Korespondencja z Kalifornii
We wtorek, 5 marca Kalifornijczycy głosowali nie tylko na prezydenckich kandydatów, ale także na ustawę dotyczącą reformy systemu opieki psychiatrycznej, na którą zostałoby przeznaczone 6,38 miliarda dolarów. W środę rano 53,29 proc. głosowało na tak, a 46,71 proc. na nie. Nadal nie jest jasne, ile jeszcze kart do głosowania trzeba policzyć.
Superwtorek to także głosowanie na radnych miejskich, prokuratora, sędziów i stanowisko senatora, o które po śmierci Dianne Feinstein ubiegało się kilku kandydatów. Obecnie wyniki wskazują, że w listopadzie republikanin Steve Garvey będzie walczył o to stanowisko z demokratą, Adamem Schiffem.
A jak wyglądają wybory w 40-milionowym złotym stanie? Wszyscy zarejestrowani w Kalifornii wyborcy otrzymują kartę do głosowania pocztą około miesiąca przed dniem wyborów, choć mogą również zdecydować się na głosowanie w lokalu wyborczym, wtedy karta zostaje anulowana.
Najistotniejsze w prawyborach jest to, aby głosujący zdecydowali, którą partię popierają, ponieważ rejestrując się można zaznaczyć „niezależny” bądź „bezpartyjny”, wtedy jednak na karcie do głosowania nie pojawią się kandydaci z Partii Zielonych, Pokoju i Wolności czy Partii Republikańskiej. Byliby tylko kandydaci Demokratów i partii Niezależnych. Zmianę bądź selekcję partii, którą się popiera, można było zrobić elektronicznie do 20 lutego, można tego dokonać także teraz, wypełniając specjalny dokument w punkcie wyborczym.
Pozostaje dużo do zrobienia, jeśli chodzi o edukowanie społeczeństwa, ponieważ ludzie rejestrując się bez wybierania partii nie mogą w prawyborach głosować na wszystkie partie, muszą dokonać zmiany bądź przed wyborami, lub na miejscu w punkcie wyborczym.
W Los Angeles można głosować aż w 16 językach, od 2020 r. jest tutaj nowy elektroniczny system wyborczy, karty do głosowania są przetłumaczone na wiele języków, dostępni są także tłumacze.
Karty do głosowania można odesłać pocztą, wrzucić do oficjalnej urny lub przynieść do lokalu wyborczego. Jeśli ktoś głosuje osobiście, w przypadku pomyłki może otrzymać do trzech kart wyborczych, te z błędem są likwidowane.
Kalifornia jest najbardziej zaludnionym stanem w USA i ma najwięcej przedstawicieli w amerykańskiej Izbie Reprezentantów.
Tekst, zdjęcia i wideo: Małgorzata Margo Schulz
Małgorzata Margo Schulz jest Krajową Wiceprezes ds. Mediów i Promocji Kongresu Polonii Amerykańskiej