Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 22 listopada 2024 19:08
Reklama KD Market

22 października odbędzie się liczenie wiernych uczestniczących w niedzielnych praktykach religijnych

22 października odbędzie się liczenie wiernych uczestniczących w niedzielnych praktykach religijnych
fot. Pixabay.com

W tym roku doroczne badanie niedzielnych praktyk religijnych, czyli liczenie katolików zobowiązanych do uczestniczenia w mszy św. i przystępujących do komunii św., odbędzie się 22 października br. we wszystkich parafiach kraju. Zbierane będą także dane dotyczące bibliotek parafialnych oraz wspólnot duszpasterskich.

Liczenie wiernych w kraju odbywa się tradycyjnie raz w roku, w jedną z niedziel października.

W tym roku, zgodnie z uchwałą Konferencji Episkopatu Polski, doroczne badanie niedzielnych praktyk religijnych (dominicantes i communicantes) odbędzie się w niedzielę 22 października – przekazał w komunikacie Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego SAC.

Z opublikowanego w styczniu 2023 r. raportu ISKK wynika, że w 2021 r. w mszach św. uczestniczyło 28,3 proc. wiernych, 12,9 przystępowało do komunii. Na lekcje religii uczęszczało 82 proc. uczniów. Badanie praktyk niedzielnych w 2021 r. odbyło się 26 września, kiedy obowiązywały dyrektywy i obostrzenia rządowe związane z pandemią COVID-19. Wierni mogli zajmować połowę wszystkich miejsc w świątyniach (limit nie dotyczył osób w pełni zaszczepionych) i mieli obowiązek zakrywania ust i nosa.

Najwyższy poziom wskaźnika dominicantes zanotowano tradycyjnie w diecezji tarnowskiej (59,1 proc.), rzeszowskiej (49,7 proc.) i w przemyskiej (46,9 proc.). Najwyższy wskaźnik communicantes zanotowano również w diecezji tarnowskiej (21,9 proc.), kolejno w białostockiej (19,2 proc.) i w drohiczyńskiej (18,4 proc.)" – podał rocznik statystyczny ISKK.

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC im. ks. Witolda Zdaniewicza założyło w 1972 r. Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego (księża pallotyni) jako Zakład Socjologii Religii. ISKK jest najstarszym w Polsce niezależnym ośrodkiem naukowym prowadzącym badania w zakresie religijności, katolicyzmu i jego społecznych kontekstów. Współpracuje m.in. z Głównym Urzędem Statystycznym. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama