpniu Krajowej Konwencji Demokratów, kiedy do Chicago może w tym czasie przyjeżdżać dziennie nawet do 10 autobusów z migrantami.

Taki ruch ze strony gubernatorów republikańskich stanów, którzy wysyłają migrantów na północ, miałby na celu nadwyrężenie zasobów Chicago i zawstydzenie demokratycznych miast sanktuariów w okresie poprzedzającym Krajową Konwencję Demokratów.

W piątek w pozostałych 21 miejskich schroniskach przebywało około 9,6 tys. migrantów. W szczytowym okresie w grudniu było ich 14,9 tys.

Blisko 38 tys. migrantów przybyło do Chicago od sierpnia 2022 r. Większość z nich wysyłana jest do Wietrznego Miasta z Teksasu przez tamtejszego republikańskiego gubernatora Grega Abbotta w ramach odwetu wymierzonego w demokratyczne miasta sanktuaria i krajową politykę imigracyjną prezydenta Bidena.

Joanna Marszałek[email protected]

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama