Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 22 listopada 2024 15:22
Reklama KD Market

"NYT" pozwał OpenAI i Microsoft za używanie artykułów do trenowania sztucznej inteligencji

"NYT" pozwał OpenAI i Microsoft za używanie artykułów do trenowania sztucznej inteligencji
fot.Justin Lane/EPA

Dziennik "New York Times" poinformował w środę, że złożył pozew przeciwko firmom OpenAI i Microsoft zarzucający im bezprawne wykorzystanie artykułów gazety do szkolenia swoich chatbotów, ChatGPT i Bing. Według dziennika, firmy wykorzystały miliony tekstów, naruszając prawa autorskie, tworząc na ich podstawie usługę, która konkuruje z gazetą. "NYT" domaga się miliardów dolarów odszkodowania.

Jak napisali prawnicy dziennika w pozwie złożonym w sądzie federalnym Dystryktu Południowego Nowego Jorku, ChatGPT i Bing - oba oparte na dużym modelu językowym (LLM) GPT-4 stworzonym przez OpenAI - zostały "zbudowane poprzez kopiowanie i wykorzystywanie milionów artykułów +Timesa+ objętych prawami autorskimi".

"Podczas gdy pozwani byli zaangażowani w kopiowanie na szeroką skalę z wielu źródeł, dali treściom +Timesa+ szczególną wagę podczas budowy LLM, ujawniając preferencję, która dostrzega wartość tych dzieł" - twierdzi gazeta w pozwie. Choć "NYT" nie postawił konkretnej kwoty żądanego odszkodowania, zaznaczono, że ubiega się o "miliardy" zadośćuczynienia, argumentując, że stworzone przez OpenAI i Microsoft chatboty stanowią dla gazety konkurencję jako źródło informacji. Podkreślono, że kiedy ich użytkownik zapyta ChatGPT lub Binga o jakieś wydarzenie, w odpowiedzi dostaje często treść opartą o artykuły "NYT".

Firmy nie udzieliły dotąd komentarza.

Nowojorska gazeta jest pierwszym amerykańskim medium, które pozwało czołowe firmy tworzące sztuczną inteligencję w ten sposób, choć wcześniej podobne pozwy złożyli m.in. pisarze John Grisham i Jonathan Franzen, a także agencja fotograficzna Getty. Ich dzieła dzieła również były wykorzystywane przez OpenAI, Metę i Stability AI do budowy swoich modeli AI.

Jak pisze "NYT", do złożenia pozwu dochodzi po fiasku negocjacji między gazetą i koncernami na temat "polubownego rozwiązania" sporu dotyczącego potencjalnego porozumienia handlowego lub wytyczenia zasad użytkowania tekstów gazety. W grudniu porozumienie z OpenAI zawarł koncern Axel Springer, do którego należą m.in. portale Politico i Business Insider (a także polski Onet) oraz gazety "Bild" i "Die Welt". Wedle umowy, ChatGPT może wykorzystywać treści z mediów koncernu (także tych za płatnym paywallem) do szkolenia modelu, a także w odpowiedziach na pytania, jednocześnie podając linki do artykułów. W zamian OpenAI ma wspomóc własne przedsięwzięcia Axela Springera w dziedzinie sztucznej inteligencji.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama