Zgodnie z przysłowiem „Nie taki diabeł straszny, jak go malują”, które było jednym z pytań konkursowych, licealiści z 26 szkół stanęli w szranki konkursu językowego „Stawiam na polski”.
IX edycja tego konkursu odbyła się 9 marca br. w siedzibie Akademii Języka Polskiego i Kultury im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, która była organizatorem konkursu.Tegoroczny konkurs zgromadził rekordową liczbę uczniów polonijnych liceów, co niezmiernie cieszy i dowodzi, że język polski jest na fali i młodzi Polacy są dumni z jego znajomości.
Wśród 68 licealistów językowa walka była bardzo wyrównana z punktacją w granicach pomiędzy 70 a 90. To świadczy o solidnej znajomości polskiego i umiejętności używania go na co dzień.
Wśród laureatów znaleźli się: na miejscu I – Wiktor Burzawa i na miejscu II – Lily Spiewak – obydwoje z Polskiej Szkoły im. św. Brata Alberta Chmielowskiego oraz na miejscu III – Karol Zagórski z Polskiej Szkoły im. ks. Stanisława Cholewińskiego. Gratulujemy zwycięzcom i mamy nadzieję, że będą dzielili się swą wiedzą i miłością do polskiego z rówieśnikami, zachęcając ich jednocześnie do używania polskiego i ćwiczenia go również we własnym środowisku.
Konkursowiczom sekundowali dyrektorzy szkół, nauczyciele i rodzice, którzy przybyli na konkurs ze swoimi uczniami i zostali ugoszczeni przez organizatorów słodkim poczęstunkiem. Wręczając nagrody, dyrektor Akademii Piłsudskiego, Jolanta Harrison podkreśliła, że wszyscy uczestnicy konkursu są wygranymi, gdyż to oni zostali wybrani jako najlepsi ze swoich szkół. Uczestnicy otrzymali podarunki w postaci koszulki z logo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, który przygotował testy i słodyczy sponsorowanych przez znaną polonijną firmę Lowell International Foods. Główne nagrody przygotowała Polsko-Słowiańska Unia Kredytowa, a wręczyła je przedstawicielka Unii, pani Bożena Bielecka. Organizatorzy wyrazili wdzięczność sponsorom poprzez wręczenie pamiątkowych dyplomów i słowa uznania, podkreślające ich ważną rolę.
„Stawiam na polski” dowodzi, jak wielką rolę odgrywają polskie szkoły, gdzie wszystkie zawiłości i tajemnice języka polskiego są przez uczniów odkrywane oraz rodziny, w których mówi się po polsku, co jest trudnym zadaniem w angielskiej rzeczywistości językowej.
Zatem dziękując polskim szkołom i rodzinom za podtrzymywanie polskiego na amerykańskiej ziemi, życzymy naszym uczniom radości z bycia dwujęzycznym i używania języka polskiego tak często, że stanie się ich drugą naturą.
Tekst: Małgorzata K. BelcikZdjęcia: Akademia Piłsudskiego