Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 12 listopada 2024 09:23
Reklama KD Market

Rosja. Rzeczniczka Nawalnego: domy pogrzebowe odmawiają współpracy z nami

Rosja. Rzeczniczka Nawalnego: domy pogrzebowe odmawiają współpracy z nami
fot. DUMITRU DORU/EPA-EFE/Shutterstock

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego nie mogą znaleźć zakładu pogrzebowego, który zgodziłby się zorganizować pożegnanie z nim – powiadomiła we wtorek rzeczniczka zmarłego polityka Kira Jarmysz.

"Od wczoraj szukamy pomieszczenia, gdzie można by zorganizować pożegnanie z Aleksiejem. Obdzwoniliśmy większość prywatnych i państwowych zakładów pogrzebowych, obiektów komercyjnych i sal pogrzebowych" – poinformowała Jarmysz na platformie X.

"W niektórych miejscach mówią, że już jest zajęte. W innych odmawiają, gdy pada nazwisko +Nawalny+. W jednym miejscu wprost powiedzieli, że zakładom pogrzebowym zakazano współpracy z nami. Po dobie poszukiwań nie mamy miejsca na pożegnanie" – oświadczyła rzeczniczka polityka, o którego śmierci w łagrze powiadomiły 16 lutego władze więzienne.

Wcześniej o problemach ze znalezieniem domu pogrzebowego informowały nieoficjalnie media. Jako przyczynę podawano m.in. "ograniczenia ze strony władz miasta".

Jarmysz przekazała w poniedziałek, że pogrzeb polityka, zmarłego w niewyjaśnionych okolicznościach w łagrze za kołem podbiegunowym, odbędzie się pod koniec tygodnia. Na platformie X napisała, że jego współpracownicy poszukują pomieszczenia do zorganizowania publicznej ceremonii.

16 lutego władze rosyjskie powiadomiły o nagłej śmierci Nawalnego, najbardziej znanego przeciwnika politycznego Władimira Putina. Nawalny miał umrzeć w łagrze, gdzie odbywał karę 19 lat pozbawienia wolności, a groziło mu nawet 30 lat więzienia. Władze przez ponad tydzień odmawiały oddania ciała polityka bliskim.

Matka Aleksieja Nawalnego, Ludmiła, miała otrzymać od władz więziennych ultimatum: albo zgodzi się na cichy pogrzeb na lokalnym cmentarzu, albo opozycjonista zostanie pochowany na terenie kolonii karnej. O wydanie zwłok Nawalnego apelowali jego bliscy, prawosławni wierni i duchowni, przedstawiciele świata kultury i mediów.

Michaił Chodorkowski, były szef koncernu Jukos, jeden z emigracyjnych opozycjonistów rosyjskich na Zachodzie, ocenił, że władze Rosji nie chciały oddać rodzinie ciała Nawalnego, ponieważ obawiały się, że jego pogrzeb mógłby przerodzić się w gwałtowne protesty.

W poniedziałek współpracowniczka przywódcy antykremlowskiej opozycji Maria Piewczych oznajmiła, że Nawalny w najbliższym czasie miał zostać uwolniony w ramach wymiany na oficera FSB, odbywającego karę więzienia w Berlinie za zabójstwo. (PAP)

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama