Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 12 stycznia 2025 04:38

Czynsze w Chicago wciąż rosną, stając się obciążeniem dla wielu mieszkańców

fot. Ewa Malcher

Mieszkania do wynajęcia w Chicago z roku na rok stają się coraz droższe, co powoduje obciążenie finansowe dla mieszkańców i skłania do zastanowienia się nad przeprowadzką.

Średni czynsz za mieszkanie z jedną sypialnią w Chicago wynosi obecnie 1385 dolarów, co stanowi wzrost o prawie 24 procent w porównaniu z analogicznym  okresem ubiegłego roku i o 10 proc. wyższy niż średnia krajowa.

Z kolei średni koszt wynajmu mieszkania z dwiema sypialniami wynosi 1745 dolarów, Jest to wzrost o prawie 30 proc. w porównaniu z zeszłym rokiem i o 13 proc. wyższy od średniej krajowej.

Jeśli chodzi o dzielnice Chicago, w których odnotowano największe podwyżki czynszów w zeszłym roku, to w czołówce jest Lincoln Park – wzrost o 10,6 proc. ze średniego czynszu wynoszącego 2176 dolarów miesięcznie do 2406. W dzielnicach Wrigleyville i Buena Park średni czynsz wzrósł o 10,3 proc., z 1708 dolarów miesięcznie do 1883.

John Bartlett, dyrektor wykonawczy Metropolitan Tenants Organization, powiedział, że podwyżki cen najbardziej dotkną osoby o niskich dochodach, bo ich zarobki nie nadążają za takim tempem wzrostu. 

Bartlett dodał, że miasto powinno rozważyć wdrożenie polityki wynajmu, łącznie z kontrolą czynszu, jako szerszego rozwiązania, ale najemcy mogą już teraz zrobić kilka rzeczy, aby spróbować zaoszczędzić pieniądze.

„Zawsze próbuj negocjować, zwłaszcza jeśli jesteś dobrym najemcą. Wykorzystaj to, że wynajmujący chcący znaleźć nowego najemcę, będzie musiał ponieść dodatkowe koszty, takie jak zamieszczenie ogłoszenia. Musi też  poświęcić czas na pokazanie miejsca. Ponosi też ryzyko, że ostatecznie wynajmie za cenę niższą od poprzedniej” – podkreślił Bartlett.

Warto również pamiętać o tym, że czasami właściciele obniżają koszt czynszu, jeśli podpisujemy z nimi dłuższą umowę najmu. Jeśli wynajmujemy mieszkanie od właściciela korporacyjnego, może on mieć oferty przeprowadzki, w ramach których nie musimy płacić czynszu za pierwszy miesiąc. Rozważając przeprowadzkę, porównajmy też koszt przeniesienia swoich rzeczy z kosztem podwyżki czynszu.

(DC)

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama