Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 21 listopada 2024 22:28
Reklama KD Market

Życie w zgodzie ze sobą – autentyczność

Życie w zgodzie ze sobą – autentyczność
fot. Pixabay.com

Poznałam ją w szkole średniej, szybko się zaprzyjaźniłyśmy, od pierwszego spotkania przyciągnęła mnie jej szczerość i autentyczność. Była po prostu sobą. Nie próbowała nikomu imponować, lubiło się ją lub nie.

Dla przyjaciół oddana, lojalna i niezawodna, można było na niej polegać, choć gdy nie zgadzała się z czymś, otwarcie to mówiła. Zawsze pełna pozytywnej energii, którą obdarowywała wszystkich wokół siebie. Nie miała łatwego dzieciństwa, ale w każdej przeciwności losu znajdowała możliwość do rozwoju. Pokonała wielopokoleniową traumę swojej rodziny, zatrzymała ją na sobie i nie przekazała jej dzieciom. A swoje cierpienie przekuła w działalność społeczną na rzecz tych mniej uprzywilejowanych, bo dar dostrzegania niedoli i niesprawiedliwości miała już w dzieciństwie. Teraz po latach, nadal jest dla mnie wzorem osoby autentycznej.

Czym jest autentyczność?

Autentyczność to nasze prawdziwe ja. Nasza barwna indywidualność, wartości, które odróżniają nas od innych, nasze zainteresowania i rozumienie świata. Autentyczność to życie w przeświadczeniu, że jest się prawdziwym i szczerym dla samego siebie. Autentyczna osoba ma nad sobą aurę przejrzystości i łatwo się z taką osobą przebywa. Jest ona kojąca, jak stary przyjaciel, który po latach rozłąki wita cię w swoim domu. Bo autentyczność wyzwala życzliwość, a ta wspaniała cecha sprawia, że świat jest lepszym miejscem dla tych, którzy ją praktykują i dla tych, do których jest skierowana. Według naukowców, na prawdziwe, autentyczne ja składa się siedem następujących wartości: spontaniczność, pojmowanie świata, kreatywność, wolna wola, spirytualność, wnikliwość i…miłość. Autentyczna osoba żyje w danym momencie, daje ci swoją pełną uwagę, nie przejmuje się sprawdzaniem e-maili na telefonie co pięć minut. To osoba, która docenia wartość przeżywania właśnie tego momentu. I co więcej… to osoba, która jest otwarta na innych ludzi, ich poglądy i wierzenia. Nie osądza pochopnie i pozwala innym, aby żyli według swoich zasad i morałów. Bycie osobą autentyczną wymaga odwagi do pokazania swoich niedoskonałości i wrażliwości na świat. Osoba autentyczna wierzy głęboko, że mimo swoich słabości jest warta akceptacji, w czystej formie, bez ubarwiania. 

Brak autentyczności – fałszywe ja

Niekiedy tracimy naszą autentyczność. A to za sprawą stresu, przeżytych rozczarowań i innych negatywnych przeżyć. Wyuczone od dzieciństwa wstyd i strach są największą barierą przed wyrażeniem siebie na zewnątrz. Wielu z nas wychowywało się w domach dalekich od perfekcji, miało rodziców, którym daleko było do ideału i żyło w świecie dalekim od raju na ziemi. Od najwcześniejszych lat byliśmy narażeni na krytycyzm zarówno ze strony osób bliskich, jak i zupełnie obcych. Naturalnie zaakceptowaliśmy negatywny osąd dorosłych jako prawdę absolutną. Nasze pojęcie o nas samych, głęboko okaleczone przez subiektywne oceny innych, zostało zakorzenione w naszej świadomości w postaci wierzeń: jestem nic nie wart, nie uda mi się…, jestem niewystarczająco dobry, jestem niewarty miłości. Wierzenia te stały się interpretacją naszej tożsamości, nadaliśmy im znaczenie, potwierdzaliśmy ich prawdziwość w każdym drobnym błędzie, który nam się przydarzył. I każdy błąd, który tak naprawdę powinien być częścią procesu doskonalenia się, zamiast być podstawą, od której się odbijamy, aby nauczyć się nie popełniać go po raz drugi, stawał się ograniczeniem i potwierdzeniem fałszywej prawdy o nas samych.

Jak praktykować autentyczność?

Wiele osób pyta o przepis na odnalezienie swojego ja. Bo, gdy jesteśmy autentyczni, to żyje nam się o wiele łatwiej. I przeciwnie, gdy otaczają nas bariery ograniczające wyrażanie własnego ja, powstaje wówczas konflikt wewnętrzny, który może skończyć się depresją. Znalezienie prawdy o samym sobie jest trudne i wymaga odwagi przyznania się do własnych słabości. Gdy ta prawda wypłynie i zaakceptujesz się jako człowieka, który ma swoje lęki i niepokoje, popełnia błędy i ponad wszystko stara się być lepszym, wówczas odnajdziesz autentyczność. Zreflektuj się nad sobą i poznaj odpowiedzi na następujące pytania:

  • Które części twojego autentycznego ja musiałeś ukrywać lub kamuflować w dzieciństwie? Może nie mogłeś płakać, gdy byłeś zraniony, bo to wiązało się z poniżaniem ze strony środowiska? Może nie mogłeś wyrażać swojego zdania, bo byłeś dyskredytowany i ośmieszany?
  • Jak wiele miejsca masz dla siebie w twoich obecnych związkach.? Czy szanujesz odrębność partnera i czy twoje granice są szanowane? Czy możesz powiedzieć, że w tym związku rozwijasz się? 
  • Która część twojego ja nie jest wyrażana? Może boisz się pokazać niezależność lub inicjatywę, by nie zostać odrzuconym?
  • Kto tak naprawdę widzi cię w całości? Jeżeli masz szczęście, to w twoim życiu są ludzie, którzy widzą ciebie w całości. To tacy, którzy nie boją się twoich pasji, zamiłowań, zdolności, którzy zachęcają cię, byś mógł wyrazić swoje potrzeby, marzenia – bez strachu przed odrzuceniem. Tacy ludzie są złotem. Oni stanowią pozytywne relacje, bez których człowiek nie odnajdzie prawdziwego dobrostanu psychicznego. Doceniaj ich i dawaj im siebie w zamian. Człowiek, który kocha cię prawdziwie, zawsze będzie cię akceptował w całości. Jeśli nie masz takich ludzi, to poszukaj ich, zaangażuj się w działalność, w którą wierzysz i której możesz poświęcić swoje talenty i czas. Pamiętaj, że to tylko twój własny, irracjonalny lęk przed odrzuceniem i brakiem aprobaty hamuje cię przed wyrażaniem swojej autentyczności.

Dr Katarzyna Pilewicz, LCPC, CADC

doktor psychologii i specjalista od uzależnień. Ukończyła Adler University w Chicago w dziedzinie psychologii klinicznej. Doktorat obroniła w Walden University zajmując się wpływem psychologii pozytywnej na poprawę stanu psychiki człowieka. Autorka licznych publikacji popularnonaukowych w dziedzinie psychologii i higieny psychicznej w amerykańskim wydaniu Magazynu „Polonia” i w “Dzienniku Związkowym” w Chicago. Prowadzi swoją klinikę w trzech lokalizacjach na przedmieściach Chicago, gdzie prowadzi psychoterapię dla młodzieży oraz dorosłych z problemami natury psychologicznej, pomagając w powrocie do wyższej jakości życia.

Psychological Counseling Center, LLC

405 Lake Cook Rd., Suite 203Deerfield, IL, 60015

925 N. Plum Grove Rd., suite A-BSchaumburg, IL, 60173

8383 W. Belmont Ave, suite 301River Grove, IL  60171

MAIN PHONE# (224) 303- 4099Emergency Phone# (847) 907 1166

Fax# (224) 261-8772

www.psychologicalcounselingcenter.comwww.psychologiachicago.comwww.duiclassesdeerfield.com

Like us on Facebook:www.facebook.com/psychologicalcenterkasiapilewicz

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama