Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 22 grudnia 2024 19:10
Reklama KD Market

Nadzieja i optymizm

fot. Unsplash.com

Wielkanoc to najstarsze święto chrześcijańskie. Szczególny czas, kiedy celebrujemy tradycję znaną nam od pokoleń. Cieszymy się, choćby tym, że odradza się i rozkwita natura – symbol nadejścia lepszego jutra. Budzi się nadzieja, która jest nam potrzebna do odnowy sił i optymistycznego postrzegania rzeczywistości. Święta Wielkiej Nocy to świętowanie nadziei i optymizmu, niech nam przypominają, że zawsze jest możliwość odnowy i pozytywnej zmiany.

Wielkanocne rytuały

Celebrowanie świąt, podążanie za tradycją i znanymi od lat rytuałami daje komfort, poczucie struktury, kontroli i stabilności. Od zgromadzenia rodziny i przyjaciół przy wspólnym stole, przez dzielenie się święconką, po wyjście do kościoła – tradycyjne rytuały dają nam poczucie bezpieczeństwa, tożsamości, przynależności i kontynuacji rodzinnej. Powtarzane co roku znane i przewidywalne schematy działają łagodząco na nasze lęki i niepokoje. Mimo że święta to także dla wielu czas stresu, tęsknoty i głęboko przeżywanej żałoby, to jednak znajdźmy czas na refleksję i z pozytywnym nastawieniem spójrzmy w przyszłość.

Obudź w sobie nadzieję

Z nadejściem wiosny, gdy natura budzi się do życia, przychodzi również nadzieja. Nadzieja to sposób myślenia albo stan umysłu. Pozwala nam aktywnie podjąć kroki w kierunku celu. Nadzieja to wiara, że nasze plany, zamierzenia i oczekiwania się spełnią. Nadzieja jest związana z optymizmem, ufnym spojrzeniem w przyszłość i motywacją do działania. Niektórzy widzą nadzieję jako relatywnie stabilną, wrodzoną cechę osobowości, inni uważają, że jest związana z okolicznościami z zewnątrz i przeżytymi doświadczeniami. Nadzieja, to nie gwarancja dojścia do celu, ale specyficzny sposób myślenia, który pomaga osiągnąć cel, nawet w obliczu przeciwności, bo nadzieja buduje motywację do działania i dodaje odwagi. W związku z tym nadziei można się nauczyć, tak jak nauczyć się można pozytywnego myślenia. Ci z nas, którzy odnaleźli nadzieję, mają w sobie więcej pozytywnych emocji, czują mniejsze osamotnienie i silniejsze poczucie kierunku i znaczenia w życiu. Dzięki nadziei, potrafią lepiej stawiać czoła przeciwnościom losu, nie unikają problemu, nie oddają się katastroficznym wizjom, które ich paraliżują, a znajdują drogę do rozwiązań i odnalezienia znaczenia w ich cierpieniu. Jeśli chodzi o zdrowie i fizyczną sprawność, to ludzie posiadający nadzieję mają tendencję do bardziej aktywnego trybu życia, ćwiczą i czerpią większą satysfakcję ze swojego stanu zdrowia. I co najważniejsze dla tych, którzy chorują – nadzieja sprawia, że łatwiej znoszą ból i żyją dłużej.

Optymizm

Od dawna wiadomo, że optymizm i nadzieja wywodzą się z tego samego źródła. Ludzie, którzy mają nadzieję, są zazwyczaj bardziej optymistyczni. Optymiści są pozytywnie nastawieni do ludzi i codziennych wydarzeń. Optymizm jest formą pozytywnego myślenia z przekonaniem, że ty sam jesteś odpowiedzialny za swoje szczęście. Optymiści wierzą, że więcej dobrego niż złego może się człowiekowi przytrafić, a nawet jeśli zła sytuacja się zdarzy to jest to rzadki incydent, który nie może być przeszkodą dla ogólnego dobrostanu psychicznego i zawsze jest wyjście z problemu. Optymistyczny styl interpretacji zdarzeń polega na wydobywaniu z doświadczenia tego, co pozytywne, nawet jeśli możemy się czegoś nowego nauczyć z sytuacji kryzysowej. Optymistyczne podejście powoduje, że znacznie rzadziej czujemy się bezsilni i bez nadziei. Optymizm pozwala na odważniejsze podejście do zmiany. Osoby, które oceniają nowe sytuacje jako pozytywne wyzwania, a nie zagrożenia, szybciej i łatwiej realizują swoje zamierzenia. Optymiści są bardziej odporni na stres, łatwiej przystosowują się do zaistniałych okoliczności, a także szybciej i skuteczniej stosują strategie radzenia sobie z przeciwnościami losu.

W jaki sposób wzmacniać optymizm i nadzieję?

Martin Seligman, twórca psychologii pozytywnej, sugeruje łamanie starych, negatywnych przyzwyczajeń, delektowanie się doświadczeniami i skupianiem się na obecnych pozytywnych aspektach życia, aby pielęgnować dobre wrażenia, uczucia i wspomnienia z danego dnia. Rozwijanie samoświadomości, stosowanie pozytywnego dialogu wewnętrznego, pielęgnowanie pozytywnych relacji i promowane zdrowego stylu życia, w tym dobrego snu, zdrowego odżywiania i przede wszystkim aktywności na świeżym powietrzu, w budzącej się do życia naturze. To będzie pierwszym krokiem w budowaniu poczucia szczęścia i dobrostanu psychicznego. Życzę Państwu, aby te święta wielkanocne były początkiem prawdziwej odnowy nadziei i optymizmu na cały rok.

Dr Katarzyna Pilewicz, LCPC, CADC

Psychological Counseling Center, LLC

405 Lake Cook Rd., Suite 203
Deerfield, IL, 60015

925 N. Plum Grove Rd., suite A-B
Schaumburg, IL, 60173

8383 W. Belmont Ave, suite 301
River Grove, IL 60171

MAIN PHONE# (224) 303- 4099
Emergency Phone# (847) 907 1166

Fax# (224) 261-8772

www.psychologicalcounselingcenter.com
www.psychologiachicago.com
www.duiclassesdeerfield.com

Like us on Facebook:
www.facebook.com/psychologicalcenterkasiapilewicz

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama