Aby przyciągnąć najlepsze talenty, zakłady pracy starają się oferować atrakcyjny pakiet benefitów. Gdy otrzymasz ofertę pracy, nie patrz tylko na wysokość proponowanej podstawowej pensji oraz na koszty utrzymania i podatki w danej lokalizacji. Przyjrzyj się też pracowniczym świadczeniom, bo mogą stanowić istotną część finansowego pakietu w porównaniu do podstawowego wynagrodzenia. Oto kilka korzyści finansowych, na które warto zwrócić uwagę w sytuacjach zatrudnienia.
Pokrycie kosztów przeprowadzki
Jeżeli firma potrzebuje specjalisty, który nie mieszka w okolicy, może mu zaproponować hojny relokacyjny pakiet świadczeń (relocation package). W ramach takiego pakietu firma może zafundować ci i twemu małżonkowi wizytę zapoznawczą (reconnaissance visit), żebyś poznał zakład pracy i okolicę. Jeżeli zdecydujesz się przyjąć ofertę zatrudnienia, możesz mieć opłaconą drugą podróż w celu poszukania mieszkania czy domu (house hunting trip). Firma znowu zapłaci za przelot, hotel, wynajem samochodu i posiłki.
Następnie zakład pracy zatrudni firmę przeprowadzkową, która spakuje twego mienie, przewiezie je oraz rozpakuje w nowym miejscu. Pracodawca zapewni ci asystę w sprzedaży domu i kupnie drugiego w nowej lokalizacji oraz tymczasowe zamieszkanie, nawet na miesiąc. Hojne przedsiębiorstwa wydają nawet do stu tysięcy dolarów na relokację pracownika, na którym im zależy.
Ubezpieczenie zdrowotne i konta oszczędnościowe
Najbardziej palącą kwestią bywa ubezpieczenie zdrowotne dla ciebie i rodziny.
Wysokie koszty opieki zdrowotnej mogą zniwelować podwyżkę w nowej pracy, dlatego upewnij się, że będziesz tam miał solidne ubezpieczenie zdrowotne. Weź pod uwagę wszelkie koszty bieżące, w tym odliczenia (deductibles) i dopłaty (co-payments). Ponadto sprawdź rozmiar i jakość sieci medycznych usługodawców, aby uniknąć niedogodności i wysokich rachunków.
Przyszły pracodawca może również zaoferować konta oszczędnościowe związane z opieką medyczną, które pomogą ci pokryć wydatki bieżące bez podatku. Przykładami są rachunki oszczędnościowe (Health Savings Accounts) oraz konta z elastycznymi wydatkami (Flexible Savings Accounts). Niektórzy pracodawcy dopłacają do tych kont.
Plany emerytalne
Programy emerytalne z ulgą podatkową są ważnym świadczeniem pracowniczym, ponieważ pomagają planować przyszłość. Popularnym przykładem jest tradycyjny plan 401(k), który umożliwia wpłacanie składek, odpisywanie ich od dochodu oraz odroczenie podatków od zysków do czasu przejścia na emeryturę. Roczny limit składek jest hojny –23 000 dol. na rok 2024, z dodatkową dopłatą w wysokości 7500 dol. dla osób, które ukończyły 50 lat.
Dowiedz się, czy twój potencjalny pracodawca dokłada do wpłat na konto 401(k), ponieważ są to darmowe pieniądze. Na przykład firma może dopłacać dolara do każdego wpłaconego przez ciebie dolara na konto 401(k) do pewnego procentu twojego rocznego wynagrodzenia.
Najlepsze są tradycyjne programy emerytalne, które zapewniają na emeryturze świadczenia będące określoną częścią twoich zarobków. Niestety, są one bardzo kosztowne dla pracodawców, więc są likwidowane, a pozostały one tylko w dużych przedsiębiorstwach, przeważnie zatrudniających pracowników zrzeszonych w związkach zawodowych.
Płatny czas wolny
Wymiar płatnego czasu wolnego (Paid Time Off – PTO) w nowej pracy jest ważny, ponieważ zapewnia pogodzenie rodzinnych obowiązków ze służbowymi, a ponadto kontynuację przychodu w okresach, gdy nie pracujesz. Oprócz płatnych urlopów i dni chorobowych może to obejmować czas wolny z powodów rodzinnych, śmierci w rodzinie czy z konieczności pełnienia funkcji ławnika.
Dowiedz się, ile dni otrzymasz na różne cele, z jakiego systemu naliczania urlopu korzysta firma i czy możesz przenieść niewykorzystane godziny. Warto też wiedzieć, czy i ile dni możesz przepracować zdalnie z domu.
Premie i bonusy
Twoja firma może oferować jednorazowy bonus dla nowych pracowników, tzw. sign-up bonus, prowizje stałe lub premie okresowe zależne od osiągnięcia określonych celów. Pamiętaj, aby wziąć pod uwagę stawki i częstotliwość wypłat premii, aby wiedzieć, w jaki sposób wpłyną one na twoje łączne wynagrodzenie.
Inne finansowe zachęty często obejmują opcje na akcje (stock options), dzięki którym można kupić akcje firmy po obniżonej cenie. Chociaż opcje mogą być zyskowne, wiążą się z ryzykiem i mają harmonogram nabywania uprawnień (vesting schedule), dlatego warto dowiedzieć się, jak działają i ocenić przyszłość firmy. Opcje na akcje odnoszących sukcesy firm technologicznych uczyniły multi-milionerami nawet zwykłych pracowników.
Pomoc edukacyjna
Jeśli jesteś zainteresowany zdobyciem dyplomu lub wzięciem udziału w profesjonalnych kursach, możesz zaoszczędzić tysiące dolarów rocznie, jeżeli pracodawca zwróci ci lub bezpośrednio pokryje część lub całość czesnego. Sprawdź zasady obowiązujące w twojej firmie, ponieważ mogą obowiązywać ograniczenia, takie jak płacenie tylko za kursy/stopnie naukowe odpowiadające potrzebom firmy lub twojemu obecnemu stanowisku.
Niektóre firmy oferują również programy stypendialne dla dzieci pracowników.
Jeżeli spłacasz pożyczkę studencką, to wiedz, że niektórzy pracodawcy pomagają w jej spłacie.
Ubezpieczenie na wypadek niepełnosprawności i na życie
Możesz zaoszczędzić pieniądze i mieć spokój ducha, gdy twój pracodawca zapewnia bezpłatne ubezpieczenie na wypadek niezdolności do pracy i ubezpieczenie na życie. Ubezpieczenie na wypadek niezdolności do pracy zastąpi część dochodów, jeśli zdarzenie objęte ubezpieczeniem spowoduje okresową niezdolność do pracy. Ubezpieczenie na życie, zwykle zależne od twojego wynagrodzenia, bywa wypłacane rodzinie w razie twojej śmierci w trakcie zatrudnienia.
Jeśli twoja nowa praca oferuje te korzyści, przeczytaj drobny druk, aby dowiedzieć się, jak działają te polisy i jakie są ich ograniczenia.
Lokalizacja
Jeżeli koszty utrzymania w nowym miejscu będą niższe niż w dotychczasowym, to zmiana pracy i przeprowadzka będzie korzystniejsza, niż wynikałoby tylko z podwyżki wynagrodzenia i pracowniczych świadczeń.
Uwzględnij też długość dojazdów do nowej pracy, jakość szkół dla dzieci, możliwość zatrudnienia dla małżonka, dostęp do przyrody i lokalnych atrakcji – wszystko, co stanowi o jakości życia.
Powodzenia!
Elżbieta Baumgartner
jest autorką wielu poradników, między innymi książek pt. „Jak oszczędzać na podatkach”, „Amerykańskie emerytury”, „Jak chować pieniądze przed fiskusem”, „Jak inwestować w fundusze powiernicze” i wielu innych. Są one dostępne w D&Z House of Books, albo bezpośrednio od wydawcy: Poradnik Sukces, 255 Park Lane, Douglaston, NY 11363, tel. 1-718-224-3492
www.poradniksukces.com