Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 27 września 2024 20:23
Reklama KD Market
Reklama

List do kardynała Cupicha i inne ważne kwestie na spotkaniu wydziału stanowego KPA

List do kardynała Cupicha i inne ważne kwestie na spotkaniu wydziału stanowego KPA

List do kardynała Blase’a Cupicha w sprawie rekomendowania kandydata na biskupa pomocniczego był jedną z ważnych kwestii omawianych podczas ostatniego w tym roku kalendarzowym zebrania członków Kongresu Polonii Amerykańskiej wydziału na stan Illinois.

Zebranych powitał prezes wydziału stanowego KPA Michael Niedziński. a następnie Bob Fioretti ubiegający się o urząd prokuratora stanowego powiatu Cook (Cook County State’s Attorney) przedstawił swój program wyborczy.

Bożenna Haszlakiewicz i Christopher Bożek podsumowali doroczny, 53. Bankiet Dziedzictwa Narodowego organizowany przez wydział stanowy Kongresu Polonii Amerykańskiej, podczas którego tradycyjnie zostały wręczone Nagrody Polsko-Amerykańskiego Dziedzictwa oraz nowo ustanowiona Nagroda im. Charlesa Rozmarka. Nagrodą im. Charlesa Rozmarka (Charles Rozmarek Award) została uhonorowana kapitan Zofia Biernadska, która po wydostaniu się z niewoli syberyjskich łagrów  przeszła szlak bojowy 2. Korpusu: od rzeki Sangro, poprzez Monte Cassino, Ankonę, aż do Bolonii. Bożenna Haszlakiewicz podziękowała sponsorom.

Prezes Michael Niedziński, kierując wyrazy uznania dla młodych członków Kongresu, w sposób szczególny docenił ich zaangażowanie w pomoc przy zorganizowaniu prestiżowego bankietu. Zapoznał zebranych z kalendarzem zebrań na nadchodzący rok z uwzględnieniem celebracji Dnia Pułaskiego 3 marca 2024 roku.

Amerykański wojewoda Braci Kurkowych gen. BKR dr Waldemar Nikliński z Chicago przedstawił misję Bractwa Kurkowego o ponad 700-letniej historii.
Z dumą mówił o zainaugurowaniu Oddziału Zjednoczenia Organizacji Historycznych i Strzeleckich Bractwa Kurkowego Rzeczypospolitej w Nowym Jorku, wyrażając nadzieję, że w przyszłości zainteresuje polonijną młodzież realizowanymi projektami.
Generał Bractwa dr Waldemar Nikliński wyjaśnił przywileje braci i sióstr należących do organizacji. Polegają one między innymi na nadawaniu członkom Herbu Srebrnego Kura oraz włączeniu do specjalnego programu tytułów rycerskich.

Wyraził chęć i gotowość uczestniczenia Bractwa w uroczystościach polonijnych.
Mówił o opracowanej wspólnie z braćmi i siostrami Bractwa liście dat historycznych do zapamiętania wzorem skutecznych metod nauczania swego ojca.
Historię Polski chciałby popularyzować w ciekawych formach, poprzez filmy, sztuki teatralne czy inscenizacje historyczne, np. bitwy pod Grunwaldem.

Zaprezentował książkę Kayi Mireckiej Ploss „The Emperor of Madagascar and Other Polish Profiles and Stories”, w której autorka przez pryzmat wielu historii mniej lub bardziej znanych osób w fascynujący sposób ukazała dzieje Polski i miejsce Polaków w Ameryce.

Z kolei Andy Haszlakiewicz zarekomendował książkę „Madness of the XX Century”, ukazującą losy jego ojca – dziewiętnastoletniego Zbigniewa Mariana Haszlakiewicza, młodego Polaka, nauczyciela tajnego szkolnictwa na terenie Tarnowa, który ocalał po aresztowaniu przez Gestapo i dwóch latach pobytu w pięciu niemieckich obozach koncentracyjnych: Auschwitz, Birkenau, Buchenwaldu i Mittelbau (DORA) i Bergen-Belsen.

Następnie Ryszard Owsiany – prezes Muzeum Polskiego w Ameryce – mówił o prężnej działalności muzeum, zrealizowaniu wielu projektów renowacyjnych i remontowo-modernizacyjnych. Opowiadał o obecnie prezentowanej w muzeum wystawie poświęconej 150-leciu istnienia Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego w Ameryce (Polish Roman Catholic Union of America, PRCUA), najstarszej polsko-amerykańskiej organizacji w Stanach Zjednoczonych, z inicjatywy której w jej siedzibie powstały dwie ważne instytucje – Biblioteka Polska w Chicago i Muzeum Polskie w Ameryce.
Wspomniał o planowanych na luty 2024 roku pracach konserwatorskich ponad osiemdziesięcioletnich witraży, teksańskich pamiątek z Panną Marią i renowacji sukni Heleny Modrzejewskiej.

Odniósł się do prac konserwatorsko-zabezpieczających w bibliotece i archiwum, gdzie są przechowywane starodruki, czasopisma, akta organizacji, unikatowe dokumenty, po to, aby w dobrym stanie przetrwały dla przyszłych pokoleń. Mówił o wielowymiarowej współpracy i zaplanowanej w Chicago międzynarodowej konferencji bibliotekarzy.
Poinformował, że latem 2024 r. w kooperacji z Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku zostanie zaprezentowana w MPA wystawa „100 lat Polskiego Żeglarstwa” związana z obchodzoną w 2024 roku setną rocznicą powstania Polskiego Związku Żeglarskiego. Wystawa będzie połączona z imprezami towarzyszącymi, koncertami i innymi aktywnościami dla dzieci i młodzieży. Prezes Richard Owsiany gorąco zachęcał do odwiedzania placówki, uczestnictwa w wydarzeniach tu organizowanych, a przede wszystkim do wpisania się w poczet członków muzeum.

Prezes Michael Niedziński przedstawił treść listu z 9 listopada 2023 roku napisanego do chicagowskiego kardynała Blase’a Cupicha na prośbę zaniepokojonych wiernych polskiego pochodzenia. W liscie między innymi znalazło się następujące pytanie: Kto zastąpi odchodzącego na emeryturę biskupa pomocniczego Andrzeja Wypycha?
Autorzy listu przypomnieli, że od 70 lat jedno ze stanowisk biskupów pomocniczych w archidiecezji chicagowskiej zajmował biskup polskiego pochodzenia, począwszy od biskupa Alojzego Wycisło w 1960 r., przez Alfreda Abramowicza, Tadeusza Jakubowskiego, Hieronima Lisieckiego, Tomasza Paprockiego, a ostatnio Andrzeja Wypycha.
W liście zaakcentowano bolesne odczucia katolików polskiego pochodzenia w kontekście zamykania kościołów i jednoczesnego prowadzenia przez Kościół katolicki programu Renew My Church, („Odnów mój kościół” ) .

List podpisali liderzy czterech wpływowych polonijnych organizacji: Michael Niedziński – prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej wydział Illinois, dr Łucja Mirowska-Kopeć – prezes Związku Klubów Polskich w USA, Stanisław Sarna – prezes Związku Podhalan w Północnej Ameryce, Ewa Koch – prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce.

Członkowie wydziału stanowego KPA  zgodnie poparli dotację finansową na stypendium dla polonijnego maturzysty w wysokości 1 tysiąca dolarów, które zostanie wręczone podczas studniówki. Dodatkowo na poniedziałek, 18 grudnia, członkowie i przyjaciele wydziału stanowego KPA zostali zaproszeni na doroczną uroczystą Wigilię organizacji.

Zebranie odbyło się 27 listopada w sali parafialnej Hayes Hall przy kościele Matki Bożej Matki Kościoła (Our Lady Mother of the Church) w Chicago.

Tekst: Jola Plesiewicz
Zdjęcia: Dariusz Piłka
[email protected]


DAR_7586

DAR_7586

DAR_7577

DAR_7577

DAR_7565

DAR_7565

DAR_7570

DAR_7570

DAR_7561

DAR_7561

DAR_7558

DAR_7558

DAR_7553

DAR_7553


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama