Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 10 stycznia 2025 00:05

Bezpieczne zbycie pojazdu. Kluczowe formalności i procedury związane z zawiadomieniem o sprzedaży samochodu

Artykuł sponsorowany

Zbycie pojazdu, na przykład w drodze sprzedaży, wiąże się z koniecznością dokonania odpowiedniego zgłoszenia. Cała procedura nie jest skomplikowana, ale należy przestrzegać obowiązujących terminów – w przeciwnym razie kierowca musi liczyć się z konsekwencjami prawnymi. Jak zgłosić sprzedaż samochodu?

Umowa sprzedaży pojazdu

Kluczowym dokumentem potwierdzającym przeprowadzenie transakcji sprzedaży jest umowa. Nie musi mieć formy aktu notarialnego – można sporządzić ją na piśmie we własnym zakresie. Powinna zawierać następujące elementy:

  • dane identyfikacyjne sprzedawcy i nabywcy,
  • datę i miejsce zawarcia,
  • opis przedmiotu umowy,
  • cenę pojazdu,
  • oświadczenie sprzedającego, że auto stanowi jego własność i jest pozbawione wad technicznych, o których by wiedział,
  • oświadczenie kupującego, że jest świadom stanu technicznego pojazdu,
  • odręczne podpisy obu stron.

Umowę sporządza się w dwóch egzemplarzach – po jednym dla każdej ze stron. Dokument należy podpisać najpóźniej w momencie przekazania pojazdu – powinna się w nim znaleźć wzmianka o tym, o której godzinie do tego doszło. Jest to bardzo istotne, gdyż w sytuacji spowodowania przez nowego posiadacza pojazdu wypadku, poprzedni właściciel jest chroniony.

Jakich formalności trzeba dopełnić po sprzedaży pojazdu?

Spisanie i podpisanie przez strony umowy kupna-sprzedaży to jeden z ważniejszych elementów całej transakcji. Niemniej jednak zarówno na sprzedawcy, jak i na nabywcy ciążą jeszcze inne obowiązki. Sprzedawca musi bowiem zgłosić zbycie samochodu – ma na to 30 dni od dnia zawarcia umowy. Robi to w wydziale komunikacji urzędu, któremu podlega. Zgłoszenia można także dokonać przez ePUAP. Musi ono zawierać dane nabywcy i zbywcy oraz pojazdu. Zgłoszenie zbycia samochodu jest bezpłatne. Należy to zrobić nie tylko w przypadku sprzedaży, lecz również przy przekazaniu darowizny oraz w każdej innej sytuacji, gdy nie jesteśmy już właścicielami samochodu. Obowiązek zgłoszeniowy, z oczywistych względów, nie spoczywa na zbywcy tylko wtedy, gdy nabywca staje się właścicielem pojazdu w drodze dziedziczenia. Chcesz dowiedzieć się, jak dokładnie wygląda zgłoszenie zbycia pojazdu? Więcej w poradniku na Warta.pl. Transakcja kupna-sprzedaży, zawarta pomiędzy osobami nieprowadzącymi działalności gospodarczej, wiąże się z koniecznością zapłaty podatku PCC. Niemniej jednak obowiązek ten ciąży na nabywcy, który musi złożyć odpowiednią deklarację w urzędzie skarbowym. 

Ubezpieczenie samochodu – jak postąpić?

Każdy właściciel pojazdu ma obowiązek wykupić ubezpieczenie OC. Jest ono przypisane do samochodu, a nie do właściciela, zatem automatycznie przechodzi na kupującego po zwarciu transakcji. Ochrona ubezpieczeniowa trwa tak długo, jak wskazuje umowa. Kupujący ma prawo ją wypowiedzieć, ale najczęściej korzysta z przysługujących mu uprawnień. Jeśli sprzedawca kupuje nowy samochód, będzie musiał ponownie zakupić ubezpieczenie OC. Warto wybrać mądrze – polisa OC z Warta.pl to rozwiązanie przystępne cenowo, a jednocześnie zapewniające właściwy poziom ochrony. Można ją połączyć także z polisą AC lub rozszerzyć, zgodnie z potrzebami i preferencjami ubezpieczonego. Niemniej jednak samo zbycie pojazdu należy zgłosić swojemu ubezpieczycielowi. Bez takiej informacji nie będzie on wiedział, że nastąpiła zmiana właściciela. Mogą więc nastąpić problemy z otrzymaniem odszkodowania. 

O czym jeszcze należy pamiętać, sprzedając pojazd?

Kierowcy, którzy nie zgłoszą w obowiązującym terminie zbycia pojazdu, mogą zostać ukarani grzywną w wysokości od 200 do 1000 zł. Warto pamiętać, że wydłużony termin na zgłoszenie, który trwał 60 dni, nie obowiązuje od 1 lipca 2023 roku. Obecnie kierowcy muszą się więc zmieścić w 30 dniach. Wciąż jednak mają możliwość złożyć zawiadomienie przez pełnomocnika, jeśli tylko wystawią specjalne pełnomocnictwo. Właściciele pojazdów, którzy nie zgłoszą ubezpieczycielowi zbycia, muszą liczyć się z tym, że polisa OC zostanie przedłużona na ich dane osobowe. Od nich ubezpieczyciel będzie domagał się zapłaty należnej składki ubezpieczeniowej. Takie działanie nie jest wyrazem złej woli ubezpieczyciela – jego obowiązkiem jest bowiem automatyczne przedłużenie polisy OC, kiedy straci ona ważność. Nie mając informacji o tym, że obecnie właścicielem pojazdu jest inna osoba, wystawi polisę na dane kierowcy, który figurują w systemie. Warto pamiętać, że ubezpieczyciele nie mają dostępu do danych zawartych w systemach urzędowych, dlatego bazują na tym, co mieści się w ich bazach. Zgłoszenie zbycia pojazdu w urzędzie nie jest więc równoznaczne ze zgłoszeniem zbycia ubezpieczycielowi. 

Dziennik Związkowy - Polish Daily News i Alliance Printers and Publishers Inc. nie ponoszą odpowiedzialności za treść artykułów sponsorowanych publikowanych na www.dziennikzwiazkowy.com

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama