Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 21 listopada 2024 18:50
Reklama KD Market
Kto pyta, nie błądzi
fot. Depositphotos.com

Seria „Kto pyta, nie błądzi” powstaje na podstawie naszych rozmów z Wami. Przedstawiamy pytania odnośnie ubezpieczeń na zdrowie, życie lub przyszłość, które do nas wpływają i udzielamy na te pytania odpowiedzi. Cykl ten pojawia się co dwa tygodnie na łamach „Dziennika Związkowego”.

Pani Krystyna: 

Za 3 miesiące kończę 65 lat i zastanawiam się, jakie kroki powinnam podjąć by zapisać się na Medicare?

Robert Sobczak: 

Pani Krystyno, po pierwsze musi Pani przygotować odpowiednie dokumenty świadczące o Pani miejscu zamieszkania, dacie urodzenia, potwierdzające Pani numer social security i status imigracyjny. Po zgromadzeniu wyżej wymienionych dokumentów mamy kilka opcji:

  1. Można skorzystać ze strony Medicare.gov i wypełnić tam aplikację
  2. Można to zrobić telefonicznie dzwoniąc pod numer1-800–MEDICARE
  3. Można umówić spotkanie w naszym biurze, gdzie bezpłatnie wypełnimy podanie internetowe i poprowadzimy Panią przez gąszcz formalności związanych z zapisaniem się na Medicare i wyborem planów uzupełniających do niego.  

Po około 2 tygodniach od wysłania podania powinna do Pani przyjść koperta zawierającą podanie, które trzeba podpisać wraz z listą dokumentów, których oryginały z tłumaczeniami trzeba wysłać do lokalnego biura Social Security, aby urzędnik mógł sfinalizować proces zapisu. Dokumenty te zostaną odesłane do Pani do 2 tygodni. Zazwyczaj po 4-5 tygodniach powinna przyjść karta Medicare z Pani numerem identyfikacyjnym. Po otrzymaniu karty prosimy o kontakt z naszym biurem, aby dopełnić reszty formalności związanych z uzupełnieniami i suplementami do oryginalnego Medicare. 

Pan Józef: 

Jeśli pod koniec roku w okresie zapisowym wykupię plan Medicare Advantage, z którego nie będę zadowolony, czy mogę go wymienić na inny plan. Jeśli tak, to kiedy i jak mogę to zrobić?

Robert Sobczak: 

Panie Józefie. Ma pan taką możliwość. Od 2019 roku przywrócono tak zwany OEP (Open Enrollment Period), w którym osoby niezadowolone z planu typu Medicare Advantage wykupionego w poprzedni roku, mogą jednorazowo zmienić taki plan na inny plan typu Medicare Advantage osiągalny w miejscu zamieszkania lub wrócić do oryginalnego Medicare. Można tej zmiany dokonać tylko w pierwszym kwartale roku, czyli do końca marca. Trzeba zgłosić się do agenta specjalizującego się w Medicare, aby wybrać inną opcję, lepiej odpowiadającą pana potrzebom. Zapraszamy również do naszego biura po bezpłatną konsultację.

Pani Marianna: 

Mam Medicare od 7 lat i nie mam żadnych uzupełnień oprócz part D na lekarstwa, czy mogę się zapisać na jakikolwiek plan uzupełniający?

Robert Sobczak: 

W Pani sytuacji można zapisać się na plan typu Medicare Suplement w dowolny momencie. Jedyny warunek przyjęcia Pani przez plan to pozytywne zatwierdzenie weryfikacji zdrowotnej. W trakcie corocznego okresu zapisowego może Pani zapisać się na plan typu Medicare Advantage lub plany zniżkowe na leki na receptę, ale może się z tym wiązać kara za za późne zapisanie.

Pan Julian: 

Czy Medicare i Medicaid to jest jedno i to samo?

Robert Sobczak: 

Panie Julianie. Medicare jest programem administrowanym na poziomie federalnym i przeznaczonych dla osób powyżej 65 roku życia z wypracowanym 40 kwartalnym stażem pracy lub osób przebywających na rencie inwalidzkiej przez co najmniej 2 lata.

Medicaid natomiast jest programem administrowanym na poziomie stanowym przeznaczonym dla osób o niskich dochodach.

Pani Magdalena: 

Mam plan Obamacare z wysokim deductible, czy mogę dokupić jakiś suplement na chorobę krytyczną i wypadek?

Robert Sobczak: 

Pani Magdaleno, to bardzo dobry pomysł, by wykupić suplement na chorobę krytyczną i wypadek jako uzupełnienie do planu głównego z wysokim deductible. Można tego dokonać również w ciągu roku, ale zawsze należy pamiętać, że plan tego typu nie działa wstecz i suplementy mają również tak zwane okresy oczekiwania, zanim zaczną pokrywać wszystkie schorzenia wymienione w polisie.

Pan Daniel: 

Jestem w Ameryce od 5 lat, nigdy nie miałem ubezpieczenia. Chciałbym się dowiedzieć, czy poza okresem zapisowym, mogę się zapisać na jakikolwiek plan ubezpieczeniowy?

Robert Sobczak: 

Tak poza okresem zapisowym ma Pan opcje wykupienia ubezpieczenia na zdrowie. Jeśli chodzi o ubezpieczenie zgodne z Obamacare jest to bardzo utrudnione i możliwe tylko w specyficznych sytuacjach życiowych, jak na przykład: utrata ubezpieczenia z pracy, przeprowadzka, zmiana statusu imigracyjnego, itp. Poza tym mamy pełną gamę planów z weryfikacją zdrowotna, przeznaczonych przede wszystkim dla osób relatywnie zdrowych. Jeśli jest Pan jedną z nich to możemy zaproponować Panu plany krótkoterminowe lub plan szpitalny (indemnity plan).

Pan Krystian:

Jestem kierowcą i dużo podróżuję po Ameryce. Jaki plan ubezpieczeniowy byłby dla mnie najwłaściwszy?

Robert Sobczak: 

Ze względu na styl Pana pracy najlepszym ubezpieczeniem dla pana będzie plan z networkiem typu PPO z pokryciem na całe Stany Zjednoczone. Niestety ostatnio networki tego typu osiągalne są indywidualnie tylko w planach krótkoterminowych lub szpitalnych. Tego typu plan byłby osiągalny dla Pana, jeśli jest Pan w stanie zakwalifikować się na niego pod względem zdrowotnym.

Robert Sobczak-Słomczewski

Studiował na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego, University of Applied Science FHTW, Berlin oraz Keller Graduate School of Management, Chicago. Licencjonowany agent ubezpieczeniowy działający na terenie stanów: Illinois, Arizona, Florida, Georgia, Indiana, Louisiana, Ohio, Pennsylvania, Michigan, Missouri, New York, New Jersey, North and South Carolina, Texas, Virginia, Wisconsin. W pełni certyfikowany do pomocy również w sprawach ubezpieczeń Medicare.Współpracuje z liderami rynku ubezpieczeń na zdrowie, życie i przyszłość. Współtwórca projektów Obamacare HotlineTM, Medicare po polsku, Zdrowie Życie Przyszłość.Jego pasją są ludzie i świadczenie im wielopoziomowej pomocy. Wspiera lokalne fundacje charytatywne. Nie boi się konkurencji i obala mity dotyczące ubezpieczeń. Drażni go niesprawiedliwość i głupota. Cieszy się z sukcesów ludzi z pasją.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama