Jako dyrektor wykonawczy Illinois Citizens Against Lawsuit Abuse, organizacji zwalczającej nadużycia dotyczące roszczeń sądowych wobec małych przedsiębiorstw, na własne oczy doświadczyłem druzgocącego wpływu, jaki mają one na nasze społeczności, zwłaszcza na małe firmy i przedsiębiorców imigranckich.
W regionie Chicago, gdzie mieszka duża i aktywna społeczność polskich imigrantów, problem nadużyć sądowych uderza szczególnie mocno, dotykając tysięcy pracowitych jednostek chcących zrealizować swój amerykański sen.
Zgodnie z danymi American Community Survey 2010 zebranymi w wyniku trwających pięć lat badań, w Stanach Zjednoczonych istnieje ponad 17 500 firm założonych przez polskich imigrantów, z których wiele działa na terenie Chicago. Te firmy to nie tylko napęd gospodarczy, ale również filary naszej społeczności, dostarczające miejsc pracy, usługi i wzbogacające kulturę.
Niestety firmy założone przez polskich imigrantów w Chicago stają się coraz bardziej podatne na działania nieuczciwych firm prawniczych, które szukają możliwości wykorzystania ich słabości dla własnych korzyści finansowych. American Tort Reform Foundation stwierdziła, że powiat Cook był drugim najgorszym powiatem pod względem nadużyć sądowych w Stanach.
To wykorzystywanie małych firm w Illinois jest ułatwiane przez polityków, którzy zawsze faworyzują interesy adwokatów procesowych ponad małymi przedsiębiorstwami. Ustawy uchwalane przez legislaturę stanową Illinois i gubernatora przyczyniły się do ugruntowania tego szkodliwego środowiska, w którym przedsiębiorcy imigracyjni są bezbronni wobec drapieżnych praktyk prawnych.
Nie możemy biernie patrzeć, jak nasze firmy założone przez polskich imigrantów cierpią z rąk oportunistycznych prawników i ich im sprzyjających polityków. Zachęcam tych, którzy doświadczyli nadużyć sądowych na własnej skórze, do podzielenia się z nami swoimi doświadczeniami. Razem możemy zbudować koalicję, która będzie skutecznie domagać się zmian i zmusić ustawodawców stanu Illinois do priorytetowego traktowania ochrony małych firm założonych przez imigrantów, które napędzają gospodarkę Chicago.
Wystarczy przytoczyć historię J. Kowalskiego, który imigrował do Chicago z marzeniem otwarcia piekarni. Pomimo jego ciężkiej pracy i poświęcenia, pan Kowalski znalazł się w sporze sądowym dotyczącym rzekomych naruszeń praw osób niepełnosprawnych. Stojąc przed przerażającą perspektywą kosztownych opłat sądowych i długotrwałej batalii sądowej, z niechęcią zawarł ugodę, wyczerpując swoje oszczędności i stanął w obliczu niepewnej przyszłości swojego przedsiębiorstwa.
Ten schemat wykorzystywania szkodzi nie tylko właścicielom małych firm, jak J. Kowalski, ale także podkopuje podstawowe zasady funkcjonowania naszego społeczeństwa. Narusza zaufanie do naszego systemu prawnego i tłumi przedsiębiorczość oraz innowacje, niezbędne dla wzrostu gospodarczego i dobrobytu.
Musimy podjąć działania, aby chronić firmy założone przez polskich imigrantów przed tego rodzaju nadużyciami. Potrzebujemy sensownych reform prawnych, aby ograniczyć manipulacje naszym systemem sprawiedliwości i zapewnić równy dostęp do sprawiedliwości dla wszystkich członków społeczności.
Ponadto musimy umożliwić polskim imigranckim przedsiębiorcom zdobycie wiedzy i zasobów do obrony przed bezpodstawnymi pozwami sądowymi. Poprzez udzielanie wsparcia i pomocy możemy pomóc w wyrównaniu szans i zapewnić, że wszystkie firmy będą miały uczciwą szansę na sukces.
Jako naród zbudowany przez imigrantów, musimy trzymać się naszych wartości uczciwości, równości i szansy dla wszystkich. Stając razem przeciwko nadużyciom sądowym, możemy chronić środowiska pracy firm założonych przez polskich imigrantów i ocalić amerykańskie marzenie dla przyszłych pokoleń.
Jeśli jesteś właścicielem firmy, która padła ofiarą nadużyć sądowych, podziel się swoją historią ze mną. Razem pracujmy na rzecz przyszłości, w której firmy założone przez imigrantów kwitną i przyczyniają się do barwnej mozaiki gospodarki Chicago.
Phil Melin
jest dyrektorem wykonawczym Illinois Citizens Against Lawsuit Abuse (www.cala.com/illinios). Możesz się z nim skontaktować pod adresem [email protected].