Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 14 listopada 2024 19:01
Reklama KD Market

Dwujęzyczna młodzież poszukiwana do pracy w lokalach wyborczych w Chicago i na przedmieściach

Dwujęzyczna młodzież poszukiwana do pracy w lokalach wyborczych w Chicago i na przedmieściach

Chicago oraz powiat Cook znów poszukują sędziów elekcyjnych i pracowników lokali wyborczych – nie tylko na zbliżające się 19 marca prawybory, lecz także wybory powszechne w listopadzie. Problem ze znalezieniem odpowiedniej liczby chętnych do pracy w lokalach do głosowania powraca przy okazji każdych wyborów. Szczególnie pożądana jest młodzież i osoby dwujęzyczne, w tym mówiące po polsku.

Problem ze znalezieniem tysięcy sędziów elekcyjnych – zwłaszcza dwujęzycznych – do obsadzenia lokali do głosowania powraca przy każdych wyborach. Dzieje się tak mimo często powtarzanych przez władze haseł, że sędziowie elekcyjni, jak i inni pracownicy lokali wyborczych są kluczowym elementem amerykańskiej demokracji.

Zgodnie z prawem Illinois, lokale wyborcze muszą być obsadzone przez sędziów elekcyjnych z obu partii. Mimo to partie polityczne nie wydają się przykładać wagi do rekrutacji sędziów. Do tego dochodzą inne przeszkody, jak niska płaca, długie godziny pracy, ataki na sędziów elekcyjnych, a wreszcie zobojętnienie na kwestie obywatelskie, zmęczenie sytuacją polityczną i niepewność dzisiejszych czasów. Wszystkie te czynniki sprawiają, że znalezienie pracowników lokali wyborczych jest coraz trudniejsze.

W ostatnich latach w całym kraju zwiększyła się również liczba gróźb pod adresem sędziów elekcyjnych, choć zdaniem władz wyborczych w Chicago, incydenty tego typu są stosunkowo rzadkie w naszym mieście.

Aby zachęcić więcej osób do podjęcia wyzwania pracy w lokalach wyborczych, w tym roku władze wyborcze zarówno w Chicago, jak i powiecie Cook zwiększyły wynagrodzenie dla sędziów elekcyjnych. W przeszłości kampanie rekrutacyjne z powodzeniem przeprowadzano wśród licealistów, studentów i weteranów wojskowych.

Szczególny nacisk kładziony jest na rekrutację młodzieży. Według U.S. Election Assistance Commission, większość sędziów elekcyjnych i innych pracowników lokali wyborczych to osoby w wieku średnim i starszym, w tym emeryci.

Demokratyczny poseł stanowy Daniel Didech z Buffalo Grove zaproponował projekt ustawy, w myśl której uczniowie, którzy zgłoszą się do pracy roli sędziów elekcyjnych, zamiast wynagrodzenia otrzymywaliby zaliczenia na poczet zajęć szkolnych (academic credit). Projekt ustawy przeszedł już przez niższą izbę stanowego parlamentu, lecz musi być jeszcze zatwierdzony przez Senat. Jest szansa, że stanie się to przed listopadowymi wyborami powszechnymi.

Według Biura Sekretarza Powiatu Cook, na przedmieściach potrzebnych jest 7150 sędziów elekcyjnych, aby każdy obwód wyborczy (precinct) mógł mieć ich pięciu. Oprócz tego potrzebnych jest około 900 innych pracowników, w tym techników lokali wyborczych, którzy zajmują się głosami korespondencyjnymi i pracują podczas wczesnego głosowania.

Do tej pory zapisało się około 4700 chętnych, co oznacza, że na tym etapie każdy obwód może mieć tylko trzech sędziów elekcyjnych.

W powiecie Cook technicy lokali wyborczych otrzymają wynagrodzenie w wysokości 400 dol. – o 15 dol. więcej niż w ub. roku, a sędziowie elekcyjni – 250 dol. Władze zapewniają szkolenie na oba stanowiska.

W Chicago potrzebnych jest około 6500 sędziów elekcyjnych. To dużo mniej niż 11 tys., które były potrzebne w 2022 roku, zanim liczba obwodów została zmniejszona o 40 proc. W Chicago nowi sędziowie elekcyjni mogą otrzymać do 255 dol., w zależności od liczby obowiązków, a koordynatorzy elekcyjni, którzy mają więcej obowiązków – 450 dol.

Rolą sędziów elekcyjnych jest witanie wyborców, wpisywanie ich na listę, zapewnienie sprawnego funkcjonowania lokalu wyborczego i właściwej obsługi wyborców.

Technicy lokali wyborczych są odpowiedzialni za zaopatrzenie, ustawienie i sprawne funkcjonowanie sprzętu do głosowania.

Sędziami elekcyjnymi mogą być wyborcy zarejestrowani w powiecie Cook lub kwalifikujący się studenci lub licealiści, którzy ukończyli 16 lat.

Szczególnie pożądani są dwujęzyczni sędziowie elekcyjni, zwłaszcza w wielu okręgach wyborczych, które mają dużą koncentracją wyborców nie mówiących płynnie po angielsku. Szczególnie poszukiwani są kandydaci posługujący się językami: polskim, hiszpańskim, chińskim, hindi, koreańskim, tagalskim, rosyjskim, ukraińskim, urdu oraz arabskim.

Więcej informacji na temat pracy w roli sędziów elekcyjnych i koordynatorów i techników lokali wyborczych mieszkańcy Chicago mogą znaleźć na stronie:  pollworker.chicagoelections.gov/, a mieszkańcy przedmieść powiatu Cook na stronie  www.cookcountyclerkil.gov/elections/work-election-day.

Joanna Marszałek
[email protected]

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama