Przedświąteczne robocze zebranie Komitetu Stypendialnego Świętego Jana Pawła Wielkiego, działającego przy Lidze Katolickiej Pomocy Religijnej Polsce i Polonii, miało wyjątkowo uroczysty charakter, a powodem było nadanie księdzu biskupowi Andrzejowi Wypychowi Medalu Komisji Edukacji Narodowej.
Minister Krzysztof Sucki z Ministerstwa Edukacji i Nauki przyznał Księdzu biskupowi Andrzejowi Wypychowi Medal Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania w Polsce i w Stanach Zjednoczonych Ameryki Pólnocnej.
Uroczystość nadania odbyła się 4 grudnia, w sali konferencyjnej Fundacji Kopernikowskiej w Chicago podczas roboczego spotkania Komitetu Stypendialnego Świętego Jana Pawła Wielkiego z udziałem konsul Agaty Grochowskiej, dr. Tomasza Rzymkowskiego – wiceministra edukacji i nauki – i Piotra Semeniuka – dyrektora Departamentu Współpracy Międzynarodowej Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Piotr Semeniuk, zwracając się do Łucji Mirowskiej-Kopeć – przewodniczącej Komitetu Stypendialnego Świętego Jana Pawła Wielkiego oraz obecnych członków komitetu, zakomunikował, że w związku z 250. rocznicą Komisji Edukacji Narodowej – najstarszego, nowożytnego ministerstwa na świecie, obchodami Roku Kopernika – wybitnego Polaka, astronoma i też teologa, 80. rocznicą Ligi Katolickiej Pomocy Religijnej Polsce i Polonii oraz wigilią urodzin czcigodnego księdza biskupa Andrzeja Wypycha Minister Edukacji i Nauki podjął decyzję o przyznaniu księdzu biskupowi Medalu Komisji Edukacji Narodowej.
Ceremonii wręczenia medalu dokonał wiceminister edukacji i nauki dr Tomasz Rzymkowski.
Ksiądz biskup Wypych wyraził radość z otrzymania medalu.
– Jestem wdzięczny Ministerstwu Edukacji za to wyróżnienie. Muszę powiedzieć, że byłem zaskoczony, bo to nie o mnie chodzi w tym wszystkim. Na to składa się praca wielu ludzi z Ligi Katolickiej Religijnej Pomocy Polsce i Polonii, jak również Komitetu Świętego Jana Pawła Wielkiego, który zajmuje się stypendialną i formacyjną pomocą dla polonijnej młodzieży. Cieszę się dobrem, które jest czynione przez naszych ludzi z kręgu polonijnego – podkreślił laureat.
Odwołując się do wspomnień rodzinnego domu, mówił, jak ważne są wykształcenie i formacja.
– Edukacja zawsze była dla mnie bardzo ważna. Nauczyłem się tego od mojej mamy świętej pamięci, która była bardzo wykształcona duchowo i bardzo jej zależało, żeby w naszym domu były książki, żebym je czytał i był częścią budowania ludzkiego intelektu. Dlatego to odznaczenie jest wspomnieniem osobistych doświadczeń, jakie miałem w życiu, jeśli chodzi o edukację i formację. Najważniejszym dla nas jest dzisiaj i to, że dzisiaj musimy formować. W tej chwili uniwersytety i szkoły za wyjątkiem katolickich już nie formują, tylko informują. Wiele uniwersytetów pozostawia formację w gestii studentów. Dlatego jest wiele pięknych organizacji na tych uniwersytetach i my, jako Komitet Stypendialny, dajemy studentom z rodzin polonijnych, to, czego nie otrzymują gdzie indziej. Dlatego jest to tak bardzo ważne, żebyśmy mogli rozwijać ducha w nich, że potrzebna jest edukacja, ale również formacja, żeby mieć radosne, szczęśliwe i błogosławione życie, żebyśmy mogli dojść w stanie łaski uświęcającej do nieba. To jest nasze przeznaczenie – wskazał hierarcha.
Ponieważ było to zebranie przedświąteczne, ksiądz biskup Andrzej Wypych złożył życzenia z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia i przełamano się opłatkiem.
W spotkaniu uczestniczyli dr Łucja Mirowska-Kopeć, Anna Dunajewski, Urszula Gawlik, Robert Perrelli i Jola Plesiewicz. Po ceremonii nadania medalu wszyscy powrócili do pracy w ramach zajęć przewidzianych porządkiem zebrania.
Tekst: Jola Plesiewicz
Zdjęcia: Dariusz Piłka
[email protected]