Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 3 października 2024 06:24
Reklama KD Market
Reklama

Premiera „Naszej klasy” Tadeusza Słobodzianka w Brooklyn Academy of Music w Nowym Jorku

Premiera „Naszej klasy” Tadeusza Słobodzianka w Brooklyn Academy of Music w Nowym Jorku
Brooklyn Academy of Music fot. Wikipedia

Od 12 stycznia w prestiżowej Brooklyn Academy of Music (BAM) w Nowym Jorku będzie można oglądać premierę przedstawienia na podstawie “Naszej klasy” – poinformował PAP Witold Loska z Agencji Dramatu i Teatru ADiT, która reprezentuje prawa autorskie Tadeusza Słobodzianka.

“To wydarzenie o ogromnej randze i znaczeniu dla polskiej kultury za granicą” – ocenił Witold Loska. Wyjaśnił, że ta realizacja jest “pierwszą nowojorską produkcją jednego z najsłynniejszych polskich dramatów, nagrodzonej Nagrodą NIKE ‘Naszej klasy’ Tadeusza Słobodzianka”.
“Przedstawienie na podstawie angielskiej adaptacji Normana Allena wyreżyserował w znakomitej obsadzie artysta pochodzenia ukraińskiego, Igor Golyak. Scenografię przygotował Jan Pappelbaum, a muzykę skomponowała zdobywczyni Oscara – Anna Drubich” – czytamy w przesłanej informacji.
Więcej szczegółów na temat przedstawienia, zespołu realizatorów i autora znaleźć można na stronie: www.ourclassplay.com.
“Choć sztuka Słobodzianka została wyprodukowana już kilkadziesiąt razy na całym świecie (w tym w innych miastach w Stanach Zjednoczonych), to z pewnością pierwsza produkcja w Nowym Jorku – stolicy amerykańskiego teatru – jest jedną z najistotniejszych produkcji polskiego dramatu za granicą w ostatnich latach” – napisał Witold Loska. Przypomniał, że “dotychczas nowojorska publiczność miała jedynie okazję oglądać wyprodukowane w 2015 r. przez Instytut Polski w Nowym Jorku świetnie przyjęte czytanie performatywne sztuki Słobodzianka, które przygotował Cosmin Chivu”. “Nie dziwi zatem ogromne zainteresowanie nowojorskiego środowiska teatralnego, jak i amerykańskiej Polonii, nową produkcją” – zaznaczył.
“Nasza klasa” to historia dziesięciu żydowskich i polskich uczniów jednej klasy w małej polskiej wsi, których losy śledzimy na przestrzeni ich całego życia. “Na ich podstawie dramat przygląda się tragicznym losom polsko-żydowskich relacji, badając, jak szkolne przyjaźnie mogą niepostrzeżenie przerodzić się w nienawiść, a ta z kolei – w przemoc” – czytamy w przesłanej informacji.
Producentem przedstawienia, które prezentowane będzie w BAM do 4 lutego, jest MART Foundation – powstała w 2018 r. z inicjatywy Sofii Kapkovej fundacja zajmująca się promocją, wsparciem i organizacją wydarzeń kulturalnych, przede wszystkim w zakresie sztuk performatywnych.
Tadeusz Słobodzianek jest dramatopisarzem, krytykiem teatralnym, reżyserem, kierownikiem literackim i dyrektorem teatru. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. W 2010 r. otrzymał Nagrodę NIKE za sztukę “Nasza klasa. Historia w XIV lekcjach” (doczekała się ponad 60 inscenizacji na świecie).
W latach 2010-12 był dyrektorem Teatru Na Woli im. T. Łomnickiego, a w latach 2012-22 dyrektorem Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy. Utworzył Laboratorium Dramatu, Fundację Sztuka Dialogu oraz Szkołę Dramatu, był także współtwórcą Teatru Wierszalin.
Jest autorem dramatów takich, jak: “Car Mikołaj”, “Obywatel Pekosiewicz”, “Turlajgroszek”, “Prorok Ilja”, “Merlin”, “Kowal Malambo”, “Sen pluskwy”, “Młody Stalin”, “Śmierć proroka”, “Historia Jakuba”, “Niedźwiedź Wojtek”, “Fatalista” oraz zbioru “Kwartety otwockie”, na który składają się sztuki: “Geniusz”, “Sztuka intonacji”, “Powrót Orfeusza”, “Krzew gorejący”, “Helsinki” i “Cerber z Beaubourg”.
Jego sztuki przetłumaczono na blisko 30 języków, m.in. na: angielski, niemiecki, hebrajski, francuski, włoski, hiszpański, japoński i chiński.(PAP)


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama