Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 10 stycznia 2025 00:11

Dlaczego zmiany w finansowaniu domów pomocy społecznej są tak istotne?

Według polskiego prawa samorządowe domy pomocy społecznej nie są podmiotami leczniczymi – taki stan rzeczy prowadzi do sytuacji, w której pielęgniarki pracujące w opiece społecznej zarabiają gorzej i przysługuje im mniej praw niż osobom zatrudnionym w ochronie zdrowia. Jak temu zaradzić? Poznaj zmiany w finansowaniu domów pomocy społecznej zaproponowane przez Unię Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza.

Jak obecnie funkcjonują domy pomocy społecznej?

Dom pomocy społecznej to placówka, która zapewnia opiekę, wsparcie i pomoc osobom starszym, niepełnosprawnym lub potrzebującym. Domy opieki społecznej są prowadzone przez różne podmioty, w tym przez samorządy terytorialne – to właśnie one borykają się z wieloma problemami, takimi jak niskie wynagrodzenia pracowników, brak elastyczności w zatrudnianiu i gospodarowaniu miejscami czy niedostateczne finansowanie z budżetu państwa.

4 kluczowe zmiany w finansowaniu domów pomocy społecznej

W odpowiedzi na słabe warunki pracy i niski poziom zatrudnienia pracowników w jednostkach samorządów terytorialnych, Komisja Unii Metropolii Polskich przygotowała szereg systemowych zmian w finansowaniu domów pomocy społecznej. Najważniejsze z nich znajdziesz poniżej.

1.    Wyrównanie płac w pomocy społecznej i w ochronie zdrowia

W przeciwieństwie do pracowników ochrony zdrowia, pracownicy domów pomocy społecznej nie są finansowani przez NFZ, co prowadzi do znaczących różnic w warunkach zatrudnienia i wynagrodzeniach tych dwóch grup, mimo że ich obowiązki są bardzo podobne.

Proponowanymi przez Unię Metropolii Polskich rozwiązaniami tego problemu jest wprowadzenie subwencji dla domów pomocy społecznej analogicznych do subwencji oświatowych lub wdrożenie ustawowych zmian, które uznałyby domy pomocy społecznej za podmioty lecznicze.

2.    Elastyczne zatrudnianie pracowników pomocniczych

Aktualnie, możliwości zatrudniania personelu domów opieki społecznej przez jednostki samorządowe są bardzo ograniczone. Unia Metropolii Polskich chce, aby pielęgniarki i inni pracownicy medyczni mogli zostać zatrudniani na umowę zlecenie lub kontrakt. Zmiany te pozwoliłyby na uzupełnienie zatrudnienia w domach opieki społecznej przez osoby, które z różnych względów nie chcą się wiązać stosunkiem pracy.

3.    Przywrócenie rachunku dochodów własnych dla domów pomocy społecznej

Zmiany w finansowaniu domów pomocy społecznej powinny objąć również możliwość zarządzania dochodami poszczególnych jednostek. Obecnie placówki te utrzymywane są w pełni ze środków publicznych, co uniemożliwia prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Urynkowienie domów opieki społecznej to sposób na pozyskanie dodatkowych przychodów z opłat za pobyt, darowizn czy oferowanie usług dodatkowych

4.    Zmiany w finansowaniu domów pomocy społecznej według Strategii Rozwoju Usług Społecznych

Planowane w Strategii Rozwoju Usług Społecznych zmiany skupiają się na fundamentach działania domów opieki społecznej, co pozwoli przebudować infrastrukturę tych jednostek. Zmiany w finansowaniu domów pomocy społecznej to długotrwała inwestycja, która musi zostać uwzględniona podczas planowania budżetu państwa.

Poznaj wizję przyszłości domów pomocy społecznej według Unii Metropolii Polskich

Na początku 2024 roku Unia Metropolii Polskich zaproponowała zmiany w finansowaniu domów pomocy społecznej https://metropolie.pl/artykul/postulaty-komisji-ump-ds-spolecznych-dot-zmian-w-finansowaniu-domow-pomocy-spolecznej-1, mające na celu poprawę jakości życia osób potrzebujących oraz bardziej efektywne wykorzystanie środków publicznych. Odwiedź oficjalną stronę Unii Metropolii Polskich i dowiedz się więcej o szczegółach tego stanowiska.

Dziennik Związkowy - Polish Daily News i Alliance Printers and Publishers Inc. nie ponoszą odpowiedzialności za treść artykułów sponsorowanych publikowanych na www.dziennikzwiazkowy.com

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama