Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 25 września 2024 08:26
Reklama KD Market

Chicagowska wizyta Reginy Wasiak-Taylor, prezes Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie 

Chicagowska wizyta Reginy Wasiak-Taylor, prezes Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie 

W marcu bieżącego roku odbyły się dwa spotkania z Reginą Wasiak-Taylor z Londynu.  Zasłużona dla kultury polskiej i polonijnej, Pani Regina, określana jest jako osoba wielu talentów. Jest ona dziennikarką, animatorką życia kulturalnego polskiej diaspory w Wielkiej Brytanii, osobą piszącą artykuły naukowe, wygłaszającą odczyty, moderatorką spotkań o charakterze kulturalnym, organizującą wiele programów kulturalnych, redagującą książki i propagującą polską literaturę poza granicami kraju.  Od roku 2018 jest ona prezeską Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie (ZPPnO) i redaktorką wydawanego od 1976 roku czasopisma „Pamiętnik Literacki”.

Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie założony został w Londynie w 1945 roku na znak protestu przeciwko uznaniu polskiego PEN Clubu, który działał w państwie podporządkowanym komunistom.  Celem założycieli było zintegrowanie i udzielanie pomocy polskim pisarzom rozproszonym po świecie.  Występowali oni w obronie wolności myśli i słowa wobec narzuconej polskim twórcom cenzury. Organizacja ta wydała szereg dzieł pisarzy emigracyjnych, nieakceptowanych przez oficjalne władze Rzeczpospolitej Polskiej, a także tak ważne opracowania, jak między innymi Literatura polska na obczyźnie, t.1-2 1964-1965, pod redakcją Tymona Terleckiego.

Pismo to, obecnie ukazujące się dwa razy w roku, było od początku nieocenionym, zwłaszcza do czasu upadku komunizmu w Polsce, źródłem wiadomości na temat światowych trendów i literatury wolnej od cenzuralnych ograniczeń.  Obecnie, gdy w Polsce nastąpiła zmiana ustroju, „Pamiętnik Literacki” jest forum, na którym spotykają się pisarze i poeci żyjący i tworzący w różnych krajach i na różnych kontynentach.  Znaleźć tu można także artykuły omawiające zagadnienia kulturalne i recenzje najbardziej interesujących książek ukazujących się w Polsce i poza granicami kraju.  Czasopismo to jest bardzo starannie i pięknie wydawane, ilustrowane zdjęciami i grafikami.  

Pierwsze tegoroczne spotkanie zostało zorganizowane 9 marca przez Chicagowski Oddział Fundacji Kościuszkowskiej (FK) z inicjatywy Marii Zakrzewskiej, wiceprezeski tego Oddziału.  Oprócz członków FK (Ewa Radwańska, Joanna Radwańska-Williams, Małgorzata i Andrzej Pawlusiewiczowie, Jan Brożyna i Maria Zakrzewska).  W spotkaniu uczestniczyli także zaproszeni „ludzie pióra” oraz artyści plastycy, którzy wyrazili chęć współpracy z „Pamiętnikiem Literackim” i jego redaktorką.  Tak się złożyło, że wiele z zaproszonych osób niestety nie mogło przybyć na spotkanie z różnych względów.  Na spotkanie w restauracji Arcadia, w Niles, koło Chicago, przybyli: Anna Czerwińska, redaktorka naczelna „Pakamery”, internetowego miesięcznika społeczno-kulturalnego wydawanego w metropolii chicagowskiej; Mariusz Skowroński, poeta, redaktor „Pakamery,” muzyk i aktor; Urszula Leleń, plastyczka i Małgorzata Góralczyk, także plastyczka.

Pani Regina Wasiak-Taylor opowiedziała o swej działalności redakcyjnej i o warunkach współpracy z „Pamiętnikiem Literackim”, po czym zgromadzeni w Arcadii, członkowie Fundacji Kościuszkowskiej mówili o celach Fundacji, o propagowaniu polskości na ziemi amerykańskiej i różnych inicjatywach służących temu celowi.  Obecni na spotkaniu goście także dzielili się informacjami na temat swej działalności kulturalnej.  Panie plastyczki pokazały albumy ze swoimi pracami, m.in. grafikami.  Joanna Radwańska-Williams przekazała p. Reginie folder ze swymi utworami poetyckimi.  Omawiano też specyficzne cechy chicagowskiego środowiska kulturalnego, a także szkolnictwo polonijne i harcerstwo.

W dniu 17 marca br. odbyło się drugie spotkanie z p. Reginą Wasiak-Taylor, tym razem zorganizowane przez pracowników Muzeum Polskiego w Ameryce.  Na spotkanie to przybyły osoby, które często uczestniczą w programach organizowanych przez Muzeum i które zainteresowane są inicjatywami Polonii mieszkającej w Wielkiej Brytanii.  I tutaj także redaktorka „Pamiętnika Literackiego” opowiadała o Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie, o redagowanym przez siebie czasopiśmie, o życiu Polonii w Londynie, o nagrodach, które przyznawane są rokrocznie przez ZPPnO, wydawanych książkach i wielu podobnych zagadnieniach.

Oba spotkania były interesujące.  Pani Reginie Wasiak-Taylor należą się słowa uznania za to, że nawiązuje kontakty z Polonią chicagowską, popularyzuje wartościowe czasopismo literacko-kulturalne i że zachęca do współpracy osoby mogące wnieść wartościowy wkład w rozwój polonijnych inicjatyw kulturalnych.  Przy okazji warto zapamiętać, że w czytelni Muzeum Polskim w Chicago znaleźć można wiele numerów „Pamiętnika Literackiego”.  Tam także można się dowiedzieć, jak skontaktować się z redakcją tego czasopisma i co zrobić, aby stać się członkiem i/lub sponsorem ZPPnO. 

Tekst: Maria Zakrzewska,

Zdjęcia: Maria Zakrzewska i Iwona Bożek


Podziel się
Oceń

ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama