Departament Zdrowia Publicznego Powiatu Cook zgłosił w ubiegłym tygodniu do stanowej służby zdrowia przypadek odry (ang. measles). Osoba, która miała kontakt z wirusem w innym kraju, nie była zaszczepiona – potwierdzili urzędnicy. Eksperci wskazują, że szczepienie przeciwko odrze ma bardzo dużą skuteczność.
Stanowy Departament Zdrowia Publicznego (IDPH) potwierdził w ubiegłym tygodniu pierwszy od 2019 r. przypadek odry (measles) w Illinois. Zachorowała osoba, która zaraziła się w innym kraju i nie była zaszczepiona.
„Dwie dawki szczepionki przeciwko odrze są w 97 proc. skuteczne w zapobieganiu tej chorobie. Jednak, jak się okazuje, nadal może ona dotknąć osoby niezaszczepione” – podkreślił w opublikowanym oświadczeniu dyrektor IDPH dr Sameer Vohra
Objawy odry obejmują wysypkę, gorączkę, kaszel, katar i czerwone, łzawiące oczy. Objawy mogą rozwinąć się od tygodnia do trzech tygodni po kontakcie z zakażoną osobą.Odra jest jedną z najbardziej zaraźliwych chorób. Zakażenie szerzy się drogą kropelkową i przez bezpośrednią styczność z wydzieliną jamy nosowo-gardłowej chorej osoby.
Epidemiolog dr Katrine Wallace z University of Illinois-Chicago w rozmowie ze stacją CBS 2 Chicago przypomina, że objawy odry po kontakcie z chorym mogą pojawić się dopiero za około 10-14 dni. „Dobrze jest poinformować opinię publiczną, ponieważ objawy nie pojawią się natychmiast po kontakcie z chorobą” – powiedziała Wallace.
Stanowe i powiatowe służby zdrowia badają potencjalne miejsca narażenia na zakażenie w całym kraju.
„Należy zauważyć, że ze względu na szeroki zakres szczepień, choroby, którym można zapobiegać za pomocą szczepionek, takie jak odra, świnka, różyczka, polio i ospa wietrzna, są rzadkie w Stanach Zjednoczonych, a większość mieszkańców Chicago jest chroniona poprzez rutynowe szczepienia w dzieciństwie lub w niektórych przypadkach poprzez infekcje w dzieciństwie” – czytamy w oświadczeniu stanowej służby zdrowia.
Dość częste są powikłania po odrze. Te na przykład lżejsze to zapalenie ucha środkowego i zakażenie żołądkowo-jelitowe. Do poważniejszych należy m.in. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.
(tos)