Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 21 listopada 2024 22:38
Reklama KD Market

Pozytywne cechy charakteru

Pozytywne cechy charakteru
fot. Depositphotos.com

Nie wszyscy uważają, że bycie dobrym człowiekiem opłaca się. Jednak spotkanie dobrego człowieka na drodze życiowej pozostawia w nas niezatarte wspomnienie i postanowienie, aby być lepszym. I tak wpływ jednego dobrego człowieka może zmienić nasze podejście do życia. Uczciwi, niezawodni, życzliwi ludzie istnieją i cieszą się szacunkiem, zaufaniem i sympatią innych. Jest w tym coś, ponieważ dobry charakter buduje zaufanie i ułatwia nawiązanie znaczących i pozytywnych relacji w życiu. Jeśli jesteś postrzegany jako człowiek o dobrym charakterze, to inni czują się dobrze w twojej obecności i chcą z tobą przebywać. 

Charakter a osobowość

Cechy charakteru i cechy osobowości używa się do określania człowieka. Gdy poznajemy kogoś nowego, to właśnie one pomagają nam uznać, czy będziemy kogoś darzyć sympatią czy też wręcz przeciwnie. Osobowość jest bardziej widoczna i łatwiejsza do odczytania niż charakter – mówi się, że ktoś jest zabawny, optymistyczny, pewny siebie, nieśmiały, leniwy, poważny. Cechy osobowości są widoczne już po kilku minutach na pierwszym spotkaniu. Poznanie charakteru człowieka zabiera więcej czasu. Charakter bowiem ujawnia się w zupełnie nieoczekiwanych okolicznościach i pozwala nam zobaczyć cechy takie, jak życzliwość, odwagę czy uczciwość. Jest oparty na wewnętrznych wierzeniach, na przykład przekonaniu, że uczciwość jest ważna lub że bycie życzliwym dla innych daje spełnienie w życiu. Charakter uwzględnia wartości według których żyjemy. Dlatego cechy charakteru nie muszą być widoczne podczas pierwszego, powierzchownego poznania człowieka.

Korzyści dobrego charakteru

Nie zawsze jest łatwo przetrwać ciężkie czasy, dotrzymać każdą obietnicę, czy przyznać się do popełnienia błędu. Nie zawsze czujemy się komfortowo, by przekazać niewygodną prawdę czy trzymać się swoich przekonań w obliczu przeciwności losu. Jednak na dłuższą metę, dobry charakter opłaca się.

Ludzie o dobrym moralnym kręgosłupie śpią lepiej. Czują dumę z tego, że ich zachowania są podyktowane dobrymi intencjami, zgodnymi z własnym systemem wartości. Konsekwentność i logiczność ich uczynków buduje dobrą reputację i pomaga przyciągać możliwości i okazje. Ludzie ci cieszą się wartościowymi relacjami z innymi ludźmi, stworzonymi w oparciu o uczciwość i szacunek, ponieważ inni wyczuwają ich niezawodność, otwartość i dobre serce. Dobry charakter pozwala na dźwiganie mniejszego bagażu życiowego, bo branie odpowiedzialności za swoje zachowania, akceptowanie swoich błędów i uczenie się z nich uwalnia z ciężaru kłamstw, wymyślania usprawiedliwień czy czuwania nad obciążającymi sekretami. Życie jak otwarta księga daje ważne przesłanie innym i stawia wzór do naśladowania.

Jak doskonalić siebie?

Kształtowanie dobrego charakteru przynosi satysfakcję, podnosi nadwątlone poczucie własnej wartości i kształci poczucie sensu i celu w życiu. Nigdy nie jest za późno na zmianę. Ćwicz w sobie dobre nawyki – napisz, jakie cechy charakteru chcesz mieć i co możesz zrobić, aby je rozwijać, a następnie wprowadź je w codzienne życie. Otocz się ludźmi o dobrym charakterze, bo oni cię będą inspirować i motywować. Unikaj tych, którzy mają słaby charakter i dokonują złych wyborów. Podejmij ryzyko i małymi kroczkami podążaj ku osiągnięciu jak najlepszego charakteru.

Cechy dobrego charakteru

Prawość. Prawość oznacza silne moralne zasady i wartości. Do tego potrzeba odwagi by wprowadzić je w życie. Człowiek prawy będzie się trzymał swoich zasad bez względu na innych.

Uczciwość. To więcej niż mówienie prawdy. To życie prawdą. To bycie osobą godną zaufania dla każdego. Uczciwość wymaga szczerości wobec samego siebie i autentyczności.

Lojalność. Lojalność to wierność i oddanie dla twoich bliskich, przyjaciół i wszystkich tych którzy ci ufają. Lojalność może przenieść się na twoją pracę, organizacje do których należysz, społeczeństwo i kraj. 

Szacunek. Traktowanie siebie i innych z kurtuazją, życzliwością, godnością, szacunkiem i grzecznością. Dajesz szacunek innym jako znak, że doceniasz wartość drugiego człowieka i akceptujesz jego słabe strony, bo te posiadamy wszyscy.

Odpowiedzialność. Akceptowanie osobistych, międzyludzkich, profesjonalnych i społecznych obligacji nawet wówczas, gdy są trudne lub niewygodne. Dotrzymywanie zobowiązań i akceptacja odpowiedzialności za swoje wybory i zachowania.

Pokora. Gdy masz wyważoną i raczej skromną opinię o swojej ważności. Jeśli nie widzisz siebie jako zbyt dobrego, bogatego i mądrego w porównaniu z innymi. Gdy masz sposób myślenia oparty na otwartości i przyswajaniu nowych rzeczy. Gdy wolisz wyrażać wdzięczność za to, co masz i nie oczekujesz, że należy ci się więcej.

Odwaga. Bez względu na strach, niebezpieczeństwo czy ból masz mentalną siłę by dotrzymać zobowiązania, wypełnić plan, czy podjąć decyzję, która jest właściwa i najlepsza w danym momencie.

Życzliwość. To postawa życzliwa, taktowna i uczynna dla innych. Jest motywowana pozytywnym usposobieniem i pragnieniem bycia ciepłym i przyjemnym w relacjach z ludźmi.

Kochanie. Umiejętność kochania i bycia kochanym, czyli pokazywania innym przez słowa i uczynki, jak głęboko ich kochasz. Oznacza to również otwieranie się na drugą osobę.

Optymizm. To poczucie nadziei i pewności na przyszłość. To pozytywny sposób myślenia, który pomaga interpretować wydarzenia, sytuacje i ludzi w obiecującym świetle.

Samodyscyplina. Gdy jesteś w stanie dzięki dobrym nawykom i sile woli przełamać swoje pragnienia i uczucia, aby podążyć jak najlepszą drogą i spełnić swoje zobowiązania. Silne poczucie samokontroli, aby osiągnąć zamierzony cel.

Dr Katarzyna Pilewicz, LCPC, CADC

doktor psychologii i specjalista od uzależnień. Ukończyła Adler University w Chicago w dziedzinie psychologii klinicznej. Doktorat obroniła w Walden University zajmując się wpływem psychologii pozytywnej na poprawę stanu psychiki człowieka. Autorka licznych publikacji popularnonaukowych w dziedzinie psychologii i higieny psychicznej w amerykańskim wydaniu Magazynu „Polonia” i w “Dzienniku Związkowym” w Chicago. Prowadzi swoją klinikę w trzech lokalizacjach na przedmieściach Chicago, gdzie prowadzi psychoterapię dla młodzieży oraz dorosłych z problemami natury psychologicznej, pomagając w powrocie do wyższej jakości życia.

Psychological Counseling Center, LLC

405 Lake Cook Rd., Suite 203Deerfield, IL, 60015

925 N. Plum Grove Rd., suite A-BSchaumburg, IL, 60173

8383 W. Belmont Ave, suite 301River Grove, IL  60171

MAIN PHONE# (224) 303- 4099Emergency Phone# (847) 907 1166

Fax# (224) 261-8772

www.psychologicalcounselingcenter.comwww.psychologiachicago.comwww.duiclassesdeerfield.com

Like us on Facebook:www.facebook.com/psychologicalcenterkasiapilewicz

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama