12 marca w miejscowości Independence pod Kansas City w stanie Missouri odbędą się obchody 25. rocznicy przystąpienia Polski, Czech i Węgier do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO) – według komunikatu prasowego z Konsulatu Generalnego RP w Chicago.
Uroczystości organizowane wspólnie z Konsulatami Generalnymi Czech i Węgier odbędą się we wtorek, 12 marca w godz. 11 am-2 pm w Harry S. Truman Library przy 500 W. U.S. Highway 24 w Independence w stanie Missouri.
W programie m.in. zwiedzanie biblioteki wspólnie z jej dyrektorem Panem Kurtem Grahamem, złożenie wieńców przy grobie byłego prezydenta USA H. Trumana, uroczyste przemowy trzech szefów delegacji Polski, Czech i Węgier, panel dyskusyjny nt. historii NATO oraz występ artystów z Polski, Czech i Węgier.
W środę, 6 marca Senat RP podjął jednogłośnie uchwałę w 25. rocznicę przystąpienia Polski do NATO. Jej celem jest podkreślenie, że wstąpienie do NATO było i jest dla Polski gwarancją bezpieczeństwa, o czym mówi art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego. W ocenie Izby szczególne znaczenie ma też obecnie art. 3, który stanowi o rozwijaniu i utrzymywaniu indywidualnych zdolności do odparcia napaści zbrojnej przez każde państwo Sojuszu.
„25 lat obecności Polski w NATO to dla żołnierzy Sił Zbrojnych RP czas wytężonej służby, dynamicznego rozwoju i budowania silnej pozycji w NATO. Sprawdzianem dla Sojuszu Północnoatlantyckiego i zobowiązań partnerskich stał się kryzys bezpieczeństwa w środkowo-wschodniej Europie wywołany agresją putinowskiej Rosji na Ukrainę. Dziś nikt nie ma wątpliwości, że przynależność do Sojuszu jest niezbędna” – głosi uchwała.
Senacka uchwała przypomina, że 12 marca 1999 r. minister spraw zagranicznych Bronisław Geremek przekazał sekretarz stanu USA Madeleine Albright akt przystąpienia Polski do Traktatu Północnoatlantyckiego. Przywołuje też wydarzenia i działania, które do tego doprowadziły, w tym m.in.: nawiązanie stosunków dyplomatycznych z Paktem Północnoatlantyckim w marcu 1990 r., zaproponowanie przez Sojusz państwom Układu Warszawskiego partnerstwa i rozwoju kontaktów wojskowych w lipcu 1990 r. na szczycie w Londynie, exposé premiera Jana Olszewskiego z 21 grudnia 1991 r. zapowiadające zacieśnianie więzi z NATO i wszechstronny rozwój powiązań z NATO, wizyta prezydenta Billa Clintona w Warszawie w lipcu 1997 r. oraz kontrasygnata premiera Jerzego Buzka Aktu Ratyfikacyjnego Traktatu Północnoatlantyckiego 23 lutego 1999 r.
(inf. wł. PAP)