Temat depresji powraca każdego roku dnia 23 lutego. Na ten dzień przypada bowiem Światowy Dzień Walki z Depresją. Ujawniają się kolejne osoby, które zmagają się z chorobą, znajomi opowiadają o swojej trudnej codzienności. Pozornie spotykają się ze zrozumieniem. Pozornie. Już w następnym dniu znowu słyszą „uśmiechnij się, inni mają gorzej”, „weź się w garść, przecież masz małe dzieci”, „Znajdź sobie hobby, a poczujesz się lepiej”. Depresja to choroba, o której jest głośno, a mimo to spowija ją aura ciszy. Walka z nią przy braku realnego wsparcia często kończy się niepowodzeniem.
Czy depresją naprawdę trzeba się przejmować?
Przeprowadzone w latach 2017–2021 badania EZOP II pokazują, że z epizodami depresyjnymi zmaga się około 3,85% Polaków, z czego 1,27% przyznaje, że w ich przypadku choroba miała ciężki przebieg.
Są to przede wszystkim kobiety i osoby po 65. roku życia. Z problemem zmagają się też częściej wdowcy i rozwodnicy.
Nie znaczy to jednak, że z chorobą w ogóle nie walczą dzieci. Nieprawdą jest, że ich życie pozbawione jest trosk. Niska samoocena, brak poczucia akceptacji ze strony rówieśników, doświadczenie hejtu w sieci – wszystko to składa się na zatrważającą skalę depresji u osób poniżej 18. roku życia. Jak wynika z badań przeprowadzonych w 2023 r. przez fundację UNAWEZA – choroba dotyka aż 29,3% dzieci i młodzieży.
Zaburzenie nastroju nazywane depresją nie patrzy na metrykę. Zarówno w przypadku dorosłych, jak i dzieci zagarnia codzienność powoli, aż wreszcie powoduje, że wszystkie dni zlewają się w bezkształtną, niewartą wspomnień, pełną samotności całość.
Ile twarzy ma depresja?
Mianem depresji określa się zaburzenie psychiczne z utrzymującym się obniżeniem nastroju oraz spadkiem energii i aktywności. Przebieg choroby ma zmienne nasilenie. Bywa, że uniemożliwia codzienne funkcjonowanie, doprowadza do niepełnosprawności, zwiększa śmiertelność i ma olbrzymi wpływ na kondycję fizyczną organizmu.
Mylne jest przekonanie, że osoba z depresją spędza całe dnie na leżeniu w łóżku i wpatrywaniu się w ściany (choć i to się zdarza w schyłkowej postaci choroby). Może wychodzić każdego dna do pracy i spotykać się ze znajomymi. Będzie sprawiać wrażenie normalnie funkcjonującej. Kluczowe jest tu jednak sformułowanie: sprawiać wrażenie. W rzeczywistości, gdy zostaje sama z własnymi myślami – rozgrywa się dramat.
Choroba może przybierać różne maski, przez co tak trudno niekiedy rozpoznać zburzenie:
- endogenne – spowodowane jest niedostatkiem neuroprzekaźników (noradrenaliny, dopaminy, serotoniny),
- warunkujących dobre samopoczucie,
- reaktywne – stanowi odpowiedź na traumatyczne przeżycie jak utrata domu, śmierć bliskiej osoby,
- poporodowe – spowodowane przemianami hormonalnymi w organizmie kobiety po porodzie.
Dowiedz się więcej na temat odmian depresji: https://www.twojpsycholog.online/zakres-pomocy/depresja.
Jak pokonać depresję?
Leczenie depresji, tak jak leczenie schorzeń ciała, musi rozpocząć się od diagnozy. To pozwala rozpoznać prawdziwą przyczynę problemu i go pokonać. Może się też tak zdarzyć, że przybiera postać maskowaną. Wówczas zaburzenia natury psychicznej skrywane są przez dolegliwości takie jak problemy trawienne, przewlekłe zmęczenie czy schorzenia kręgosłupa.
Z pewnością warto umówić się na sesję z psychoterapeutą, po zaobserwowaniu:
- pogorszenia samooceny,
- utraty wiary w siebie,
- tendencji do mnożenia czarnych scenariuszy,
- ciągłego obwiniania się,
- pogorszenia rytmów biologicznych (np. odpowiedniej długości i jakości snu).
Wiedz jednak, że nie otrzymasz pigułki, która rozwiąże każdy problem. Konieczna jest psychoterapia rozłożona w czasie. Tylko w ten sposób krok po kroku i trwale odzyskasz utraconą równowagę emocjonalną. Tylko gdy jest bardzo źle – wymagana jest hospitalizacja i kontrola psychiatry. Dzięki temu możliwe jest ustabilizowanie zdrowia, aby późniejsze sesje psychoterapeutyczne mogły stanowić realne wsparcie.
Źródła:
- M. Osińska, A. Kazberuk i in., Depresja – choroba cywilizacyjna XXI wieku, „Geriatria” 2017, nr 11, s. 123–129.
- M. Dębski, J. Flis, MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym. Raport z badania dotyczącego zdrowia psychicznego, poczucia własnej wartości i sprawczości wśród młodych ludzi w Polsce, Fundacja UNAWEZA, Warszawa 2023.
- Kompleksowe badanie stanu zdrowia psychicznego społeczeństwa i jego uwarunkowań (EZOP II), https://ezop.edu.pl/wyniki-badania/, dostęp: 5.12.2023 r.
Dziennik Związkowy - Polish Daily News i Alliance Printers and Publishers Inc. nie ponoszą odpowiedzialności za treść artykułów sponsorowanych publikowanych na www.dziennikzwiazkowy.com