Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 12 listopada 2024 11:22
Reklama KD Market

Wspólne rozliczenie małżonków: poradnik 2024

Wspólne rozliczenie małżonków: poradnik 2024

Osoby będące w związkach małżeńskich często decydują się na wspólne rozliczenie PIT. Decyzja ta powoduje złożenie wspólnego rozliczenia podatkowego. Nie zawsze jednak istnieje możliwość rozliczania się razem. Co warto wiedzieć wybierając rozliczenie z małżonkiem?

Wspólne rozliczenie z małżonkiem - jak tego dokonać?

Wspólne rozliczenie z małżonkiem jest preferencją, ale nie obowiązkiem, z którego trzeba skorzystać. Polega to na rozliczeniu dochodów małżonków w jednej deklaracji PIT, zamiast składania dwóch odrębnych formularzy. W zeznaniu podatkowym PIT-37 lub PIT-36 małżonkowie składają wspólną deklarację podatkową, w odpowiednich rubrykach wpisują dane dotyczące swoich wydatków oraz zaliczek na podatek, następnie oboje podpisują deklarację PIT. Więcej o wspólnym rozliczeniu małżonków przeczytasz na https://www.podatnik.info/.

Jakie warunki należy spełnić, aby móc się wspólnie rozliczyć ze współmałżonkiem?

Sprawdź, czy przysługuje Ci wspólne rozliczenie z małżonkiem. Jest to możliwe, jeśli będą spełnione poniższe warunki:

  • Przez cały rok podatkowy byłeś w związku małżeńskim lub zawarłeś taki związek w trakcie trwania 2023 roku i pozostajesz w nim do ostatniego dnia roku podatkowego.
  • Masz małżeńską wspólność majątkową.
  • Byłeś w związku małżeńskim i miałeś wspólność majątkową w roku podatkowym, a małżonek zmarł w trakcie roku podatkowego lub zmarł po upływie tego roku, choć jeszcze zanim złożyłeś zeznanie za ten rok.

Oboje małżonkowie powinni także:

  • Podlegać nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce.
  • Być opodatkowani na ogólnych zasadach ogólnych, według skali podatkowej, 12 i 32 proc. 
  • Nie podlegać opodatkowaniu na zasadach wynikających z ustawy o podatku tonażowym lub ustawy o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych.
  • Złożyć wniosek o wspólnie rozliczenie.

Warto podkreślić, że zmieniło się wspólne rozliczenie małżonków po wejściu Polskiego Ładu. Jest to nadal możliwe, jednak od teraz w gronie osób uprawnionych do takiej preferencji znajdują się także małżonkowie wchodzący w związek w trakcie roku podatkowego 2023.

Do wspólnego rozliczenia warto wykorzystać program do PIT-37: https://www.podatnik.info/program-do-pit/pit-37

Wspólne rozliczenie małżonków - wniosek o łączne opodatkowanie

Wniosek o wspólne opodatkowanie należy złożyć we właściwym urzędzie skarbowym. Zgodnie z informacją zawartą na deklaracji PIT-37 oraz PIT-36 zaznaczenie odpowiednich pól i złożenie podpisów traktowane jest na równi ze złożeniem wniosku o zastosowanie wspólnego rozliczenia PIT. Zeznanie podatkowe musi być podpisany przez współmałżonka, który jest podany jako pierwszy na zeznaniu. Jest to równoznaczne z oświadczeniem, że małżonek złoży wniosek o wspólne opodatkowanie swoich dochodów. Przedstawienie fałszywego oświadczenia podlega odpowiedzialności karnej.

Jeżeli małżonkowie mają różne miejsca zamieszkania i dla każdego z nich obowiązuje inny podatek, należy złożyć wspólny podatek w urzędzie właściwym dla małżonków. W takim przypadku nie ma obowiązku organu podatkowego właściwego dla drugiego małżonka miejsca złożenia wspólnego oświadczenia. Jeżeli zdarzy się, że oświadczenie nie zostało podpisane, takie oświadczenie jest nieważne. Oświadczenie to składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za nieprawdziwe zeznania.

Rozlicz się wygodnie bez wychodzenia z domu z programem do PIT, któremu zaufało miliony Polaków: https://www.podatnik.info/program-do-pit

Korzyści ze wspólnego rozliczenia z małżonkiem

Wspólne rozliczenie PIT jest korzystniejsze niż złożenie deklaracji podatkowej osobno. Ogólnie obliczenie dochodów małżonków polega na podziale całkowitego dochodu małżonków na dwie części. Następnie od tej kwoty jest obliczany podatek, który potem jest mnożony razy dwa. Ten sposób naliczania podatku jest korzystniejszy w przypadku rozliczenia indywidualnego: dzięki temu rozwiązaniu małżonkowie zapłacą niższy podatek niż gdyby rozliczali się indywidualnie. Wspólna deklaracja podatkowa małżonków jest szczególnie korzystna w przypadku, gdy jedno z małżonków nie osiąga żadnych dochodów lub dochody te mieszczą się w pierwszej skali podatkowej, oraz gdy jedno z małżonków osiąga bardzo wysokie dochody.

Małżonkowie mogą również płacić podatek od dochodów, jeśli jedno z nich zarobiło pieniądze za granicą. Jednak nie zawsze jest to korzystne.
Dochody uzyskane za granicą mogą zwiększać podatek płacony w Polsce. Dlatego przed złożeniem zeznania podatkowego musisz dokładnie przemyśleć, co będzie dla Ciebie najbardziej opłacalne w przypadku uzyskania dochodu z zagranicy - indywidualne wspólne rozliczenie.

Dziennik Związkowy - Polish Daily News i Alliance Printers and Publishers Inc. nie ponoszą odpowiedzialności za treść artykułów sponsorowanych publikowanych na www.dziennikzwiazkowy.com

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama