Dwa przypadki odry zdiagnozowano do piątku w Chicago, w tym jeden u dziecka przebywającego w schronisku dla migrantów. To pierwsze w mieście przypadki odry od 2019 r. – według miejskiego Departamentu Zdrowia Publicznego. Osoby, które odwiedziły miejsca, w których przebywali chorzy, i mają objawy chorobowe, powinny natychmiast skontaktować się z lekarzem.
W piątek służby zdrowia publicznego informowały o przypadku odry u dziecka przebywającego w schronisku dla migrantów przy 2241 S. Halsted St. w dzielnicy Pilsen. Przebywające tam osoby miały nie opuszczać budynku do czasu, aż władze ustalą status szczepień każdego mieszkańca. Osoby zaszczepione przeciwko odrze mogły wychodzić z budynku. Władze podały również, że okres zakaźności dziecka zakończył się i powróciło ono do zdrowia.
Pierwszy przypadek zakażenia odrą zgłoszono w czwartek, 7 marca u mieszkańca Chicago. Według służb zdrowia publicznego, zakażona osoba nie opuszczała miasta w ostatnim czasie, ale na miejscu miała kontakt z innymi, którzy podróżowali w kraju i za granicę.
Chory zakażony odrą 27 lutego był w Swedish Hospital w Galter Medical Pavilion przy 5140 N. California Ave. w Chicago. Osoby, które przebywały tam w tym dniu między 8:30 am a 12 pm i zdradzają objawy chorobowe, powinny niezwłocznie skontaktować się ze swoim lekarzem lub Chicago Department of Public Health pod numerem tel. (312) 743-7216. To samo dotyczy osób, które 27 lutego między 9.15 a 11.30 am były w autobusie CTA nr 92 (Foster), gdzie również przebywał chory.
W lutym odrę zdiagnozowano u mieszkańca Indiany, który miał odwiedzić trzy chicagowskie szpitale w okresie, gdy zarażał. Według służb zdrowia, nie ma związku między przypadkiem z Indiany a Chicago.
Odra to jedna z najbardziej zaraźliwych chorób zakaźnych. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Objawy pojawiają się w ciągu tygodnia lub dwóch od chwili zakażenia. Należą do nich gorączka, kaszel, katar, łzawiące oczy oraz wysypka. Dość częste są powikłania po odrze. Te lżejsze to zapalenie ucha środkowego i zakażenie żołądkowo-jelitowe. Do poważniejszych należy m.in. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.
Według służb zdrowia, najlepszą ochroną przed odrą jest szczepionka. Szczepionka MMR (na odrę, świnkę i różyczkę) podawana jest zwykle dzieciom w dwóch dawkach – pierwsza po ukończeniu pierwszego roku życia. Według ekspertów zapewnia niemal całkowitą odporność na te choroby. Zdaniem służb zdrowia, odkąd wprowadzono szczepionkę w 1998 roku, liczba przypadków zachorowania na te choroby osiągnęła rekordowo niski poziom. Jednak, jak się okazuje, odra nadal może dotknąć osoby niezaszczepione.
(jm)