Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 24 listopada 2024 19:41
Reklama KD Market

Oświadczenie Kongresu Polonii Amerykańskiej z okazji 25. rocznicy wstąpienia Polski do NATO

Oświadczenie Kongresu Polonii Amerykańskiej z okazji 25. rocznicy wstąpienia Polski do NATO

Polska stała się oficjalnym członkiem NATO (Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego) 12 marca 1999 roku. W tym miesiącu obchodzimy 25-lecie Polski w NATO i jest to także okazja do przypomnienia ogromnej roli Kongresu Polonii Amerykańskiej w procesie przyjęcia Polski do NATO.

Kongres Polonii Amerykańskiej niezłomnie działał na rzecz przystąpienia Polski do NATO. Prezydent William Jefferson Clinton był wtedy prezydentem Stanów Zjednoczonych, jego zastępca sekretarza stanu Strobe Talbott, który pełnił tę funkcję od lutego 1994 roku do stycznia 2001 roku, znajdował się pod silnym wpływem liderów i członków KPA.

Kongresowi Polonii Amerykańskiej udało się zmobilizować zarówno oficjalną opinię rządową, jak i amerykańską opinię publiczną na rzecz rozszerzenia NATO o Polskę. To zaangażowanie nigdy się nie zakończyło, widać je w stanowczym i niezmiennym wsparciu dla Ukrainy, jakie Kongres Polonii Amerykańskiej realizuje w swojej polityce i działaniach.

To właśnie pod kierownictwem krajowych władz KPA zebrał ponad ćwierć miliona dolarów w lutym i marcu 2022 roku, tuż po ataku Rosji na Ukrainę, które przekazano na pomoc ofiarom rosyjskiej agresji.

6 lipca 2017 roku prezydent Donald J. Trump podczas otwarcia Konferencji Trójmorza w Warszawie wygłosił przemówienie na temat prawdy o bohaterskiej i zaszczytnej roli Polski i Polaków w czasie II wojny światowej. Prezydent Trump ostrzegł, że wojna nigdy więcej nie może wybuchnąć w krajach Międzymorza.

Gospodarki Międzymorza muszą być ze sobą powiązane z północy na południe, aby zapobiec dominacji Niemiec i Rosji w tym regionie. Priorytetem jest uniezależnienie energetyczne Polski poprzez uniezależnienie jej od rosyjskiego gazu ziemnego. Projekt ten nie powiedzie się bez pomocy zachodnioeuropejskich członków Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych. Polska dąży do niezależności energetycznej.

Najlepszym sposobem na zapobieganie przyszłej wojnie w tej części Europy jest niedopuszczenie do sytuacji politycznej, która miała miejsce w latach 30. Dobrze prosperujące Międzymorze w NATO jest najlepszą szansą na pokój i stabilność w tym ważnym regionie, w którym rozpoczęły się obie wojny XX wieku. Amerykanie i kraje Europy zachodniej muszą wspierać ludzi, którzy mieszkają na tych ziemiach, aby Międzymorze było dostatnie i bezpieczne.

Frank J. Spula
Prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama