Uroczyste wydarzenie miało miejsce w minioną sobotę w historycznej polskiej parafii w Chicago. Dwie grupy działające przy Polskiej Misji Duszpasterskiej pw. Świętej Trójcy otrzymały medal „Pro Polonia et Ecclesia” przyznany przez Episkopat Polski.
9 marca w Polskiej Misji Duszpasterskiej pw. Trójcy Świętej w Chicago odbyła się uroczystość wręczenia medali Konferencji Episkopatu Polski „Pro Polonia et Ecclesia”. Medale otrzymały Orkiestra Dęta „Trójcowo”, która obchodzi 35 rocznicę istnienia oraz Schola „Dzieci Pana Boga” z okazji 25-lecia działalności.
Ksiądz Biskup Piotr Turzyński, Delegat KEP do spraw Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, który przewodniczył Eucharystii, wyraził wdzięczność wszystkim członkom wyróżnionych grup za zaangażowanie w troskę o piękno liturgii i promocję kultury polskiej na emigracji. Wraz z księdzem biskupem Eucharystię koncelebrowali chrystusowcy: ks. Jacek Walkiewicz SChr – prowincjał chrystusowców prowincji północnoamerykańskiej, ks. Andrzej Maślejak SChr – proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Lombard, ks. Andrzej Łysy SChr – proboszcz parafii w Mińsku na Białorusi, głoszący w tym czasie rekolekcje oraz duszpasterze Trójcowa: ks. Andrzej Totzke SChr i ks. Wiesław Wójcik SChr.
Pomysłodawcą założenia Polonijnej Orkiestry Dętej „Trójcowo” był śp. ks. Władysław Gowin SChr, dyrektor Polskiej Misji Duszpasterskiej. Założycielem był Stanisław Kret, a kapelmistrzem przez wiele lat był śp. Kazimierz Murzański. Oficjalne rozpoczęcie działalności orkiestry w 1989 roku zbiegło się z obchodami rocznicy Konstytucji 3 Maja, które muzycy uświetnili wykonaniem utworów patriotycznych. Wiele lat temu zespół nawiązał współpracę z Licealną Orkiestrą Dętą z Bychawy koło Lublina oraz z Orkiestrą Dętą z Łącka w województwie małopolskim. Orkiestry te uczestniczyły w spotkaniach z papieżem Janem Pawłem II w Sandomierzu i w Watykanie.
Obecnie orkiestra stanowi zwartą, 40-osobową grupę. Bardzo cenne jest zaangażowanie młodzieży, dla której jest ona szkołą wiary, patriotyzmu i nauki polskich tradycji narodowych. Polska Misja Duszpasterska pw. Trójcy Świętej stała się drugim domem dla członków orkiestry. Obecnie kierownikiem orkiestry jest Waldemar Ruszała, a kapelmistrzem Mirosław Boguń.
Drugą odznaczoną grupą była Schola „Dzieci Pana Boga”, która powstała we wrześniu 1999 roku. Zespół założony przez Marka Peca liczył 17 dzieci. Kolejnymi opiekunami byli: s. Ewa Wittich MChR, ks. Mateusz Gardziński SChr, Eliza Górecka, ks. Robert Nalepka SChr, Piotr Dymon, s. Iwona Borońska MChR s. Anna Strycharz MChR, ks. Krzysztof Janicki SChr i s. Agnieszka Kortiak MChR. Obecnie opiekunami scholi są s. Małgorzata Tomalka MChR, ks. Piotr Janas SChr i Waldemar Ruszała.
W 2002 roku zespołowi nadano nazwę Scholi „Dzieci Pana Boga”. W listopadzie 2003 roku wszyscy członkowie scholi wraz z s. Ewą i grupą rodziców udali się na pielgrzymkę do Rzymu. Dzieci uczestniczyły w Audiencji Generalnej Ojca Świętego Jana Pawła II.
Dzieci ze scholi lubią śpiewać i uczestniczą w życiu Trójcowa poprzez przygotowywanie i wystawianie jasełek oraz występują na festiwalach parafialnych. W każdą niedzielę o godzinie 11:00 am schola zachęca swoim śpiewem uczestników liturgii do wspólnej modlitwy. Na przestrzeni dwudziestu pięciu lat, kilkaset dzieci otrzymało formację, która ma wpływ na ich życiowe wybory.
Przyznanie medalu każdej z tych grup jest potwierdzeniem, że Kościół w Polsce docenia zaangażowanie polonijnych parafii w formację duchową i patriotyczną Polaków żyjących na emigracji. W imieniu Trójcowa gratuluję odznaczonym grupom.
Medal „Pro Polonia et Ecclesia” jest odznaczeniem przyznawanym przez Konferencję Episkopatu Polski jako wyraz uznania dla zasług w duszpasterstwie polskich emigrantów. Medal może być przyznawany osobom fizycznym, szczególnie aktywnym i zaangażowanym w duszpasterstwo polskojęzyczne, niezależnie od pochodzenia i kraju zamieszkania, a także osobom prawnym, instytucjom oraz organizacjom wspierającym duszpasterstwo wśród Polonii i Polaków za granicą.
ks. Andrzej Totzke SChr
Zdjęcia: Wojciech Adamski