Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 14 listopada 2024 15:43
Reklama KD Market

Na czym polega chirurgia małoinwazyjna?

Na czym polega chirurgia małoinwazyjna?

Chirurgia małoinwazyjna to nowoczesny sposób na leczenie wielu schorzeń i defektów estetycznych. Umożliwia wykonanie zabiegów przez powłoki skórne, gwarantując znacznie mniejsze rany i blizny pooperacyjne, mniej dotkliwy ból oraz krótszy okres rekonwalescencji. Dowiedz się, na czym dokładnie polega chirurgia małoinwazyjna.

Definicja chirurgii małoinwazyjnej

Chirurgia małoinwazyjna to taka, w której ramach zabiegi odbywają się przez naturalne otwory w ciele lub z wykorzystaniem niewielkich nacięć. Podczas interwencji stosuje się niewielkie narzędzia, które umożliwiają chirurgowi przeprowadzenie stosownych czynności, a także optykę, najczęściej w postaci niewielkich kamer video. Alternatywą dla nich jest wykonywanie zabiegów pod kontrolą USG. Obraz z kamer lub USG jest wyświetlany ekranie monitora, co pozwala lekarzowi na ocenę zmian, ich umiejscowienia czy obserwowania postępów zabiegu.

Zalety chirurgii małoinwazyjnej

Wśród podstawowych zalet chirurgii małoinwazyjnej wymienia się to, że:

  • w wielu przypadkach może być tak samo skuteczna, jak zabiegi chirurgii klasycznej,
  • nie wymaga szerokiego rozcinania powłok, a jedynie wykonania niewielkich nacięć,
  • zabiegi częściej można przeprowadzić wyłącznie w znieczuleniu miejscowym,
  • skraca się czas przebywania pacjenta w klinice.

Również czas rekonwalescencji jest znacznie krótszy, ponieważ rany, które muszą się zagoić, są znacznie mniejsze. To z kolei sprawia, że blizny są mniej widoczne, ból nie występuje w aż tak szerokim zakresie, a ryzyko potencjalnych zakażeń się zmniejsza. Chirurgia małoinwazyjna jest obecnie stosowana w wielu dziedzinach medycznych, np. w ortopedii czy endokrynologii. Zabiegi z wykorzystaniem metod małoinwazyjnych wykonuje się przykładowo w Bieńkowscy Clinic.

Ograniczenia chirurgii małoinwazyjnej

Chirurgia małoinwazyjna, przed przystąpieniem do zabiegów, wymaga wykonania szeregu badań, np. USG, RTG, rezonansów magnetycznych. To pozwala postawić wstępne rozpoznanie i określić miejsce zabiegu. W szczególnych przypadkach lekarz może zdecydować o przeprowadzeniu zabiegu w sposób tradycyjny, jeżeli wykorzystanie chirurgii małoinwazyjnej jest niemożliwe, np. z uwagi na konieczność zastosowania specyficznych narzędzi czy dużego pola zabiegowego.

Zastosowanie chirurgii małoinwazyjnej

Zastosowanie metod małoinwazyjnych jest relatywnie szerokie. Z ich pomocą przeprowadza się najróżniejsze zabiegi, a wśród nich te:

  • w jamie brzusznej i klatce piersiowej – np. w przypadku niezstąpienia jąder czy konieczności wykonania biopsji wątroby,
  • w ramach terapii żylaków i przepuklin,
  • w obrębie różnych stawów, np. kolanowych i barkowych,
  •  związane z leczeniem guzków tarczycy.

Chirurgia małoinwazyjna znajduje zastosowanie także w leczeniu ginekomastii u mężczyzn czy podczas wykonywania liposukcji w ramach zabiegów medycyny estetycznej.

Jak może wyglądać zabieg chirurgii małoinwazyjnej?

Jak może wyglądać przykładowy zabieg małoinwazyjny? Wszelkie interwencje zawsze rozpoczyna się od kwalifikacji pacjenta do operacji. Oprócz wywiadu z lekarzem może obejmować wykonanie pakietu badań czy odstawienie określonych leków. W dniu zabiegu pacjent może zostać poproszony o stawienie się na czczo.

Lekarz znieczula miejsce, które będzie poddawane zabiegowi, a następnie wykonuje nacięcia. Przez nie wprowadzane są narzędzia video oraz te, które są potrzebne np. do pobrania wycinka czy usunięcia guzka. Po zakończeniu procedury zakłada się szwy. Pacjent dostaje indywidualnie sformułowane zalecenia dotyczące dbania o ranę i może opuścić gabinet.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat chirurgii małoinwazyjnej?

W ramach chirurgii małoinwazyjnej często udaje się wykonać zabieg przez naturalne otwory w ciele. Gdy to niemożliwe, wykonuje się niewielkie nacięcia. Zazwyczaj można spodziewać się ich w ilości od 2 do 3. Ich wielkość to około 0,5-1 cm, podczas gdy w chirurgii klasycznej blizny nierzadko mają kilkanaście centymetrów. Pacjent po zabiegu wychodzi do domu od razu lub spędza kilka godzin w klinice i może zostać wypisany.

Dziennik Związkowy - Polish Daily News i Alliance Printers and Publishers Inc. nie ponoszą odpowiedzialności za treść artykułów sponsorowanych publikowanych na www.dziennikzwiazkowy.com

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama