Bezdomni, którzy otrzymali po 750 dolarów na miesiąc nie wydali ich na alkohol, papierosy i narkotyki, lecz na żywność, schronienie, transport i odzież - pokazuje eksperyment prowadzony w amerykańskiej Kalifornii. Wyniki badania obejmującego 103 bezdomnych opublikowano po pół roku.
Gdyby 100 bezdomnych otrzymywało 750 dolarów miesięcznie przez rok, na co by je wydali? - to pytanie stało u podstaw badania przeprowadzonego przez jedną z organizacji pozarządowych z San Francisco i Uniwersytet Południowej Kalifornii (USC) w Los Angeles.
Wyniki były tak obiecujące, że badacze zdecydowali się opublikować je już po sześciu miesiącach. Bezdomni wydali otrzymane pieniądze na: jedzenie - 36,6 proc.; mieszkanie - 19,5 proc.; transport - 12,7 proc.; odzież - 11,5 proc.; i opiekę zdrowotną - 6,2 proc., tylko 13,6 proc. wydatków pozostało nieskategoryzowanych.
Osoby, które dostawały 750 dolarów miesięcznie, były mniej narażone na brak schronienia po sześciu miesiącach i były w stanie zaspokoić więcej swoich podstawowych potrzeb niż grupa kontrolna, która nie otrzymywała pieniędzy. Po sześciu miesiącach tylko 12 proc. osób, które otrzymały fundusze, zgłosiło brak schronienia w dowolnym momencie w poprzednim miesiącu, na początku badania było ich 30 proc. Odbiorcy gotówki stwierdzili również, że byli w stanie lepiej zaspokoić swoje podstawowe potrzeby.
Może nie jest to przełomowe odkrycie, że dostarczanie pieniędzy pomoże zaspokoić podstawowe potrzeby, ale myślę, że rozwiewa mit, że ludzie będą wykorzystywać pieniądze na używki. Nie stwierdziliśmy tego w badaniu - powiedział Benjamin Henwood, dyrektor Centrum Badań nad Bezdomnością w USC Dworak-Peck School.
Około 2 proc. całkowitej kwoty bezdomni przeznaczyli na alkohol, papierosy i narkotyki - z czego największą część stanowiły papierosy, powiedział Henwood.
Uczestnicy składają comiesięczne raporty na temat swoich wydatków, a co kwartał są poddawani bardziej szczegółowej ankiecie.
Raport uzupełniający zostanie opublikowany po tym, gdy uczestnicy po roku otrzymają ostatnią wypłatę. Henwood powiedział jednak, że główne wnioski są na tyle solidne, że ich zmiana jest mało prawdopodobna.
Badanie powstało dzięki Miracle Messages, organizacji non-profit z siedzibą w San Francisco, która wysyła wolontariuszy na ulice i do schronisk, aby zaprzyjaźniali się z bezdomnymi i próbowali nawiązać kontakt z ich bliskimi, którzy stracili z nimi kontakt. Projekt przekształcił się w Miracle Money bazujący na wsparciu gotówkowym.(PAP)