Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 15 listopada 2024 18:43
Reklama KD Market

Nowe przypadki odry w rejonie Chicago – w powiatach Lake i Will

Nowe przypadki odry w rejonie Chicago – w powiatach Lake i Will
fot. 123RF

Kolejne dwa przypadki odry – tym razem na przedmieściach Chicago – potwierdzono w ostatnich dniach. Według służb zdrowia, są one powiązane z przypadkami, które pojawiły się od początku marca w  Chicago. Do piątku, 22 marca w obrębie miasta odnotowano 17 potwierdzonych przypadków tej jednej z najbardziej zaraźliwych chorób zakaźnych.

Departament Zdrowia powiatu Lake w sobotę potwierdził pierwszy przypadek odry u mieszkańca. Służby zdrowia współpracują ze stanowym Departamentem Zdrowia Publicznego (Illinois Department of Public Health, IDPH) i próbują zidentyfikować i zawiadomić osoby, które miały kontakt z chorym, gdy zakażał – w tym podczas wizyty w szpitalu.

Według służb zdrowia, odrą mogły zarazić się osoby, które od 13 do 19 marca były w restauracji Consume przy 569 W IL-22 Telser Rd w Lake Zurich oraz osoby, które w zeszłym tygodniu w nocy ze środy na czwartek (20-21 marca od 5.56 pm do 4.01 am) były w izbie przyjęć szpitala Advocate Condell w Libertyville.

Osoby, które były w tych lokalizacjach w powyższych terminach, a które nie są zaszczepione przeciw odrze, powinny skontaktować się z wydziałem ds. chorób zakaźnych Departamentu Zdrowia powiatu Lake pod numerem tel. (847) 377-8130.

Według Departamentu Zdrowia, osoby, które są zaszczepione przeciw odrze nie muszą obecnie podejmować żadnych działań.

Przypadek odry potwierdzono również w powiecie Will i również jest on związany z przypadkami w Chicago – poinformował miejscowy Departament Zdrowia. W poniedziałek władze zbierały szczegóły dotyczące chorego i próbowały zidentyfikować i zawiadomić osoby, które mogły się zarazić.

Służby zdrowia powiatu Will przypomniały, że najlepszą ochroną przed odrą jest szczepionka.

„Osoby niezaszczepione zdecydowanie zachęcamy do zaszczepienia się” – powiedział menadżer programu chorób zakaźnych powiatu Will Muneeza Azher. „Jeśli nie masz pewności, czy jesteś zaszczepiony, zapytaj swojego lekarza, czy potrzebujesz szczepionki przeciwko odrze, śwince i różyczce (MMR). Jeśli twoje dziecko ma ponad rok i nigdy nie dostało szczepionki MMR, skontaktuj się z pediatrą, aby omówić, jak nadrobić zaległości w szczepieniach”.

Do piątku liczba potwierdzonych przypadków odry w Chicago wynosiła 17. Pierwszy od 2019 r. przypadek zdiagnozowano tam 7 marca. Następne pojawiły się w miejskich schroniskach dla migrantów. 11 spośród 17 przypadków dotyczyło dzieci poniżej 5 roku życia.

Odra to jedna z najbardziej zaraźliwych chorób zakaźnych. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Objawy pojawiają się w ciągu tygodnia lub dwóch od chwili zakażenia. Należą do nich gorączka, kaszel, katar, łzawiące oczy oraz wysypka. Dość częste są powikłania po odrze. Te lżejsze to zapalenie ucha środkowego i zakażenie żołądkowo-jelitowe. Do poważniejszych należy m.in. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Według służb zdrowia, najlepszą ochroną przed odrą jest szczepionka. Szczepionka MMR (na odrę, świnkę i różyczkę) podawana jest zwykle dzieciom w dwóch dawkach – pierwsza po ukończeniu pierwszego roku życia. Według ekspertów zapewnia niemal całkowitą odporność na te choroby. Zdaniem służb zdrowia, odkąd wprowadzono szczepionkę w 1998 roku, liczba przypadków zachorowania na te choroby osiągnęła rekordowo niski poziom. Jednak, jak się okazuje, odra nadal może dotknąć osoby niezaszczepione.
(jm)

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama