Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 15 listopada 2024 19:28
Reklama KD Market

Życie po sześćdziesiątce 

Życie po sześćdziesiątce 
fot. Beata Brzemińska

Możesz myśleć, że starość to nie jest szczęśliwy okres. Nic bardziej mylnego – w obecnych czasach wielu starszych ludzi cieszy się lepszym zdrowiem, większymi zasobami finansowymi i wyższym poziomem wykształcenia niż ich rówieśnicy kilkadziesiąt lat temu.

Ludzie po sześćdziesiątce są szczęśliwsi, wdzięczniejsi za błogosławieństwa losu, łagodniejsi i mają bardziej otwarty umysł. W przeciwieństwie do znanych stereotypów o starości, która ogranicza każdą dziedzinę życia, starsi ludzie są bardziej stabilni mentalnie i potrafią lepiej regulować emocje. Inne korzyści zdrowego starzenia się to wolność wyborów, kreatywność i możliwości rozwoju osobistego nieograniczonego czasem, nadmiernymi obowiązkami i zasobami finansowymi. 

Korzyści starszego wieku

Badania mówią, że osoby powyżej 65. roku życia mają najbardziej stabilną i optymistyczną perspektywę na życie. W tej grupie wiekowej naukowcy znajdują najmniejszy poziom depresji, nerwic i stresu. Regulacja emocji jest znacznie lepsza niż w średnim wieku. Druga połowa życia może stać się bardzo interesującym okresem, jeśli tylko odpowiednio do tego podejdziemy. Człowiek starszy jest bardziej pewny siebie niż za młodu. Ponadto ma większą wiedzę, mądrość życiową, zna swoje wartości, temperament i mocne strony charakteru. Ma większą cierpliwość tak potrzebną do osiągania celów. Ludzie po sześćdziesiątce mają więcej czasu i mniej obowiązków niż ich młodsi znajomi. Mogą wykorzystać to do czerpania przyjemności z drobnych uroków życia – obserwując ptaki z balkonu, zwiedzając piękne zakątki miasta, spacerując lub po prostu ciesząc się towarzystwem znajomych przy porannej kawie, a ci z żyłką przygody mogą teraz podróżować, zwiedzając świat i poznając nowych ludzi. 

George Vaillant, znany ze swoich długoletnich badań nad rozwojem ludzi dorosłych i starszych, sugeruje, że utrzymanie zdrowego, kochającego się związku oraz wysokiej jakości relacje z innymi ludźmi przedłużają życie. Więc jeśli jesteś w związku, możesz się teraz cieszyć czasem spędzonym we dwoje. Tak, włosy siwieją, zmarszczki się pogłębiają, ale możesz starzeć się zdrowo wykorzystując swój potencjał, odnajdując nowe pasje i realizując się w nich. Od ciebie zależy, czy nauczysz się cieszyć z uroków życia.

Zdrowe starzenie się 

Wiele osób drastycznie zwalnia tempo życia po przejściu na emeryturę, a w większości przyczyną tego są choroby, niepełnosprawność i izolacja społeczna. Na pewno uwarunkowania genetycznie mają na to duży wpływ, ale jak optymistycznie twierdzi geriatra, dr Harris z UCLA, można walczyć z przeznaczeniem. Starość to nie tylko cierpienie, samotność i choroba. Można z niej wyciągnąć także wszystko to, co najlepsze.

Według naukowców, geny to tylko jedna trzecia sukcesu. Cała reszta zależy od ciebie. Możesz utrzymać źródło młodości za pomocą poniższych wskazówek:

Wróć do podstaw. Słuchaj co mówią naukowcy – nie pal papierosów, nie nadużywaj alkoholu i innych używek, uważaj na leki uspokajające (badania mówią, że benzodiazepiny przyczyniają się do rozwoju demencji u osób starszych), utrzymuj prawidłową wagę ciała. Dbaj o zdrowie, co roku badaj krew, jeśli masz cukrzycę, wysokie ciśnienie, kłopoty z sercem to utrzymuj to pod ścisłą kontrolą. Ponadto dbaj o dobrą higienę snu (7-8 godzin dziennie), unikaj negatywnego myślenia i zredukuj ryzyko upadków.

Zacznij ćwiczyć. Ćwiczenia redukują stres, dostarczają tlenu do wszystkich komórek ciała, co jest korzystne także dla mózgu. Do tego silne mięśnie wspomagają kości, które wówczas nie bolą tak bardzo. Standardowe zalecenia to 150 minut ćwiczeń tygodniowo, ale bądź realistyczny. Jeśli nie ćwiczyłeś w ostatnich latach to piętnaście minut szybkiego spaceru może być prawdziwym osiągnięciem na początek.

Utrzymuj pogodę ducha nawet w obliczu trudności. Im dłużej żyjemy tym więcej doświadczeń nas spotyka. Umiejętność przechodzenia przez trudności i negatywne przeżycia, jak utrata osoby bliskiej, rozczarowania, niepowodzenia, porażki może pomóc ci zmierzyć się z życiowymi wzlotami i upadkami. Pozostań aktywny, unikaj depresji za wszelką cenę.

Utrzymuj kontakty towarzyskie. Związki głębsze i lżejsze z innymi ludźmi pomogą walczyć z samotnością, depresją i izolacją. Jeśli jesteś daleko od bliskich, zaprzyjaźnij się z obcymi ludźmi, nie będą za chwilę już tak dla ciebie obcy. Zapisz się do klubu, zajmij się wolontariatem, rozmawiaj z sąsiadami. Utrzymywanie relacji towarzyskich jest silnie związane z przedłużeniem długości życia. Nie muszą to być głębokie relacje, wystarczy, jeśli porozmawiasz z kimś w sklepie lub życzliwie zamienisz kilka zdań z panią w kasie.

Ćwicz umysł. Spróbuj nowego hobby, rozwiązuj krzyżówki, naucz się języka obcego, weź kurs na lokalnym uniwersytecie.Wiele uniwersytetów włączając w to Harvard i Yale pozwolą ci wziąć darmowe kursy internetowe, za które nie dostaniesz certyfikatu ukończenia, ale zdobędziesz nową wiedzę. Inną opcją jest kurs na wielkim darmowym uniwersytecie w sieci, patrz: coursera.org, tylko w języku angielskim. Gdy jesteś mentalnie aktywny i nie pozwalasz starzeć się swojemu mózgowi tym samym nie dopuszczasz do rozwoju demencji lub znacznie ją opóźniasz.

Sprawdzaj słuch. Utrata słuchu zazwyczaj prowadzi do zmniejszenia kontaktów społecznych, co prowadzi do zredukowania aktywności i może prowadzić do depresji i izolacji społecznej.

Zdrowa dieta

Zdrowa dieta jest podstawą, bo wraz z wiekiem potrzebujesz odpowiednich wartości odżywczych choć mniej kalorii. Jedz owoce i warzywa, w tym ziarna, orzechy i nasiona. Ryby dostarczą cennych tłuszczów, które zmniejszają ryzyko zawałów serca, działają zbawiennie na wzrok i poprawiają pracę mózgu. Najlepsze źródła takiego pożywienia to śledź, łosoś, tuńczyk i pstrąg.

Witamina D, którą znajdziesz w rybach, a której największym źródłem jest słońce, ochrania przed chorobami serca, wysokim ciśnieniem krwi, chorobami immunologicznymi i niektórymi odmianami nowotworów. Probiotyki zapobiegają nowotworowi jelita, usprawniają układ trawienny i poprawiają odporność organizmu.

Sens życia 

A przede wszystkim nadaj swojemu życiu znaczenia. To da ci radość i spełnienie. Znaczenie można znaleźć w wolontariacie, zainteresowaniach, pomagając członkowi rodziny lub obcym ludziom, wykorzystując przy tym swoje umiejętności oraz realizując swoje pasje i marzenia, na które kiedyś nie starczyło czasu.

Dr Katarzyna Pilewicz, LCPC, CADC

Psychological Counseling Center, LLC

405 Lake Cook Rd., Suite 203
Deerfield, IL, 60015

925 N. Plum Grove Rd., suite A-B
Schaumburg, IL, 60173

8383 W. Belmont Ave, suite 301
River Grove, IL 60171

MAIN PHONE# (224) 303- 4099
Emergency Phone# (847) 907 1166

Fax# (224) 261-8772

www.psychologicalcounselingcenter.com
www.psychologiachicago.com
www.duiclassesdeerfield.com

Like us on Facebook:
www.facebook.com/psychologicalcenterkasiapilewicz

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama